Da malo ožvimo temu o BHT-u...
Citiraj:
BHRT - javni bošnjački servis
Datum: 22.03.2010 19:00
Autor: Dušanka Majkić
Radio-televizija BiH, odnosno BHRT, nastala je 2003. godine, kao jedan od prioriteta iz Studije izvodljivosti za Bosnu i Hercegovinu. Kao takva, pomognuta je značajnim donacijama međunarodne zajednice, naročito u segmentu prenosa i veza, u želji da što prije BiH pošalje signal u svijet.
Osmišljena u OHR-ovoj kuhinji i pretenciozno nazvana "servis svih građana", Javni RTV servis odbrojava svoje posljednje dane. Bar u obliku i formi kako ga je kreirao zaboravljeni visoki predstavnik Volfgang Petrič.
Prilikom nametanja odluke o formiranju Javnog RTV servisa navedeno je da će time biti omogućeni nezavisan medijski prostor, informisanje u interesu javnosti i finansijska samostalnost. Danas, kada je Javni RTV servis, izuzimajući RT RS, u finansijskom, rukovodnom i organizacionom kolapsu, jasno je da nijedan od nabrojanih ciljeva nije postignut.
Kada je BHRT počinjala s radom, Banjaluka i Mostar su bili dva ravnopravna centra. Dnevnik u 19 časova podrazumijevao je ravnopravno učešće Sarajeva, Banjaluke i Mostara. Onda je taj koncept napušten. BHRT je postala isključivo sarajevska, odnosno bošnjačka, a nimalo srpska i hrvatska. I pored najkreativnijeg i najstručnijeg kadra, danas se iz Banjaluke ne emituje nijedna TV emisija, već samo prilozi koje naruči Sarajevo.
I dok su poslanici i delegati bošnjačkih partija u Parlamentarnoj skupštini BiH na sve načine pokušavali da ovaj javni servis afirmišu kao bošnjačko-srpsko-hrvatsku radio-televiziju, poslanici i delegati iz Republike Srpske već dugo upozoravaju da je uređivačka politika BHRT-a okrenuta protiv svega što dolazi iz Srpske.
Danas je BHRT veoma zavisna i predstavlja produženu ruku sarajevskog političkog javnog mnjenja. Održavanje u životu ovog "teškog bolesnika" je jedino sa čim se slažu bošnjačke političke partije. Pri tome, svake godine gubici su sve veći, Sud BiH direktno onemogućava imenovanje direktora, završni račun nema ko da potpiše, a katastrofalna finansijska situacija sa gubicima većim od 21 milion konvertibilnih maraka krije nesposobnost dosadašnjeg menadžmenta da donosi svrsishodne i racionalne odluke.
Od vremena kada je pod pritiskom OHR-a formiran, u Javnom servisu nisu otklonjeni nesporazumi između pojedinih emitera, a posebno između BHRT-a i FTV-a. Te dvije medijske kuće godinama prebacuju krivicu za loše stanje u vlastitom dvorištu na drugi servis. Dugovanja Federalne televizije za usluge koje im pruža BHRT veće su od devet miliona KM i po svemu sudeći predstoji dugotrajan sudski spor.
Farsa sa izborom direktora ove medijske kuće prevršila je svaku mjeru pristojnosti. Posljednja odluka Suda BiH o zaustavljanju procedure izbora generalnog direktora BHRT-a još je jedna potvrda jakog uticaja pojedinih bošnjačkih političkih krugova na Sud BiH koji favorizuje smijenjenog direktora Mehmeda Agovića, najodgovornijeg za stanje u toj medijskoj kući.
Međutim, nije Agović isključivi krivac za stanje u kome se nalazi BHRT, jer Javni RTV servis nikada nije funkcionisao na zdravim osnovama. Agonija ovog javnog emitera traje pretjerano dugo da bismo mogli reći da se radi o prolaznom i rješivom problemu. Javni servis u postojećem obliku očigledno nema budućnost. Niti je opravdao svrhu postojanja, niti enormna sredstva koja su u njega uložena.
