doli bel je napisao:
Autor: Мирјана Кусмук
Одлично! Тако то ради бивша шефица мог кабинета!
А на лажи које објављују нама непријатељски медији као што су БХ дани не треба се обазирати:
Integraliranje Kopanje, Stankovića, Radmanovića, Davidovića sa Dodikom
I bi privatizacija Glasa Srpske. Ma šta privatizacija - najbolja privatizacija poslije prodaje Telekoma Srpske, kako je ushićeno izjavio ministar trgovine i turizma RS-a Predrag Gluhaković, a Nezavisne novine još ushićenije prenijele! Razloga za veselje, naravno, ima, jer je obavljena kupovina bila i više nego povoljna za konzorcij Nezavisnih novina Željka Kopanje i Integral inžinjeringa Slobodana Stankovića, tim prije što je spomenuti konzorcij praktično bio jedini ponuđač na tenderu, pošto je konkurentski (a moglo bi se reći - bratski) Avaz-roto press ponudio bijednih 630.000 maraka, tek da se ispoštuje tenderska procedura. Nakon što su Dani objavili detalje o prvobitnom planu da se tri preduzeća u sastavu Glasa srpskog otkupe za samo 1,1 miliona maraka, uprkos tome što vrijednost nekretnina i zemljišta Glasa u Banjoj Luci vrijedi barem deset puta toliko (zvanična Vladina procjena kaže 7,43 miliona), Vlada RS-a je pristala na konačnu cijenu od 3,8 miliona.
Željko Kopanja je, uz desetoprocentno učešće Dodikovog intimusa Slobodana Stankovića, tako postao vlasnikom dnevne novine Glas Srpske, te preduzeća Glasa trgovine i Glasa grafike sa pripadajućim štamparijama, kioscima i distributivnom mrežom. Slobodan Stanković je dežurni i skoro jedini investitor u RS-u (ako se posla prije njega ne dočepa firma Integra njegove supruge Slavice Stanković, kao u slučaju gradnje novog RTV doma RTRS-a), on je pobjednik svih unosnijih graditeljskih tendera (na koje se naknadno dodaju aneksi po želji, kao u slučaju gradnje zgrade Vlade RS-a), a posljednje informacije kažu da je njegov Integral pobijedio na tenderu za gradnju nove zgrade Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) u Lukavici! Dakle, kao što Nedžad Branković u Federaciji BiH ima svoju kriminalnu hobotnicu, tako i Miloradu Dodiku ne nedostaje ljigavih pipaka u svim multimilionskim poslovima - od medija, preko elektroenergetskih i telekomunikacionih resursa, pa sve do graditeljskih djelatnosti, a sve u opširnoj operaciji integraliranja Republike Srpske.
Uz kupovinu medija ide i obavezna restrukturalizacija uređivačkog kadra. Mirjana Kusmuk, dosadašnja zamjenica glavnog i odgovornog urednika Nezavisnih novina, imenovana je glavnom i odgovornom urednicom Glasa Srpske, a na mjesto direktora doveden je Boris Dmitrašinović. Nadzorni odbor je razriješio dužnosti direktora Rajka Radovanovića i glavnog urednika Tomu Marića. Nezvanično saznajemo da su obojica odani SNSD kadar, te da je do njihove smjene došlo nakon navodne svađe između Tome Marića i Željka Kopanje. Dobro upućeni izvor Dana tvrdi da je Marić, inače poznat sportski novinar, bio blizak sa pokojnim predsjednikom RS-a Milanom Jelićem, koji mu je pomagao oko pisanja knjiga o historiji banjalučkog sporta (Kad je lopta imala dušu, Bio jednom jedan šampion, itd). Isti izvori otuda i crpe priče o neslaganjima Marića i Kopanje, te da je isti sukob inicirao gašenje Marićeve sportske kolumne u Nezavisnim novinama. Zanimljivo je da je Marić u dva navrata bio urednik Glasa - oba puta za vrijeme mandata Milorada Dodika - prvi puta je bio smijenjen nakon uspostavljanja Ivanićeve, a drugi put postavljen nakon pada Bukejlovićeve vlade. Njegovo mjesto je, nakon prve smjene, zauzeo Boro Marić, kome su u mnogim medijima kačene ozbiljne optužbe da je pripadnik Tajfuna, odnosno mreže podrške Radovanu Karadžiću. Oba spomenuta Marića, da ne bude zabune, nisu u rodu, pa čak ni iz istog kraja - Tomina familija je s Vlašića (Imljani), a Borina iz okoline Bosanskog Grahova.
Puno živopisnija pojava je nova glavna urednica Glasa Mirjana Kusmuk. Udata za deklariranog četnika Dragana Davidovića, višekratnog Karadžićevog ministra vjera u vrijeme rušenja hiljadu i više islamskih i katoličkih bogomolja, sadašnjeg direktora RTRS-a, Kusmukova je prešla trnovit put obavljajući tu i tamo (kao i njen suprug, uostalom) zadatke za sve vlasti koje su se smijenile u Republici Srpskoj (o čemu su Dani pisali još 2006.). To ne piše u njenoj zvaničnoj biografiji, objavljenoj u Nezavisnim novinama. Ne piše ni da je bila šefica kabineta osuđenog ratnog zločinca Momčila Krajišnika, bivšeg predsjednika Narodne skupštine RS-a, potom člana Predsjedništva BiH, a ne piše ni da je bilo šta radila u njegovom kabinetu. Samo piše da je radila za agenciju SRNA od jula 1992. do 2001, te da je od novinarke uznapredovala do šefice deska - pa čak se ni ne spominje da je u toj agenciji blistala u zlatno vrijeme Sonje Karadžić! Piše i da je 1995. "radila za britansku agenciju Reuters", što je lijepa stavka u CV-u svakog novinara, ali je na naš pokušaj da tu informaciju provjerimo zvaničnik Reutersa ovako odgovorio: "Mirjana Kusmuk nikada nije radila za Reuters, jer bi u protivnom njeno ime moralo biti na platnom spisku. Mi je u evidenciji nemamo, provjerio sam u regionalnoj centrali u Beogradu. Ma, to je ona šefica kabineta Momčila Krajišnika, nju su naši novinari morali kontaktirati, ako im je trebao kakav intervju ili izjava. E, ako to računa u suradnju, onda jesmo surađivali!"
No, kako SNSD kadrovi ne bi oslabili u Nezavisnim novinama, uslijedila je nova kadrovska vratolomija: na mjesto koje je do sada zauzimala Kusmukova imenovana je Borjana Radmanović-Petrović, mlada novinarka, autorica korektnih tekstova u kulturnim rubrikama. Njena pozicija nije nimalo laka - mora dokazivati da na poziciju nije došla nepotističkom linijom. Njen je otac, naime, član predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, a njen suprug Danilo Petrović je savjetnik za vanjsku politiku u Radmanovićevom kabinetu. Ona, pak, kaže da je njeno imenovanje "prirodna stvar novinarskog napredovanja jer u Nezavisnim radi već šest godina". No, na pitanje zašto je u tim Nezavisnim novinama ušminkana biografija bivše šefice Mirjane Kusmuk, odgovara: "To morate pitati gospođu Kusmuk!" Dakle, gospođu Kusmuk, urednicu Glasa Srpske.
Sada je medijska (s)klika u Republici Srpskoj potpuno razotkrivena. Glavni mediji RTRS, Nezavisne novine i Glas Srpske čvrsto su uvezani u porodično-stranačko-poslušničko-prijateljsko-interesnu integralnu (o, naročito integralnu!) mrežu. (E. Hadžović)