Da li ste čuli za ovaj dodatak ishrani? Radi se o modrozelenoj algi, Spirulini, za koju tvrde da je 'savršena' za čoveka 21. veka. Ispod imate tekst o sastavu i delovanju.
U posljednje vrijeme na 'tržištu zdravlja' pravi je hit zelena supstanca simpatičnog naziva. Spirulina je ono što će svaki organizam poželjeti. Smatra se da je upravo to ona čudotvorna mana koja se spominje u Bibliji.
Tijekom jedne epizode lutanja židovskog naroda, na stijenama se pojavila suha mana. Okusa poput oblatni s medom, je li u Bibliji zapravo opisana sušena spirulina?
Pustimo priče i vratimo se u sadašnjost? Što je zapravo spirulina i kako nam može omogućiti boljitak?
Spirulina se stvara od određenih vrsta cijanobakterija pod zajedničkim nazivom genus Spirulina, specifičnog spiralnog oblika. Ono što izgleda kao plavičasto-zelena alga, odličan je dodatak prehrani. Sadrži preko 60 vitalnih hranjivih sastojaka te nam daje energiju i izdržljivost te jača imunitet. Spirulina se koristi za izradu zdravih napitaka s vodom, čemu se može dodati i med.
Njena su prirodna staništa suptropska jezera visoke PH vrijednosti Azije, Afrike i Južne Amerike. Postoje čak i povijesni zapisi da su američki Indijanci pomoću užadi ubirali spirulinu s jezera, svjesni njenih blagodatnih učinaka po zdravlje. Potom bi je sušili te jeli kao hranjiv začin.
Smatra se da su je Asteci do 16. stoljeća ubirali s meksičkog jezera Texcoco, koje su oni nazivali Tecuitlatl, 'kamena izlučevina'. U ranim sedamdesetim godinama prošlog stoljeća, upravo je kraj tog jezera osnovano prvo veliko postrojenje za proizvodnju spiruline.
U prehrani Starog svijeta, spirulina se nalazi još i dulje. Čini se da su u Čadu za njene karakteristike znali još od 9. stoljeća. I danas se na tom području koristi sušena spirulina za pripremu kolačića.
Danas se spirulina posvida kultivira i njeni su najveći proizvoiđači na raznim dijelovima svijeta. To su SAD, Tajland, Indija, Tajvan, Kina i Mianmar.
Zanimljivo je da se spirulina nalazi na listi najvažnijih hranjivih sastojaka NASA-e i Europske svemirske agencije MELISSA-e kad su u pitanju dugotrajne svemirske misije.
Spirulina sadrži neobično visoku količinu proteina (55-77% težine sušene spiruline). Taj protein sadrži sve esencijalne amino-kiseline. Iako s nižim količinama nekih amino-kiselina u odnosu na proteine mlijeka, jaja i mesa, prednjači nad biljnim proteinima.
Spirulina je bogata mnogim pripadnicima B skupine vitamina i kalijem, a sadrži i druge minerale kao što su kalcij, krom, bakar, željezo, magnezij, mangan, fosfor, selen, natrij i cink.
Zasad nije provedeno dovoljno istraživanja koja zahvaćaju samu spirulinu, ali poznat je po zdravlje povoljan učinak mnogih njenih sastojaka. Iščekuju se studije koje bi se koncentrirale na navodne zdrave i čak iscjeliteljske učinke spiruline po ljude, a prema nekim naznakama, ona bi čak mogla biti od pomoći kad je u pitanju obrana organizma od virusa HIV-a. Životinjska ispitivanja pokazala su da spirulina sprječava oštećenja srca uzrokovana kemoterapijom i smanjuje jačinu srčanih udara, preokreće proces gubitka pamćenja povezanog sa starenjem i liječi pelud


Spirulina maxima je modrozelena alga čija su nalazista slana meksička jezera. Ova mikroalga u svom sastavu ima preko 100 hranljivih supstanci, a samim tim predstavlja izvanredan izvor neophodnih materija za odvijanje mnogobrojnih fizioloških procesa u organizmu. Ovaj dragoceni, 100% prirodni proizvod alga, zbog kompleksnog sastava, vrhunac je u prehrambenom lancu.
Spirulina je bogat izvor vitamina, minerala, proteina u čiji sastav ulaze esencijalne aminokiseline koje su neophodne našem organizmu, a unose se samo preko hrane, odnosno naš organizam ih ne skladišti već ih je potrebno obezbediti organizmu putem ishrane. Posebno se izdvaja aminokiselina fenilalanin koja blokira dejstvo centra za apetit. Spirulina se koristi u dijetetici, kozmetici i koristi se kao dodatak svakodnevnoj ishrani.
Spirulina se preporučuje osobama koje su izložene svakodnevnom stresu, većem psihofizičkom naporu jednom rečju predstavlja energiju za aktivan život.
• Preporucuje se za bolju koncentraciju i pamcenje
• Sportistima radi povećane izdržljivosti i koncentracije
• Za zdravu kožu, kosu, nokte
• Rekovalescentima za podizanje imunitete
• Za vreme posta, držanja dijeta i kod neredovne i nepravilne ishrane
• Prirodni je pročišćivać i pridonosi eliminaciji toksina iz tela
• Preporučuje se ljudima koji u organizam unose povećane količine sintetskih lekova
Spirulina je prirodni najbogatiji izvor:
- Beta karotena: 25 puta više nego u šargarepi
- Gvožđa: 28 puta više nego u goveđoj jetri
- Vitamina B-12: 4 puta više nego u goveđoj jetri
- Vitamina E: 3 puta više nego u pšeničnim klicama
- Kalcijuma: 5 puta više nego u neprerađenom mleku
- Aminokiselina: kompletni profil aminokiselina
- Proteina: 3 puta više nego u ribi, piletini ili crvenom mesu
- Antioksidansa: sadrži celi spektar prirodnih antioksidansa
Pomaže u prevenciji bolesti kao što su: čir na želucu, artritis, alergije, dijabetes, gojaznost, hipertenzija, pomaže kod probavnih smetnji, te poremećaja u ishrani. Predstavlja idealan dodatak ishrani.
Gvožđe koje sadrži spirulina 60% je bolje iskoristljivosti u organizmu u odnosu na druge farmaceutske preparate gvožđja Zatim sadrzi vitamin E, cink i selen koji su značajni antioksidansi Od minerala posebno je bogata kalcijumom, magnezijumom, fosforom, kalijumom i jodom.
Spirulina deluje u četiri pravca:
* Jačanje organizma
* Čišćenje organizma
* Oporavak organizma
* Izgradnja organizma
Način upotrebe
Tablete Spirulina mogu koristiti osobe svih uzrasta. Odrasli 3-6 tableta dnevno, deca do 7 godina 1-2 tablete, od 7-14 godina 2-3 tablete dnevno. Može se uzimati u toku trudnoće, preporučuje se i za vreme menstruacije i menopauze. Spirulina može da se koristi i kao maska za lice tako što se izdrobe 2- 3 tabletice i pomešaju sa malo vode ako je koža masna ili sa malo jogurta ili pavlake ako je koža lica suva. Maska se osuši na licu tokom 15 minuta, a zatim se ukloni mlakom vodom Spirulina može da se koristi i kao dodatak jelim tako što se 1 - 2 izdrobljene tabletice dodaju jogurtu. testeninama, hlebu ili jednostavno kao začin dodaju se kuvanim jelima na kraju termičke obrade