Karadžić: „Sve što je nametnuto nas ne obavezuje“; Dodik: „Nećemo poštovati nametnuta rješenja“
Srpski vožd Milorad Dodik u posljednje je vrijeme gotovo u potpunosti preuzeo vokabular, politički stil i, što je najvažnije, glavne ideje ratnog zločinca Radovana Karadžića. O tome svjedoči nedavni bezočni pokušaj minimiziranja zločina počinjenog na Markalama i tuzlanskoj Kapiji.
"Kapija je inscenirana, kao što su i Markale inscenirane", kazao je nedavno Dodik citirajući Radovana Karadžića.
Da je aktuelni premijer RS u potpunosti preuzeo i prisvojio političku platformu Radovana Karadžića, dokazuju Karadžićeva pisma koja je prije devet godina iz duboke ilegale slao rukovodstvu SDS. Karadžić je u pismima, koje je inače slao u strogoj tajnosti, davao konkretne instrukcije vrhu SDS kako da se pred izbore organizuju, kako u javnosti da nastupaju i na koji način da se odnose prema "međunarodnom faktoru".
Tajne upute SDS-u
Naš list je u decembru 1997. i oktobru 2000. godine ekskluzivno objavio dva Karadžićeva pisma, krcata političkim instrukcijama SDS-u, na temelju kojih nije teško izvesti zaključak da se aktuelna politika Milorada Dodika u dlaku poklapa s politikom Radovana Karadžića! Karadžić političku situaciju u BiH 2000. godine, kada se na čelu OHR-a nalazio visoki predstavnik Wolfgang Petritsch, poredi sa ulaskom Austrogarske u Bosnu, i kaže da će "oni Petritschu uskoro da vide leđa".
Isto tako je Milorad Dodik posljednjih mjeseci započeo otvoreni rat protiv čelnika međunarodne zajednice u BiH, visokog predstavnika Valentina Inzka i njegovog zamjenika Raffija Gregoriana, optužujući ih za političku okupaciju i destabilizaciju BiH. "Stanje u BiH, sve dok je ovdje OHR, može se opisati kao uzurpacija i okupacija koja se provodi kroz različita tumačenja Dejtonskog sporazuma", ponavlja nedavno lider SNSD Milorad Dodik davno napisanu "misao" Radovana Karadžića.
Aktiviranje nevladinog sektora
U Karadžićevim smjernicama SDS-u sugeriše se osnivanje nevladine organizacije koja može da mobiliše veliki broj građana u RS i koja će se suprotstaviti svakoj izmjeni Dejtonskog sporazuma.
"Suština je sledeća: treba formirati jedno slobodno i nestranačko udruženje građana, sa nazivom 'Srpski Gandi', koji bi nenasilnim sredstvima, brojnim pismima šefovima država – garanata Dejtona, svetskoj javnosti, te našim građanima, apelovati za očuvanje mira kroz očuvanje Dejtona. To udruženje se može suprotstaviti svakoj izmeni Dejtona, može mobilisati narod, jer se narod ne može mobilisati na agresivne i samoiscrpljive akcije, nakon kojih nastupa zasićenje, stid, osećanje odgovornosti.(...) Treba sve uveriti da će Bosna pući upravo na unitarizaciji. Uveren sam da bi ovo bio pravi pogodak. Molim vas da ovu stvar čuvate u najvećoj tajnosti i vidite da li iko može raditi na uspostavljanju takve strukture. Naime, nama će učiniti sve što budu smeli, i neće ništa što ne budu smeli. Oni cene samo snagu, pa je jedino rešenje u blagom i konzilijantnom nastupu, uz debelu batinu iza leđa. Batina ne sme da bude stranačka, nego narodna", savjetuje Karadžić.
Rukovođen Karadžićevim savjetima, Dodik je angažovao kompletan nevladin sektor Republike Srpske, koji kada god to Dodiku zatreba organizuje narodne proteste. Najodaniji Dodikovi pomagači su čelnici boračkih i logoraških organizacija, sindikata i nevladine organizacije "Izbor je naš", koji po direktivi skupljaju potpise za otcjepljenje RS ili pak referendumsko izjašnjavanje naroda u ulasku BiH u NATO.
