09.11.2005
13. noć nemira u Francuskoj
Uprkos smanjenju nasilja u odnosu na prethodnu noć, francuske vlasti su u noći sa utorka na sredu uhapsile 139 nasilnika, dok mladi pripadnici imigrantskih zajednica 13. noć zaredom nastavljaju da uništavaju automobile i zgrade u predgrađima gradova. Do jedan sat posle ponoći pobunjenici su zapalili 327 automobila i autobusa, od čega trećinu na širem području Pariza, izvestila je policija. Vlasti su ukinule javni prevoz u Lijonu, nakon što su pobunjenici napali nekoliko autobusa i stanicu metroa. Desetine mladića bacali su kamenice i Molotovljeve koktele ka jakim policijskim snagama u Tuluzu, u delu grada u kome su rušilačke akcije bile naročito snažne proteklih noći. Odredba o uvođenju policijskog časa, proglašena na Savetu ministara vlade, stupa na snagu u ponoć u onim predgrađima u kojima lokalne vlasti ocene da je neophodna radi uspostavljanja mira i bezbednosti.
U vreme policijskog časa od 22 do šest sati ujutro maloletnicima ispod 16 godina biće zabranjeno kretanje bez pratnje odrasle osobe. Ova mera omogućava policijskim organima veća ovlašćenja u privođenju osumnjičenih koji se nađu u kritičnim zonama.
Francuski predsednik Žak Širak odlučio je da reaktivira zakon iz 1955, iz vremena rata u Alžiru, koji predviđa uvođenje policijskog časa. Ovaj dekret biće na snazi do 20. novembra, kada će za eventualno produženje ove mere biti potrebno odobrenje parlamenta.
DARKO RUNDEK O ŽIVOTU U OPASNOM PARISKOM PREDGRAĐU
O nasilju koje se rasplamsalo na ulicama Pariza ovih dana svedoči i muzičar Darko Rundek, koji živi u jednoj od opasnih četvrti francuske prestonice, prenosi hrvatski Večernji list.
„Premda moj kvart administrativno pripada četvrti Seine-Saint-Denis, kod nas je bilo relativno mirno. Doduše, tako nije bilo u subotu uveče, kad je izgoreo auto-servis ispred naše kuće. Gledali smo TV kad se, oko 23 sata, začuo alarm. Neko je verovatno u izlog ubacio Molotovljev koktel, zapalivši pri tom dva automobila. Odmah sam pozvao policiju i vatrogasce. Ne znam ima li taj slučaj veze sa aktuelnim dešavanjima. Možda je neko samo iskoristio situaciju za ličnu osvetu. Verujem, naime, da mnoga paljenja i rušenja imaju zapravo sasvim drugu pozadinu”, kazao je Rundek, koji smatra da su se neredi dugo pripremali.
„To već dugo tinja. Bilo je pitanje dana kad će se pojaviti iskra koja će zapaliti buktinju. U Parizu postoje kvartovi u koje policija već duže vreme uopšte ne sme da uđe. No, sad valjda ulaze, ne znam, tenkovima. To su rubni delovi grada s ogromnim stambenim zgradama, u kojima baš i nema nekih sadržaja. Tamo živi gomila mladih ljudi koji nemaju posla i ne znaju gde bi sa sobom. Iskoristili su priliku da iskažu svoje beznađe”, kaže Rundek i dodaje da njihovi životi nisu ugroženi i da ne strahuje ni za svog 15-godišnjeg sina jer ne zalazi u opasne delove grada.
„Normalno radim, svaki dan idem u studio. Inače se vozim biciklom, koji su mi toliko puta ukrali da sam se već navikao na to”, govori Rundek za hrvatski list.
Nova ulična moda?
Jedanaest automobila zapaljeno noćas u Berlinu i Kölnu
Proteklih noći zabilježene su u Njemačkoj i Belgiji paljevine automobila, za koje se pretpostavlja da su inspirirane neredima u Francuskoj. Glasnogovornik policije u Berlinu ocijenio je kako je još prerano tvrditi da su požari potaknuti nemirima u Francuskoj, a belgijski dužnosnici prepoznaju sličnost s Francuskom. U noći s nedjelje na ponedjeljak u Berlinu je zapaljeno pet automobila, a u noći s ponedjeljka na utorak u Chemnitzu su zapaljena tri vozila i jedna prazna zgrada. Automobil, autobus i kamion nestali su u plamenu u Antwerpenu, još jedno vozilo izgorjelo je u Gentu, a automobil u Lokerenu, gradu između Genta i Antwerpena. Nekoliko automobila oštećeno je Molotovljevim koktelima u Bruxellesu, za koje političari kažu da su izolirani incidenti.
|