Kineski holding "Peking auto" (BAIC) zainteresovan je za preuzimanje švedske kompanije "Volvo automobili", jedne od filijala američkog "Forda", koji pokušava da izađe iz krize prodajom imovine i bez državne finansijske pomoći, koju su primili njegovi konkurenti "Dženeral motors" (GM) i "Krajlser".
Citiraj:
Kompanija BAIC, koja je prošlog meseca poražena u nadmetanju za kupovinu GM-ove evropske filijale "Opel", poslaće svoje direktore ove sedmice u sedište "Volvoa" u Gutenbergu, u Švedskoj, javila je agencija Blumberg pozivajući se na izvor blizak pregovaračima. Kineska delegacija će obići fabrike "Volvoa" i pregledati stanje poslovnih knjiga, rekao je izvor, koji je želeo da ostane anoniman.
"Ford", jedini od "tri velikana iz Detroita" koji nije u bankrotu, pokušava da se reši luksuznih filijala u svetu i da se okrene unapređivanju vlastitih modela, kako bi obezbedio "svež" novac za poslovanje i izbegao molbu za dobijanje pomoći iz američkog budžeta.
Pored "Peking auta", učešće u nadmetanju za kupovinu "Volvoa" najavila je i najveća kineska privatna auto-kompanija "Geli". Predstavnici kompanije "Geli" još su u aprilu posetili fabrike "Volvoa".
Kineski proizvođači, objašnjavaju analitičari, žele da dobiju naprednu tehnologiju za izradu mnogo profitabilnijih vozila, koju nemaju mogućnost da sami razviju. BAIC, koji uporno pokušava da kupi neku od čuvenih evropskih ili američkih robnih marki, nedavno je ispao iz trke za preuzimanje najvećeg američkog proizvođača auto-delova "Delfi".
Portparol "Forda" u Kelnu izjavio je da ima više zainteresovanih kompanija za kupovinu "Volvoa" i da se pregovori nastavljaju. "Ford" traži za "Volvo" dve milijarde dolara, manje od trećine novca koji je pre desetak godina izdvojio za kupovinu švedske firme. "Volvo" je ponuđen na prodaju u decembru minule godine, pošto je isporuka vozila tipa sedan i karavana, koje on proizvodi, u SAD pala za 31 odsto.
"Ford", drugi po veličini američki proizvođač vozila posle GM-a, u junu 2008. prodao je britanske filijale "Jaguar" i "Lend rover" indijskoj kompaniji "Tata" za 2,4 milijarde dolara, a liniju "Aston Martin" za 931 milion dolara u maju 2007. jednoj investicionoj grupi.
Indijci i kinezi preuzimaju auto industriju

samo da za par godina ne bude kvantitet > kvalitet