"E, šta bismo mi morali da radimo. Isto što i Hrvati u Jugoslaviji 70- tih godina njenog postojanja. Ne smemo dopustiti ni jednu modifikaciju Dejtona, pa ako Bosna može da funkcioniše po Dejtonu, neka izvoli. Mi moramo znati šta nam je cilj i svaku taktiku podrediti tom cilju. Pošto zapad uskoro mora sređivati ovo područje, on će ga sređivati na bilo čiju štetu. Na našu sigurno najradije, ali ako ne mogne, onda na bilo čiju. A to je naša šansa? Mi smo stari, istorijski narod i pravo je da poslednja na Balkanu u svim krizama bude srpska. Ja sam najčvršće uveren da će i biti, ako ne bude, onda mi nismo narod. Ovo što prolazimo i trpimo, uključujući mene i moju porodicu, ne radimo zbog sebe, nego zbog naroda", piše Karadžić u svom pismo vrhu SDS.
"Mene montirane istrage i sve što mi rade nisu pokolebale da međunarodnoj zajednici jasno kažem da je moj prioritet svih prioriteta Republika Srpska, i to će čuti ponovo i svaki put", izjavio je Dodik prije nekoliko dana povodom predstojećeg sastanka u vojnoj bazi Butmir.
"Odlagati nepovoljna rešenja"
U pismu koje je Karadžić iz svog tajnog skrovišta na Palama poslao rukovodstvu SDS 1997. godine stoje precizne upute na koji način treba opstrurati međunarodnu zajednicu kako bi Republika Srpska ostvarila svoj krajnji cilj.
"Pouzdani obavještajni izvori ukazuju na razmišljanja u svetskim centrima o podeli BiH na dva ili tri dela. Naravno, retorika će još dugo biti drugačija, a i nastojanja nekih tvoraca Dejtona, jer ne žele da ostanu bez svog životnog dela. Ipak, i njima je bliska ideja da bi se Dejton morao 'unaprediti', a da se ne ruši. Čak je i Holbrooke rekao kako se više ne može obnoviti multietničko društvo, jer ga je rat definitivno uništio, ali bi trebalo pokušati da se stvore zajednički, multietnički državni organi. Poslednja izjava Madeleine Albright je u tom smislu da se Stejt Department još uvek nada da može doći do spajanja u BiH. To je nijansa koja je bila nezamisliva pre nekoliko meseci, kada je u izjavama dominirala odlučnost da se stvori jedinstvena država BiH.
Kada kod nas ne bi bilo izdaje, njihove nade u obnovu Bosne bi već bile znatno manje. No, i pored toga, te aspiracije se smanjuju, makar toga i ne bili svesni njihovi predstavnici na terenu. Zato su nerazumljiva i neprihvatljiva stanovišta naših ljudi, koji su hiperkooperativni, da međunarodna zajednica neće menjati svoj odnos, i da se ne vredi boriti. Da smo tako radili, ne bi bilo RS, jer se međunarodna zajednica bila opredelila za jedinstvenu Bosnu 6. aprila 1992. godine, a tokom svih konferencija je pokušavala da je očuva. Treba odlagati svako nepovoljno rešenje, jer za njega uvek ima vremena. Treba stvarati nove realitete, a oni će naterati međunarodnu zajednicu da nađe formu za reviziju svojih prvobitnih ciljeva.
Ako ne izdržimo u nekoliko nerešenih pitanja, nikad ona neće biti povoljna, jer što muslimani jednom dobiju, nikad više neće dozvoliti da se problematizuje. Ako se ne definiše shodno Dejtonu, u istom zakonu, da je izvorno državljanstvo entitetsko, a bosansko da je iz toga izvedeno, mi nikad nećemo imati državljanstvo RS. Ko ima pravo da prihvati takvo rešenje? Nek nametnu šta god hoće, mi treba da postignemo maksimum, pa da onda prihvatamo. Ako na pasošu ne bude atribut RS, nikad ga neće ni biti, a to će onda biti Alijin pasoš. Sve što prihvatimo ostaće za sva vremena, a sve što oni nametnu, možemo problematizovati s vremena na vreme, i konačno ih u nekom povoljnom trenutku uceniti, vezati sa nečim do čega im je stalo, i dobiti povoljno rešenje. Bolje je nametanje, jer nas manje obavezuje, nego prihvatanje", savjetuje Karadžić politički vrh SDS.
