Овакву тему сам хтио одавно да покренем како бих чуо ваше мишљење о њој.
1) Телевизија и радиоТелевизија какву данас познајемо заснована је на радиодифузији. Телевизијске станице се организују као правни субјекти, окупљају велики број новинара, уредника, техничких лица. Телевизије купују скупоцјену радиодифузну опрему за емитовање и пренос. За пренос углавном користе инфраструктуру земаљских примо-предајника. За емитовање им је потребна дозвола регулатора (која се плаћа). Уз то, данас се велики новац улаже у дигитализацију комплетног телевизијског система. Закључујемо, радиодифузна телевизија мора да је скупа и компликована ствар.
С друге стране имамо интернет. На интернету један човјек без икаквих трошкова може да направи свој "видео канал", и буде сигуран да је тај канал путем интернета доступан већем број људи него иједан класични телевизијски канал. Такође, постоји IPTV, као начин да се сигнал конвенционалне телевизије провуче кроз интернет инфраструктуру. Усљед ових чињеница, не могу а да себи не поставим питања даље оправданости постојања данашње конвенциналне телевизије и начина на који се она дистрибуише.
Питања:
Зашто се огромне паре троше на дигитализацију конвенционалне телевизије? Зар није корисније прескочити један корак, искористити технологије које су већ ту (првенствено IPTV), и користити интернет као преносни медиј?
Зар није боље да једна земља утроши 100 милиона КМ на увођење јефтиног интернета у свако домаћинство, гдје би аутоматски путем IPTV-а били доступни сви конвенционални телевизијски канали, него што троши на надоградњу инфраструктуре за коју је питање да ли ће имати икаквог смисла за неких 10-20 година?
Слична ствар важи и за радио. Вјерујем да већина вас који дуже вријеме користите интернет већ одавно не слуша конвенционалне радио станице, кад на интернету постоје радио stream-ови који су далеко бољи од локалних FM станица. Зашто ти људи уопште троше новце за радиодифузију умјесто да се промовишу као интернет радио станице и посматрају интернет као једину везу ка слушаоцима у ближој будућности?
2) ТелефонијаДанашња конвенционална телефонија (фиксна и мобилна) је у рукама телекомуникационих компанија, које су подразумијевано велике и подразумијевано имају огромне профите. На неки начин, телекоми држе монопол над конвенционалном телефонијом у свијету, јер је сва инфраструктура у њиховим рукама и то им даје за право да нас криминално одеру за сваку услугу.
С друге стране имамо интернет. Интернет нема власника, интернет није у рукама неколицине корпорација. Омогућава нам да комуницирамо по приступачном флет износу са било ким, на било који начин (дописивање, аудио, видео,...). Сада, уз помоћ технологија и инфраструктуре мобилне телефоније доступан нам је на готово свакој иоле урбаној локацији у готовој свакој земљи на свијету, и то по сада већ приступачним цијенама (код нас још увијек није нажалост). На овај начин могуће је путем мобилног телефона остварити интернет аудио/видео позив (нпр. Skype) са било ким, било гдје. Посматрајући ове технолошке трендове и услове, може се видјети да је само људска инертност и навика оно што телекомуникационе компаније и даље држи великим профитерима. Већ сада имамо мобилне уређаје који имају могућност да користе искључиво мобилни интернет за комуникацију (нпр.
Skype phones), и успут доста су јефтинији од класичних мобилних телефона.
Питања:
Чему више користити класичну фиксну/мобилну телефонију када већ одавно постоје технолошки услови да се комуникација остварује на далеко јефтинији начин?
Чему трпити монопол телекомуникационих компанија које имају нерационално високе цијене услуга, ако већ сада постоји алтернатива?
Са овог аспекта само је питање тренутка када ће телекоми одустати од класичне фиксне/мобилне телефоније засноване на комутацији кола и почети да буду интернет провајдери који нам обезбјеђују 99%-тну територијалну доступност мобилног интернета, по мизерној цијени. Што ће наравно драстично да смањи профите телекома, а нама да смањи мјесечне режијске трошкове на телекомуникационе услуге. Ово је вјероватно и један од кључних аргумената зашто више нема смисла држати телекоме у државном власништву, јер се ближи вријеме када ће профит почети неповратно да им пада. Фиксна телефонија из дана у дан постаје све мање профитабилна усљед мобилне телефоније. Није тешко претпоставити да ће исто тако профит од мобилне телефоније почети да пада усљед развоја мобилног интернета. Међутим, интернет неће моћи да наплате по толико криминалним цијенама по колико наплаћују услуге мобилне телефоније.
Молио бих ваш коментар ...