Конкурентни! Потребно је само да радимо заједно...
Grupa ruskih i čačanskih privrednika namerava da
osnuje mešovito preduzeće koje će se baviti distribucijom konzerviranog i sušenog voća i povrća. Sedište ovog novog preduzeća bilo bi u Sankt Peterburgu, a celokupna prerada obavljala bi se u nekoliko čačanskih preduzeća koja imaju neophodne sertifikate i sopstvene proizvodne kapacitete. Ovim bi voćari i povrtari čačanskog kraja uskoro mogli da
reše jednu od najvećih briga - kako i gde sigurno, kontinuirano i povoljno plasirati svoju robu.Čačanin Radojica Sretenović, zamenik direktora predstavništva Privredne komore Srbije pri srpskoj ambasadi u Ruskoj Federaciji, koji je pokrenuo ideju o rusko-srpskom preduzeću, kaže za Press da će se sve preciznije znati u narednih mesec dana, a da bi do kraja godine trebalo da krene probni kontingent s robom.
Zainteresovani i za vino
-
Radi se o velikom tržištu na kojem gravitira oko 20 miliona stanovnika. Naših proizvoda u tom severnom ruskom okrugu ima, ali ne dovoljno. Rusi su veoma voljni da investiraju u mešovitu firmu koja će se baviti otkupom, preradom, prevozom i plasmanom naših proizvoda. Početkom septembra nekoliko ruskih privrednika doći će na manifestaciju „Plodovi zapadnog Pomoravlja" u selo Zablaće, gde će videti šta im nudimo, a nakon toga uslediće konkretni dogovori.
Prerada i proizvodnja biće u čačanskom kraju, a ako posao krene, sigurno će morati da se prošire postojeći proizvodni kapaciteti, u koje su Rusi spremni da ulažu - kaže Sretenović.
Nismo konkurentni
Miladin Blagojević, voćar iz Gorevnice i direktor preduzeća „Pigment", koji za Rusiju već izvozi šljivu i jabuku, kaže da
je ove godine za 30 odsto veći izvoz ovog voća za Rusiju nego prošle godine. Međutim, Blagojević smatra da naši proizvodi, naročito prerađeni, nisu konkurenti za to tržište.
- U Rusiji su veoma zastupljeni kineski proizvođači, čija je roba jeftinija u odnosu i na ovdašnje cene. Kada se tu uračuna transport, pitanje je koliko će ostati za proizvođača - kaže Blagojević.
Put Rusije, koja je i sada važna destinacija domaćih poljoprivrednih proizvoda, ići će
konzervirano i prerađeno voće i povrće: krastavci, paprika, ajvar, kompoti, suvo voće, u prvom redu šljiva... Na ovom tržištu zainteresovani su i za
alkoholne proizvode, pre svega za vina. 
Iako će transport do veoma udaljenog Peterburga i dalje biti skup, pošto transport jednog kamiona hladnjače od 20 tona košta od 3.500 do 4.000 evra, Sretenović smatra da to neće biti suštinski problem.
-
Naši poljoprivrednici i prerađivači imaće siguran plasman. Pošto se radi o prerađevinama, to značajno povećava cenu robe. Već smo razgovarali sa zainteresovanim čačanskim privrednicima koji imaju Hasap sertifikat i kapacitete za preradu voća i povrća. U prvo vreme ići će proizvodi iz čačanskog kraja. Ako sve krene kako treba, kapaciteti će se sigurno proširiti i verovatno uključiti i proizvođači iz drugih krajeva Srbije. Ako pokrijemo samo 10 odsto tog tržišta, naši poljoprivrednici neće morati da brinu o prodaji svojih proizvoda - smatra Sretenović
Usitnjena proizvodnja
Sličnog mišljenja je i Snežana Marković-Đurović, koordinator Centra za razvoj sela u Zablaću, koji je domaćin „Plodova zapadnog Pomoravlja" od 4. do 6. septembra.
- Za proizvođača je najvažnije da ima siguran plasman. Iako su naša proizvodnja i prerada veoma usitnjeni, osnivanje mešovitog preduzeća koje će moći da proda velike količine robe sigurno bi udružilo proizvođače.
Pošto se radi o prerađenim proizvodima i cena bi bila konkurentnija. Za Rusiju ide dosta povrća i voća, ali je to ipak nedovoljno - kaže Snežana Marković-Đurović.
Otkup i izvoz u Rusiju voća iz čačanskog kraja, pre svega šljive „stenlej", donekle je usporio Memorandum o kvalitetu voća i povrća za izvoz, koji osim fitoanalize podrazumeva i dodatne analize na ostatke pesticida, nitrata i nitrita. Posle burne reakcije voćara koji kažu da je ove analize radila samo jedna laboratorija u Srbiji, primena Memoranduma je odložena do kraja decembra ove godine, a izvoz nastavljen.
Можемо да имамо исти пројекти са РС....