Ovladavanje medijima
Dugogodišnji lider SDS iz ilegale je također savjetovao na koji način kadrovi SDS-a da nastupaju u javnosti i kako obezbijediti kontrolu većine medija u Republici Srpskoj.
"U novom sazivu svaki naš poslanik moraće da bude maksimalno pripremljen i da stalno istupa, jer će TV sve prenositi, pa narod mora da vidi našu superiornost. Treba hitno razvijati 'nezavisne privatne medije', koje su manje ranjivi od državnih. Uskoro ćemo, shodno međunarodnim konvencijama, morati dozvoliti i privatne mreže, pa je bolje da ih zauzimaju ljudi koji će zauvek biti bliski SDS-u, nego da dođu u nesigurne ruke, u kojima već ima dosta ubitačnih medijskih sredstava. Treba državni medij vratiti u nadležnost Vlade, i to treba postići svim sredstvima. SRT je kompanija, njome su upravlja po zakonu, i stranci ovde ometaju imovinu i zakonito upravljanje njome. Možda treba zapretiti da ćemo u Bonu napraviti skandal oko toga, kako bi nam vratili SRT pre Bona. Oni nas sada umiruju kako se radi na tome, a možda to rade da mi u Bonu budemo blaži. Mislim da u Bonu treba podneti ekspoze, koji će biti ne samo za istoriju, već koji će odjeknuti i naneti im sramotu. Ovo je veoma važno jer se međunarodna zajednica koleba u pogledu proširivanja mandata visokog predstavnika, te produženje i proširenja mandata SFOR-a. Ako budemo hrabro i jasno izrazili svoje nezadovoljstvo i neprihvatanje stvari koje ne moramo da prihvatimo, gurnućemo ih u situaciju da trpe pritiske svoje javnosti i da se ne slože, kao zemlje, sa određenim aspektima svog prisustva i akcije. Što im situacija bude komplikovanije izgledala, to će se pre odlučiti na povoljnija rešenja po nas. Taj materijal treba da bude Bela knjiga, ne mora da bude obiman, ali treba da navede sve gde su naša prava pogažena, gde se odstupa od Dejtona, a mi okrivljujemo. Tako ćemo sa odbrambene pozicije, preći u napadačku, aktivnu, škoditi ne može, a pomoći može, i to mnogo", kaže na kraju svojih detaljnih direktiva rukovodstvu SDS-a Radovan Karadžić.
"Ostajemo u BiH dok ne obavimo posao"
Karadžićevo pismo o političkoj platformi SDS, koja se zasniva na strategiji upornih opstrukcija i blokada državnih institucija, tajnim kanalima dospjelo je do Alije Izetbegovića. Karadžićeve upute partijskoj bazi u kojima se sugeriše da "ne prihvataju ništa što ne moraju", da fingiraju primjenu Dejtonskog sporazuma i strpljivo čekaju dan kada će mirovnjacima pogledati u leđa, Izetbegović je pokazao američkom predsjedniku Billu Clintonu, koji je 1997. godine stigao u službenu posjetu Sarajevu.
Kao odgovor na Karadžćeve upute, Clinton je uzvratio izjavom da će međunarodna zajednica neće povući iz BiH neobavljenog posla, odnosno da će ostati u BiH "onoliko dugo koliko bude bilo potrebno za provođenje Dejtonskog sporazuma".
(Slobodna Bosna)
_________________ Са твоје стране, Зока, постоjи стална дискриминација на националној основи према мене. (Rujka iz daleke Moskve)
|