POkusacu da ti pomognem i da objasnim situaciju na trzistu rada koliko to budem mogao.
Naime, treba izvuci jedan opsti zakljucak iz ove diskusije, a to je da efikasnost obrazovne ustanove zavisi od nekoliko faktora medju kojima su primarno faktori uslovnosti i kvaliteta kadrova, kvaliteta nastave i ostaloga sto nudi fakultet, a s druge strane licnog odnosa studenata i njihovog zalaganja. Licno smatram da osoba koja stvarno voli ono sto studira i buduci poziv nema potrebe da razmislja i dvoji medju privatnim i drzavnim ustanovama, jer ce sigurno briljirati i na jednim i na drugim. Postoje i negativni faktori kao sto je korupcija,a s obzirom da je BIH danas na 99. mjestu u svijetu po indeksu korupcije treba uzeti u obzir da je i drzavno obrazovanje izuzetno korupirano. Neki studenti ce sigurno imati vise problema poloziti neke predmete na drzavnom faksu bas zbog ovoga, ali kao sto sam prethodno rekao, ako osoba stvarno voli svoj poziv, nece joj to predstavljati veliki problem.
Toliko o dvojbi: PRivatni-drzavni
E sad, malo o ponudi-potraznji na trzistu rada.
Ne ulazeci u to koliko ti volis svoj buduci poziv, zelio bih da ti predocim neke realne cinjenice o zvanjima koje spadaju u Liberal arts, u koje i Pravo djelomicno spada.
Liberal arts se izucavaju na drustvenim fakultetima kao sto su Filozofski, Filoloski, pa i dijelom Pravo, jer je i pravo dio humanistickih nauka.
Ove nauke su na neki nacin u losijoj poziciji u odnosu na prirodnjacke i tehnicke nauke, prvo zbog toga sto imaju vecu ponudu kadrova od realne ponude poslova na trzistu rada, a drugo sto nisu proizvodnog karaktera, nego usluznog. Iz ovoga direktno slijedi da ce mogucnost zaposljavanja i samozaposljavanja biti znatno teza u odnosu na inzenjerske struke koje su tako reci zanatske, te mogu d obavljaju posao i u privatnom i drzavnom sektoru i da rade honorarno i sl.
Sve je ovo moguce i sa Pravom, u teoriji. Realna slika je malo drukcija, prvenstveno zbog korupcije, a nadalje zbog hiperprodukcije kadrova, te nemogucnosti isplivavanja onih sposobnih, bas zbog korupcije. Ovo nije samo slucaj u nasoj drzavi nego i u drugim, mnogo razvijenijim i demokratskijim drzavama.
Ako si dobar sa engleskim, progulaj "Law school scam" i sve ces vidjeti.
Evo i jednog linka prema blogu jednog pravnika
http://blogs.wsj.com/law/2007/09/24/the ... ob-market/Radi se takodje o hiperprodukciji kadrova u USA. Tamo je problem dosao na vidjelo tek kada su usljed recesije bili pogodjeni diplomci Top Tier fakulteta. To su oni najbolji. Oni placaju velike sume za skolovanje i zavrsavaju sa ogromnim dugom na grbaci kojeg moraju godinama da otplacuju. Kod nas su fakulteti jos uvijek tako reci besplatni, pa ovo i nije bitno za nas, ali poenta je da jednostavno nema posla za pravnike. Veliki dio poslova se outsourcuje u Indiju, bas kao i informaticki poslovi. Ogromne kolicine papirologije bivaju obradjivane od strane Indijskih i Kineskih pravnika putem interneta za "saku rize".
Ovo mozda danas nije nasa realnost jer smo jos poprilicno zaostala zemlja,ali treba ocekivati slicnu sudbinu u buducnosti.
Tu je i pitanje korupcije i nepotizma, te ocekuj da ces morati imati stvarno jaku stelu za posao i racunaj na to vec danas. Pravna kasta je jedna jako zatvorena zajednica i tesko je upasti ako nemas porodicne konekcije. Danas je to kod nas postalo gotovo kao sicilijanska mafija, porodicni biznis.
Dakle, ne zelim da te razocaram, ali uradi detaljno istrazivanje da bi bio upoznat sa svim detaljima o buducem zanimanju.
Ako si stvarno zaljubljenik u ovaj poziv, samo naprijed, ali budi svjestan mogucih konsekvenci. Lijepo je sanjati, ali treba znati da ces se jednom i probuditi.
Sve najbolje!