Citiraj:
Одзвонило телефонским квизовима
Телевизијама Пинк, Метрополис и Ентер, Министарство финансија наложило да обуставе емитовање квизова „Ловац на новац“ и „Састави реч“, јер је утврђено да су то игре на срећу. – Телефонски квизови су софистициран облик преваре који ће бити процесуиран, кажу у тужилаштву.
Телевизијама Пинк, Метрополис и Ентер, Министарство финансија и Управа за игре на срећу наложили су да обуставе емитовање квизова „Ловац на новац“ и „Састави реч“, јер је утврђено да су то игре на срећу, а извор „Политике“ из тужилаштва рекао је да ће се сви телефонски квизови као „софистициран облик преваре“, бити ускоро процесуирани.
Зоран Јаџић директор Управе за игре на срећу рекао је за „Политику“ да ће се контрола приређивања квизова наставити.
Тзв. квизовима „Ловац на новац“ (ТВ Пинк) и „Састави реч“ (Метрополис, Ентер), као и сродним квизовима који се емитују на најмање десет телевизијских станица, заједничко је то што се у њима поставља питање на које гледаоци могу да одговоре преко телефона или СМС и у случају да дају тачан одговор добијају награду, новчану или робну. Телефонски позив се тарифира посебно, односно наплаћује знатно скупље него обичан телефонски разговор. Телевизије поштују обавезу коју је прописала Републичка радиодифузна агенција (РРА) да јасно истакну цену позива за учешће у квизу, али су пропозиције квиза за гледаоце потпуна непознаница. Посебно се прећуткује да ће гледаоци морати да потроше много телефонских импулса док дочекају да дођу на ред да одговоре на питање – ако уопште дођу на ред или да ће морати много пута да окрену телефонски број квиза да би добили могућност да одговарају.
У најбољем случају, гледаоци се упућују да правила квиза прочитају - на интернет сајтовима. Међутим, колики број „изабраних“ мора добити могућност да да одговор на наградно питање – то није било наведено ни на Б92 ни на било којој другој телевизији. Такође се не наводи ни број учесника, нити да ли постоји независна комисија или било које друго тело које утврђује регуларност квиза.
„Такви квизови су софистицирани облик преваре, јер лажно приказују могућност добитка, који је енормно мали у односу на број људи који се јави да би учествовали у игри“, рекао је за „Политику“ извор из тужилаштва, који је додао да су овакве преваре процесуиране у другим земљама и да њихово процесуирање предстоји и код нас.
„Суштина преваре је да се искористи похлепа људи или потреба да учествују у лакој заради и на основу тога се прави администрирана шема преваре. Администрирана шема ангажује медије, стручњаке за маркетинг и медије, електронску обраду података и она служи томе да увери кориснике да ће спровести обећано и да ће та игра бити поштена. Међутим, прави циљ је да се јави што више људи како би зарада била што већа“, рекао је саговорник „Политике.
Према објашњењу које смо добили од Зорана Јаџића, квиз у којем крајњи исход зависи од случаја или неког неизвесног догађаја сматра се игром на срећу у смислу Закона о играма на срећу, сходно члану 2. став 2. Закона.
Квиз у којем крајњи исход зависи искључиво од знања учесника у игри на основу кога му се пружа могућност да оствари добитак у новцу, стварима, услугама или правима, не сматра се игром на срећу, сходно члану 2. став 3. Закона.
„Сагласно томе, свако ко жели да приређује неку игру или квиз, дужан је да поднесе захтев за одређивање својства игре са детаљним описом правила игре Министарству финансија, на основу којег се одлучује да ли је конкретна игра, односно квиз, игра на срећу у смислу Закона. Према томе, Управа за игре на срећу, као орган у саставу Министарства финансија не одлучује по поднетим захтевима“, рекао је Јаџић.
„Напомињемо да Управа за игре на срећу, у оквиру Одељења за послове надзора, има веома мали број инспектора, укупно седам, који врше контролу и надзор над применом Закона на целој територији Републике, што је велики ограничавајући фактор за ефикасну контролу приређивања свих облика игара на срећу“.
Јаџић нам, међутим, није одговорио на питање да ли ТВ станице које емитују ове квизове плаћају порез на игре на срећу.
Организатори квизова нису саме телевизије, већ оне по правилу изнајмљују термине компанијама које су се специјализовале за послове који се могу обављати преко телефона или СМС. То су Фонлидер, Полимедиа и ЦБ инфо таласи из Београда, као и Телемедиа ИнтеракТВ са Малте, чија је техничка подршка у Србији Мобител плус.
Телемедиа ИнтеракТВ је организовао је квизове „Ловац на новац“ и „Срећан позив“, Полимедиа „ТВ Квиз“ на ТВ „С“ (који се приказује и у Републици Српској, на БН телевизији), на којој квиз има и Фонлидер („Екстра кеш“).
Фирме које се баве аудио и СМС сервисирањем, па и приређивањем квизова или подршком квизовима, према подацима Агенције за привредне регистре из године у годину бележе раст.
„Произвођач квизова „Ловац на новац“ и „Срећан позив“ је Телемедиа Интерактив са Малте. То је компанија која се том врстом програма баве већ две деценије у преко 60 земаља у свету, поседују лиценце, одобрења која се односе на читаву Европу.
Она је рекла да није тачно да је Министарство финансија обуставило емитовање „Ловца на новац“, већ да је то учинила Телемедиа. По њеним речима, представници министарства заиста су се појавили су се у Мобителу плус, али тек четири или пет дана пошто је емитовање квиза обустављено.
Konacno!
Opsirnije na:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... ma.sr.html