http://www.blic.rs/Vesti/Republika-Srps ... iverzitetaŠest privatnih visokoobrazovnih ustanova na ledu
Preti im oduzimanje statusa univerziteta
Valentina Džodžo | 16. 05. 2011. - 13:40h | Komentara: 2
BANJALUKA - Šest privatnih univerziteta u RS našlo se na ledu, nakon što je Vlada RS konačno razmatrala rezultate revizije njihovog statusa. Do jeseni bi svi mogli da izgube status univerziteta. Revizija, koju je još pre dve godine naručila Vlada, pokazala je da ove ustanove godinama rade kao univerziteti, a da za to ne ispunjavaju uslove.
Studenti traže i reviziju javnih univerziteta
Vlada je pre desetak dana zadužila prosvetne inspektore da provere navode revizije, dok je na Ministarstvu prosvete odgovornost da potom podvuče crtu i do početka nove akademske godine odredi kome će status univerziteta – oduzeti.
Po rezultatima revizije, neke od ovih ustanova ne organizuju nastavu na studijskim programima iz tri naučne oblasti, što je zakonski uslov da rade kao univerziteti, a neke nemaju ni odgovarajući nastavni kadar za taj status. Uočen je i problem dvojnog radnog odnosa profesora što je, takođe, zakonom zabranjeno. Inspekcija bi uskoro trebalo da krene sa proverama, a ako potvrdi navode revizije, osnovna posledica za privatne univerzitete biće u tome što više neće moći da izvode nastavu na drugom i trećem ciklusu studija.
- Oni koji ne ispune sve uslove izgubiće status univerziteta i moći će da nastave da rade kao visoke škole. Razlika je u tome što univerziteti mogu da izvode drugi i treći ciklus studija - poručio je nedavno ministar prosvete Anton Kasipović.
Neki od ovih univerziteta već su, tvrde, preduzeli i mere da ispune uslove i zadrže status koji imaju. Ako se to i ne desi, kažu, nastaviće da rade kao visoke škole, ali smatraju da je takav odnos prema njima, udaljavanje obrazovanja od potreba privrede.
Haos u obrazovanuju
Za Uniju studenata RS, koja je i insistirala da se rezultati revizije konačno razmotre, njeni ciljevi su legitimni. Kako ističe predsednik Unije Gordan Balaban, revizija je prvi korak ka eliminisanju kvaziobrazovanja iz visokog školstva. Unija će se zalagati da se ista revizija napravi i na javnim univerzitetima, jer se haosu u obrazovanju mora stati u kraj, ocenjuje on.
- Ne smemo da dozvolimo da imamo loše ustanove, koje će da proizvode isti takav kadar. Moramo se boriti protiv anomalija visokog obrazovanja – ističe Balaban, dodajući da će tako i RS pokazati da ima ozbiljne institucije koje su spremne da se suoče i sa sopstvenim propustima.
- Uputili smo zahtev Ministarstvu za licenciranje novog studijskog programa - slikarstvo i sada čekamo nalaz komisije. Nadamo se da će to biti u redu i da ćemo i dalje ostati u statusu Univerziteta. Suština je u tome da su ljudi dovedeni u nezgodnu poziciju, jer je dosta novca uloženo u privatne univerzitete, a sada se to preispituje. Mislim da je ovih šest ustanova zajedno uložilo više od 200 miliona KM u visoko obrazovanje. Nije u redu da se to ulaganje potcenjuje i obezvređuje – kaže osnivač Nezavisnog univerziteta Banjaluka Zoran Kalinić.
On ističe da vođenje univerziteta podrazumeva i odgovornost za kvalitet obrazovanja i kadrove, ali smatra da bi taj kvalitet trebalo da procenjuje tržište, a ne administracija.
Suvlasnik privatnog univerziteta „Apeiron“ Darko Uremović upozorava i da su legitimnost i kvalitet napravljene revizije, upitni. Ističe, ipak, da ne strahuje da ovaj univerzitet neće zadržati svoj status.
- Takvu reviziju ne propisuje zakon, već je urađena na osnovu odluke Vlade. Istovremeno, javni univerziteti nisu podvrgnuti istoj reviziji. Osim toga, revizija je urađeno strogo formalno, bez uvida u stanje na terenu, sa nekim sistemskim greškama u zaključivanju. Sada ostaje da prosvetna inspekcija napravi svoju procenu ispunjavanja tih uslova, jer samo oni mogu donositi rešenja, pa ćemo videti šta će to pokazati – kaže Uremović.
On smatra da iza revizije zapravo stoje politički ciljevi, da se broj privatnih univerziteta racionalizuje.