Ozbiljna upozorenja koja su nedavno stigla iz Evropske radio-difuzne mreže potvrđuje da su bili u pravu oni koji su tvrdili da je pitanje dana kada će se temelji "sivog doma" urušiti. Blizu šest miliona maraka duga za satelitsko emitovanje programa i duga Evropskoj radio-difuznoj mreži su sredstva kojih očigledno nema. I teško da će ih biti.
BHRT je osnovana na iznuđenom uvjerenju da javni medijski prostor može funkcionisati bez jednakog tretmana sva tri konstitutivna naroda. Godinama se zatvaraju oči pred realnom činjenicom da se Javni RTV servis u Republici Srpskoj doživljava kao strano tijelo, a nikako kao kohezioni faktor, o čemu neutemeljeno govore, kako bošnjački političari tako i službenici OHR-a.
Koliko su Hrvati zadovoljni uslugama javnih emitera, ilustruje nedavno sprovedeno istraživanje. Ono je, naime, pokazalo da Hrvati u BiH najviše gledaju HRT, RTL i Novu TV. Dakle, televizijske kanale koji dolaze iz susjedne Hrvatske. I, naravno, željno očekuju hrvatski kanal na javnom servisu.
U takvom okruženju stalno insistiranje da se ojača uloga javnih emitera, prije svega BHRT-a, nije realna, koliko i uvjerenje da će Srbi i Hrvati prepoznati tu medijsku kuću kao svoju. Zato je izlišno govoriti o tome da bi se stvari riješile finansijskom konsolidacijom, namirivanjem ogromnog gubitka iz državne ili neke druge kase, odnosno formiranjem korporacije koju su sve do juče bošnjački političari doživljavali kao rješenje svih problema javnog emitera. Do juče, jer je u prošli petak Upravni odbor BHRT-a glasao protiv Statuta korporacije?!
Za Republiku Srpsku ostaje pitanje koliko će se ovo dramatično stanje odraziti na RT RS, koja je očigledno lider među javnim emiterima na području BiH. Ne samo što je prva ušala u proces digitalizacije, već i zato što ima finansijsku stabilnost, snažan osnov za nezavisnost i razvoj. To je u svom pismu nedavno utvrdila i generalni direktor Evropske radio-difuzne mreže Ingrid Delterne.
I na ovom primjeru pokazuje se sva zluradost koja dolazi iz Federacije BiH. Pored neumoljivih činjenica o napretku i odmjerenih pohvala koje su stigle iz Evropske radio-difuzne mreže, Bošnjaci na sve načine nastoje da obezvrijede rezultate javnog emitera iz Republike Srpske. Tako je, uostalom, nedavno izlobirana kazna zbog testnog emitovanja digitalnog kanala koju je izrekao RAK. Nevjerovatno! Regulatorna agencija bez legitimiteta, kojom upravlja Savjet i direktor, kojima su odavno istekli mandati, usudila se da kazni RT RS zbog napretka. Sramotno i neprihvatljivo!
Ali, i to je Bosna i Hercegovina. Na Federalnoj televiziji otvoreno liječe frustracije zbog napretka Srpske, a na "državnoj televiziji" svake godine stižu poražavajući revizorski izvještaji i gomilaju se gubici. Za to vrijeme RT RS ima stabilnu upravljačku strukturu, finansijsku nezavisnost, ali i digitalnu opremu, bez koje nema razvoja ni budućnosti. Za bolju Srpsku, naravno.
http://www.nezavisne.com/kolumne/vijesti/55678/BHRT-javni-bosnjacki-servis.html
_________________
majstor je napisao:
e jebem mu mater ja kad otvorim ovaj poznatebanjalucanke.com pise mi da je ta stranica for sale kao za prodaju i nema nista tu za download!