Citiraj:
Akaši: Još nejasno ko je gađao Markale
BETA - 22.10.2011 13:15
MILOČER - Nekadašnji specijalni izaslanik UN za Jugoslaviju Jasuši Akaši izjavio je danas da je zločin na Markalama u Sarajevu 1995. godine i dalje "nejasan slučaj". jer je granata od koje su stradali građani mogla da dođe sa obje zaraćene strane.
Za gađanje pijace Markale u centralnom, starom dijelu Sarajeva, okrivljena je Vojska Republike Srpske koja je opsjedala Sarajeva tokom rata u Bosni (1992-95). U bombardovanju, 5. februara 1994, od jedne granate je poginulo 68 ljudi, a 144 ranjeno.
Akaši je danas novinarima u Miločeru rekao da "što se tiče Markala, tu smo stvar veoma ozbiljno istražili (UN)".
"Formirao sam Odbor sa pet članova, velikih stručnjaka koji su dolazili iz pet zemalja. Zaključak koji mi je Odbor predao bio je da je, na osnovu prikupljenih podataka, granata mogla da dođe i sa strane bosanskih Srba, ali i sa strane koju je kontrolisala bosanska vlada. Dakle, stvar je i dalje nejasna", rekao je on.
Akaši je učestvovao na skupu "Novi Balkan i proširenje EU", koji je priredio Evropski centar za mir i razvoj (ECPD).
U ragovoru s novinarima japasnki diplomata je kratko govorio i o zločinu u Srebrenici, ocijenivši to kao tragični događaj.
"Što se tiče Srebrenice, duboko žalim što UN nisu imale kapacitet da spriječe tu tragediju", rekao je on.
Prema njegovim riječima, 16 godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma građani BiH moraju još mnogo da rade za stvarni mir i izgradnju međusobnog povjerenja.
"Dejtonski sporazum je bio privremeno sredstvo da bi se ponovo uspostavio mir - jer mi nismo uspjeli da dođemo do istinskog mira. Mislim da je od vitalnog značaja da ljudi u Bosni i Hercegovini još mnogo rade na suštinskom miru i ponovnom uspostavljanju međusobnog povjerenja", rekao je Akaši, višegodišnji podsekretar UN.
Prema njegovim riječima, na Balkanu još ima političkih, ekonomskih i socijalnih problema, ali je stanje bolje nego u vrijeme kada je on nastojao da uspostavi mir među zemljama bivše Jugoslavije.
"Barem više ne ratujete međusobno. Ima znakova da se poboljšavaju i uslovi života, a postoji i mnogo šira perspektiva daljih integracija Zapadnog Balkana", rekao je Akaši.
Na skupu u Miločeru je sinoć predstavljena Akašijeva knjiga "U dolini između rata i mira" (In the Valley Between War and Peace), koju je izdao ECPD. U knjizi je bivši izaslanik detaljno iznio viđenje ključnih političkih ličnosti sa kojima je pregovarao tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji.
Akaši je na sinoćnoj promociji kazao da mirovne trupe UN nisu mogle da spriječe vojsku bosanskih Srba da jula 1995. godine uđe u zaštićenu zonu Srebrenice, gdje se kasnije dogodio masakr nad Bošnjacima.
Dodao je da je Srebrenicu štitilo oko 200 vojnika iz Holandije koji su bili nedovoljno opremljeni, a da je prema njima išlo nekoliko hiljada srpskih vojnika.
"Kada ovo govorim, neću vaše sažaljenje. Želim da iznesem kakva je situacija bila sa stanovišta UN, a to nije jedino stanovište koje postoji. Istorija će nam suditi svima", rekao je Akaši.
http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Ak ... 11550.htmlAko se Bošnjaci i Hrvati slažu, ja sam za to da nam u budućim trzavicama sude isključivo Japanci ili Kinezi, nekako vjerujem u njihovu nepristrasnost.