Halpert je napisao:
Iako su sami po sebi slovili kao jedan od najvećih filmskih događaja ljeta pa i cijele 2010., Expendablesi su na kraju završili tek kao prosječna retro zabava za staru publiku i, poglavito, prvi dio velikog spektakularnog serijala koji je u pripremi (što je u neku ruku i pozitivna i negativna stvar).
Dakle, nakon zgotovljavanja životnih priča Rockyja Balboe i Johna Ramba, Stallone je osmislio nostalgičan projekat koji bi bio posveta žanru koji je punio bioskope u 80-tim i 90-tim kao što to danas čine superheroji, crtići i 3D filmovi. Pritom je okupio svoje kolege koji su mahom ostarjeli (Willis, Rourke) ili se uhljebili u komercijalno ne pretjerano riskantnoj B produkciji (Lundgren), dodao malo nove garde koja se takođe kali u rečenoj holivudskoj konfekciji (Statham, Li) i konačno dovukao svojeg najljućeg rivala iz 1980-tih (Schwarzeneggger), što je u filmu tek najava nečega što bismo u budućnosti trebali vidjeti.
Ipak, premda je cijeli film u pozitivnom tonu, mnogi bi mogli biti razočarani činjenicama protiv kojih se realno i nije moglo. Klasici žanra iz 1980-tih (Rambo, Commando, Die Hard, Predator...) prepoznatljivi su iz jasnih razloga, jer su ih režirali majstori i to s ondašnjom filmskom tehnikom, dok su moderni filmovi (Bond, Bourne, Salt, Mission: Impossible...) mahom bezlični u svojem nastojanju da ispadnu što realniji i detaljniji u uprizorenjima akcije. Stallone je pod svaku cijenu nastojao izbjeći digitaliju, ali problem je u tome što je ipak morao koristiti digitalne kamere jer su one u tehnicoloru odavno neupotrebljive. Tako gledalac konstantno ima osjećaj da mu u Expendablesima nešto fali.
Naravno, kako je ovo film koji je okupio samo najveće face, priča je manje bitna, pa je u neku ruku i opravdano što je scenario krajnje banalan. I dok će se neki vjerovatno uspaliti na prisjećanje Slyjevih i Mickeyjevih epizoda u Bosni, centralna radnja smještena je u Latinsku Ameriku kojom vlada krvoločni diktator, što je okruženje koje smo već previše puta iskusili. Srećom, neke stvari koje je Sly obećao to je i ispunio, najviše po pitanju kultne scene u crkvi gdje se po prvi put susreću tri najveća kralja žanra, i gdje se umjesto metaka rešetaju pamtljive replike. Ilustracije radi, Expendables su producente koštali oko 85 miliona dolara, a ista cifra prije 15 godina ne bi bila dovoljna da se isplati Slyju, Švarciju i Willisu da nastupe u zajedničkom akcionom filmu. Ostatak ekipe takođe je očigledno uživao u saradnji, tako da je nastavak u 2012. više nego izgledan, ako nije već i najavljen.
Na sve drugo ne treba imati primjedbe jer je u spektakularne scene uloženo dosta truda i, po prvi put nakon toliko vremena, znoja i truda kako bi sve podsjetilo na zlatna vremena.
EXperiment sam po sebi nije loš, ali današnja razmažena publika morala bi znati cijeniti ono što nudi. Ipak smo ga čekali predugo.
7 / 10
a zajebanog nastupa, 2 min trajalo..