Jeste li magnet za komarce?
Pokušavate uživati u večeri na otvorenom ili možda roštilju, ali roj komaraca stalno vas prati. Maleni ubod i ostatak vaše večeri je pokvaren nesnosnim svrbežom. Dok ste vi ljuti i malene napasti vas strašno živciraju, ostali čini se uopće nemaju nikakvih problema. Pa je li moguće da komarci više vole neke ljude od drugih, pitate se?
Kratak odgovor je da. Komarci biraju koga će ubosti i svaka deseta osoba je iznimno privlačna komarcima, kaže profesor Jerry Butler sa sveučilišta u Floridi. Komarci se ne hrane krvlju, već je ženkama potrebna ljudska krv za razvoj jajašaca. I izgleda da svačija krv jednostavno nije dovoljno dobra!
Što privlači komarce?
U 85% slučajeva, znanstvenici su dokazali, radi se o genetskoj predispoziciji za privlačenje komaraca, međutim u ostalim slučajevima komarce privlače spojevi koji se izlučuju na koži. Više je od 400 različitih spojeva koje treba ispitati, međutim za neke je već dokazano da privlače komarce.
- Viša koncentracija steroidnih hormona i kolesterola na koži privlači komarce - Viša koncentracija mokraćne i drugih kiselina na koži može privući komarce s udaljenosti veće i od 50 metara - Viša koncentracija ugljičnog dioksida CO2, plina koji izdišemo, privlači komarce. Osobe koje izlučuju više CO2 su trudnice, odrasle osobe, osobe koje obavljaju neku fizičku aktivnost.
Zato idući puta kada želite provesti večer na otvorenom i izbjeći dosadne ugrize, razmislite o ležaljci umjesto sportskoj aktivnosti. Vaši pokreti, izlučeni znoj i izdahnuta povećana koncentracija ugljičnog dioksida će inače privući komarce i onda je gotovo.
Kako otjerati komarce?
Kemijski repelenti za komarce Obilje repelenata za komarce preplavi police trgovina svakog ljeta, no nisu svi jednako učinkoviti . Njihova učinkovitost ovisi o kemijskom sastavu. Još od 1957. godine u upotrebi je kemijski spoj DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide). U ponovljenim istraživanjima, to je dokazano najučinkovitiji kemijski spoj u odbijanju komaraca na tržištu . Repelenti sa 23,8% DEET-a (većina formula sadrži između 10% i 30%) štite nositelja za oko pet sati, a sigurni su za upotrebu. Prema američkoj akademiji za pedijatriju niske koncentracije DEET –a (10% ili manje) su sigurne i za djecu stariju od 2 mjeseca. DEET, iako najpoznatiji, nije jedini kemijski repelent za komarce koji se koristi. Od 2005. godine na tržištu je picaridin, koji se pokazao jednako učinkovit kao DEET, ali ugodniji za korištenje, bez mirisa je i ostavlja čisti svježi osjećaj na koži. Picaridin je također siguran za djecu stariju od 2 mjeseca. Avonov Skin-So-Soft, se također prodaje kao repelent, međutim istraživanja pokazuju da je manje učinkovit od DEET-a. Zatim tu je metofluthrin koji je na tržištu od 2006. godine. Ne nanosi se na kožu, već se nosi u malenoj kutiji s baterijama, iz koje se oslobađa repelent .
Prirodna alternativa kemijskim repelentima Ako želite izbjeći kemijske repelente, postoji nekoliko alternativa. Repelenti bazirani na ulju soje, citronele, cedra, paprene metvice, limunske trave i geranije pružaju kratkotrajnu zaštitu. Ulje eukaliptusa, međutim, može ponuditi i trajniju zaštitu i jednako je učinkovito kao niske koncentracije DEET-a. Ulje eukaliptusa sigurno je za djecu stariju od 3 godine. U posljednjih nekoliko godina, pojavili su se repelenti koji sadrže tiamin, međutim nisu dokazano učinkoviti.
Zamke za komarce
Ne želite se mazati kemijskim niti prirodnim repelentima. Alternativa su zamke za komarce. Riječ je o zamkama koje sadrže komarcima privlačne spojeve poput ugljičnog dioksida, topline, vlage. Na taj način se ubijaju ženke što pridonosi i smanjenju broja komaraca uopće. Novi trend u zaštiti protiv komaraca je odjeća prožeta kemijskih insekticidom permethrinom. Prodaje se kao „must have“ za osobe koje dugo vremena namjeravaju provesti na otvorenom.
Komarci se legu u lokvama, vlažnim začepljenim odvodima, kantama s vodom i ostalim vlažnim mjestima, te njihovom eliminacijom iz okoliša eliminiramo i komarce.
Valja istaknuti da su komarci i više od malih dosadnjakovića koji nas stalno gnjave ostavljajući neugodne ubode i svrbež. Oni su također prijenosnici bolesti. U prvom redu malarije od koje umiru milijuni ljudi, a također je prijenosnik virusa Zapadnog Nila koji također može dovesti do smrtonosnih oboljenja. Osim toga ubodi mogu također dovesti i do po život opasnih alergijskih reakcija. (mojdoktor.hr)
_________________ Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.
|