Citiraj:
Шведски академици кројили квоте за Нобела
Кладионичарима унапред саопштено име овогодишњег добитника награде за књижевност
Шведско јавно тужилаштво покренуло је (пред)истрагу против осамнаест чланова Краљевске академије наука у Стокхолму и пет сарадника те установе – због сумње да су у спрези са кладионичарском мафијом активно утицали на незапамћени пад квота у клађењу на добитника овогодишње Нобелове награде за књижевност. На основу унапред дате информације о добитнику, наиме, кладионице су дошле у могућност да преиначе првобитне квоте на штету оних који су се кладили.
„Не могу се занемарити индиције које наводе на сумњу да су неки чланови Комитета за доделу Нобелових награда у Академији (наука) били у дослуху са подземљем“, саопштио је јуче Алф Јохансон, шеф Бироа за борбу против корупције у Генералном јавном тужилаштву Шведске.
Јохансон је истакао у обраћању медијима да се актуелна предистрага усредсређује на одређивање квота фаворитима за доделу овогодишње Нобелове награде за књижевност, али да су и остале доделе признања стављене под лупу.
Прва варница сумње, подсећања ради, појавила се прошлог четвртка, у енглеској кладионици Ледбрукс. Уочи саопштења имена овогодишњег добитника за књижевност, шведског песника Томаса Транштремера, квоте будућег лауреата забележиле су пад вредности – незапамћен у историји клађења – са 13 према један на 1,66 према један.
За примером Ледбрукса повеле су се и друге британске, потом светске кладионице. Паралелно са падом „акција“ у тајности држаног имена лауреата, „процуреле“ су лажне дојаве о другим кандидатима који су, наводно, већ били одређени за добитнике. Само неколико сати уочи званичног саопштења, именовани су песник и певач Боб Дилан и, како се претпоставља, српски књижевник Добрица Ћосић, бивши председник СРЈ.
„С једне стране, ове дезинформације су ширене да би се подстакле недоумице оних који су улагали свој новац у опкладе, али и да би се отклонила сумња у праве разлоге наглог пада квота одређеног добитника Транштремера“, каже се у јавном тужилаштву.
Под сумњом се, по Јохансону, обрело пет особа, два члана у Комисији за доделу Нобелових награда и три сарадника ове установе. Ипак, овај број није коначан. Незванично се може добити информација да је круг „Нобелових манипуланата“ далеко шири. Каже се да је сасвим извесно реч о међународној афери. Претпоставља се да су актери илегалне организације (мафија) десетак земаља. „Онде су годинама плански припремане и дириговане ,кладионичарске акције’ (преваре) ове врсте.” Како је „Политика“ сазнала у Стокхолму, неформална радна група у тамошњем јавном тужилаштву прати кретање квота добитника Нобелових награда још од 2008. године. Тада је, подсећања ради, јавност први пут суочена са сумњом да се квотама фаворита у трци за Нобелову награду манипулише. Реч је о случају „Клезио“, названом по француском добитнику награде за књижевност Жан-Марију ле Клезију. Тадашња афера, међутим, окончана је после кратке, интерне истраге у Шведској академији наука. Саопштење Академије тим поводом гласило је: „Резултати истраге су показали да су сумње неоправдане”.
Tražiti poništenje, ako hoće da sačuvaju poštenje!
_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.