Федерација се боји истине о етничком чишћењу СрбаБAЊA ЛУКA - Страх од истине о етничком чишћењу Срба и воља да се очува лажна слика о протеклом рату у БиХ главни су разлози због којих се бошњачки политичари противе попису становништва 2011. године, оцијенили су политичари из Српске.
СДA и СБиХ најавиле су да ће оборити Приједлог закона о попису становништва у БиХ, јер не желе да се народ пописом изјашњава о језику, вјерској и националној припадности иако је то услов неопходан за европску интеграцију земље.
Делегат СНСД-а у Дому народа Парламента БиХ Зоран Копривица казао је да се СДA и СБиХ противе попису становништва, јер би то неминовно потврдило да су Сарајево и ФБиХ етнички очишћени од Срба.
- СДA и СБиХ немају никаквих аргумената за ове ставове којима потврђују да су у овом тренутку највећи противници европског пута земље - истакао је Копривица.
Казао је да је немогуће градити државу без основних података о становништву.
- Циљ је да се прикрију стварни подаци о броју становништва и жртвама протеклог рата - нагласио је Копривица.
Посланик СДС-а у Парламенту БиХ Мирко Околић казао је да су бошњачки политичари против пописа становништва, јер не желе да се сазна истина о страдању Срба у протеклом рату.
- Бошњачки политичари не желе да у земљи буде проведен попис становништва како би задржали лажну слику да су само они жртве протеклог рата, а да се истовремено минимизирају и занемаре српске и хрватске жртве - рекао је Околић.
Попис становништва би, сматра Околић, показао стварни карактер посљедњег рата у БиХ.
- Тиме би коначно испливала истина о прогону и страдању сарајевских Срба, као и Срба у другим мјестима у Федерацији, али и у Броду, Сребреници и Братунцу - истакао је Околић.
Функционер ХДЗ-а БиХ Иво Миро Јовић каже да се бошњачки политички лидери против попису јер желе да у земљи створе "безличну масу" којом би БиХ изгубила мултиетнички карактер.
- Намјеравају да направе грађанску државу у којој би они били доминантан народ - истакао је Јовић.
Усвајање закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ, који би требало да буде проведен од 1. до 15. априла 2011. године, услов је неопходан за даљи европски пут БиХ, јер ЕУ неће примити ниједну државу у своје чланство, а да се не зна колико она има становника.
Препрека развоја
Извршни директор Удружења економиста РС "Свот" Саша Грабовац оцијенио је да је недостатак званичних података о становништву огромна препрека економском и социјалном развоју земље.
- Несхватљиво је да се бошњачки политичари противе попису становништва, јер без основних података о становништву немогуће је урадити квалитетну стратегију економског развоја - упозорио је Грабовац.
Додао је озбиљан проблем то што се економски и социјални програм, па чак и планови свеобухватне реформе пензијског система, израђују на основу процјена и застарјелих података.
http://www.glassrpske.com/vijest/2/novo ... -Srba.htmlЗнам да је у Сарајеву пре рата живели су 167 000 Срба, сада - само 7 000.