http://www.glassrpske.com/novosti/vijes ... 77064.htmlViše od polovine studira na privatnim fakultetima
25.04.2012 06:00 | Dragana Keleč
Banjaluka - Najveća greška u sistemu obrazovanja u RS napravljena je kada su pravno izjednačeni privatni i javni fakulteti, smatra predsjednik Sindikata obrazovanja RS Stevan Milić.
Prema statistici više od polovine svih upisanih studenata pohađa privatne fakultete, a Milić kaže da je veoma loš signal to što mladi idu linijom manjeg otpora, jer na velikom broju njih kupuju samo diplome, ali ne i znanje.
Školarine
I dok su neki od privatnih fakulteta stekli prepoznatljiv imidž, neki od njih egzistiraju u jednoj sobici, podrumu, kući na kraju grada.
- Praktično smo “zaledili” školarinu od 400 maraka na javnim fakultetima, dok su na privatnim ostavili otvorene ruke. Tamo postoji javna korupcija sa upisom, jer im nije ograničeno koliko će se novca uzeti za upis, pa se školarine kreću od 2.500 pa do čak 11.000 maraka, kolika je bila školarina u jednom isturenom odjeljenju američkog univerziteta - kazao je Milić.
Istakao je da na privatnim fakultetima nema potrebe za korupcijom, zbog toga što na nekima od njih profesori, ali i sami vlasnici fakulteta ne dozvoljavaju da studenti padnu na ispitu.
- Poznajem profesora koji je bio zaposlen na jednom našem privatnom fakultetu, koji je kada je oborio veliki broj studenata na ispitu jer nisu znali ni kako im se zove predmet, odmah dobio otkaz. Vlasnik mu je rekao da se to tako ne radi na ovom fakultetu - kazao Milić.
Student treće godine Filološkog fakulteta u Banjaluci Slobodan Marković kaže da veliki broj studenata upisuje neke privatne fakultete zbog toga što ih je lakše završiti.
- Na većini privatnih fakulteta svi studije završavaju u roku, a diplome naprosto “vrcaju” - kazao je Marković.
Hiperprodukcija diploma
Prema podacima Zavoda za statistiku RS u 2010. godini diplomiralo je ukupno 7.328 studenata, od čega 50,06 odsto na privatnim visokoškolskim ustanovama.
Slična situacija bila je i godinu ranije, kada je diplomu steklo 6.679 studenata, od kojih 51,1 odsto na privatnim fakultetima.
Zanimljiv podatak je da je akademske 2008/2009. na privatnim fakultetima bilo upisano 12.189 studenata, 2009/2010. njih 13.072, a 2000/2001. godine na svim privatnim bilo je tek 120 mladih.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše diplomaca na privatnim fakultetima 2010. godine imao je Panevropski univerzitet Apeiron i to 788. Slijedi ga Univerzitet za poslovne studije sa 672 diplomca. Na trećem mjestu je Univerzitet Sinergija, gdje je diplomirao 501 student.
U 2009. godini, prvo mjesto po broju diplomaca zauzima Panevropski univerzitet Apeiron, gdje je diplomiralo 904 studenta, a slijedi Univerzitet za poslovne studije sa 828 diplomca. Na trećem mjestu je Univerzitet Sinergija, gdje je diplomirao 308 studenata.
Kada su u pitanju magistri, u 2010. godini na visokoškolskim ustanovama u Srpskoj 192 kandidata steklo je zvanje magistra nauka.
Na banjalučkom Univerzitetu titulu magistra steklo je 53 kandidata, a u Istočnom Sarajevu 64. Kada su u pitanju privatne ustanove, najviše magistara proizveo je Apeiron i to 42. Na Univerzitetu Slobomir, koji važi za jedan od onih čiji kriterijumi su visoki, samo jedan kandidat dobio je zvanje magistra.
U Srpskoj postoje dva javna univerziteta i dvije visoke škole te šest privatnih univerziteta i devet visokih škola.
I u regionu, najveći broj diploma mladi dobijaju na privatnim fakultetima. Tako u Srbiji postoji sedam javnih univerziteta u okviru kojih je 86 fakulteta i čak 11 privatnih univerziteta, na kojima blizu 50 odsto mladih pohađa studij.
Slična situacija je i u Hrvatskoj, gdje statistike pokazuju da su privatni fakulteti i visoke škole digle broj diplomiranih na 25.000 u godini, odnosno da njima pripadaju dvije trećine diplomaca.
Ipak, poznati svjetski fakulteti, kao što je Harvard nemaju godišnje više od nekoliko stotina diplomaca. Na ovom fakultetu za doktorske studije u prosjeku se prijavi između 800 i 900 kandidata iz cijelog svijeta, ali pravo na prijem ostvaruje najviše njih 35.
Doktori
Titulu doktora nauka u 2010. godini dobilo je 65 osoba, od čega 28 na Univerzitetu u Banjaluci, a 14 u Istočnom Sarajevu.
Na Apeironu je šest kandidata steklo titulu doktora, a na Univerzitetu za poslovne studije i Univerzitetu Sinergija po pet.