Citiraj:
Press: Porodični klanovi drmaju Banjalučkim univerzitetom .
petak, 02 mart 2012 19:40 ..
Share14
Da su porodične i interesne veze jedan od ključnih faktora za sticanje zvanja na fakultetima u Srpskoj, a pogotovo na Banjalučkom univerzitetu, najbolje ukazuje slučaj sa magistrantima Pravnog fakulteta. Od osam novih magistara četvoro su djeca uglednih profesora ove institucije. Iako su zvanje, formalno, stekli u skladu sa zakonom, istraživanje Pressa sprovedeno na svih 16 fakulteta Banjalučkog univerziteta, uključujući i Pravni, svjedoči da je u visokom obrazovanju Srpske uobičajeno da djeca i supružnici uglednih profesora i dekana neverovatnom lakoćom dolaze do akademskih titula i posla na fakultetima.
Posljednji u nizu je slučaj dekana Pravnog fakulteta Vitomira Popovića, čije je oboje djece - Aleksandar i Jelena - prošle godine steklo zvanje magistra i to upravo na katedri međunarodnog trgovinskog prava, koju drži njihov otac. Pored njih, iste godine zvanje magistra stekli su i Matej Savić, sin ugledne profesorke prava i bivšeg sudije Ustavnog suda BiH Snežane Savić, i Srđan Rajčević, sin profesora Marka Rajčevića, koji je, inače, direktor Agencije za informaciono društvo RS.
Kako je pokazalo istraživanje, na većini od 16 fakulteta u okviru Banjalučkog univerziteta u posleratnom periodu otvoreno se favorizuju djeca i supružnici uglednih profesora i dekana. Na Ekonomskom fakultetu dešava se da je otac profesor, a sin asistent, kao što je slučaj sa bivšim premijerom RS Draganom Mikerevićem i njegovim sinom Dejanom. Do pre dvije godine, asistent na Ekonomskom bio je i Srđan Kondić, sin dekana Novaka Kondića.
- Posebna priča vezana je za Medicinski fakultet, gdje porodični klanovi igraju izuzetno važnu ulogu. Bivši rektor univerziteta i aktuelni profesor na medicini Dragoljub Mirjanić zaposlio je svog sina kao asistenta na odsjeku stomatologije, iako su neki profesori i javno protestovali zbog njegovog protežiranja. Osim njega, i profesorka Jasminka Nikolić zaposlila je sina kao asistenta, ali je on izbačen sa fakulteta zbog nepoštovanja radne discipline.
Takva praksa „porodične selekcije" nastavlja se čak i kad djeca uglednika završe fakultet. Tako je bivši ministar nauke i tehnologije i doktor Bakir Ajanović svog sina Alena, koji je završio medicinu, prebacio kod sebe na odjeljenje u Kliničkom centru, pa sada čak dijele kancelariju - kažu sagovornici Pressa.
Da su djeca profesora, barem sudeći po praksi na većini fakulteta, rođenjem predodređena za posao asistenta i, samim tim, dalje napredovanje u univerzitetskoj karijeri, pokazuju i primjeri sa Filozofskog fakulteta. Profesor Milan Dragičević zaposlio je sina kao asistenta na odsjeku za istoriju i to neposredno pošto su nadležni sa fakulteta uvjeravali zainteresovane studente da „neće nikoga primati na tu poziciju".
Slična situacija odigrala se sa asistentom Borom Bronzom, koji je, nedugo poslije postavljenja, izdejstvovao da se na istom odsjeku zaposli i njegova supruga, takođe na poziciji asistenta.
Miodrag Živanović, profesor Filozofskog fakulteta, kaže da bi zakonodavac, zbog raširene pojave nepotizma na fakultetima, morao da izmijeni Zakon o visokom obrazovanju. Kriterijumi za izbor u zvanja kao i izbor komisija za prijem nastavnog kadra trebalo bi da budu stroži. On kaže da je ključni problem u tome što niko ne može da obori rješenja komisija za prijem, kakve god argumente imao, jer je mišljenje komisije uvijek „jače" od žalbe.
- Nepotizam u visokom školstvu toliko je raširen da sam sklon da pomislim da bi se time morao pozabaviti i sam Haški tribunal! Zbog negativne selekcije, na koje pretežno utiče porodično stablo, a ne stručnost, degradira se kompletan sistem visokog obrazovanja, u toj mjeri da nam prijeti da zbog takve selekcije kadrova dođemo u situaciju da dobijemo „iščašenu" generacije studenata, bez ikakvog znanja - smatra Živanović.
(BLLIVE)
