Žene bolje prikrivaju tragove
Jedinstvene definicije prevare nema. Sto ljudi – sto ćudi. Doživljaj prevare zavisi od osobe, odnosno od njene ličnosti. Neko se oseća prevarenim kada partner pogleda drugu osobu, a neko se gotovo nikada ne oseća prevarenim i pored milion dokaza o neverstvu. Svaka lična priča ima svoju istoriju – u njoj su, opet, lični strahovi, doživljaji ugroženosti, frustracije, osećaji (ne)sigurnosti, iskustva... A iz svega toga nastaju kriterijumi i neka vrsta standarda u emotivnom funkcionisanju, na osnovu kojih osoba donosi sud da li je i koliko prevarena – ovako priču o prevari za "Život plus" započinje psiholog i psihoterapeut Maja Petrović.
Postoje li stadijumi neverstva? Šta je na dnu, a šta na vrhu te piramide?
- Iskustva, naročito muškaraca, ukazuju da postoje neverstva radi zadovoljavanja čisto seksualnih potreba, gde uopšte na postoje emotivna investiranja u osobu. Neki vole da kažu da to čak i nije prevara. Što je veći emotivni angažman ili upliv emocija, prevara dobija sve veće razmere i direktno utiče na osobu, njenog zakonskog partnera i na "treću" personu. Tada već možemo pričati čak i o ljubavi. I, tad počinju veliki problemi...
Šta se podrazumeva pod tradicionalnom, a šta pod emocionalnom prevarom?
- Jedno bi bila potreba za seksom, a drugo bi bila potreba za osobom i njenim prisustvom. Ili, uživanje u seksualnom činu naspram uživanja u osobi i njenoj ličnosti. Ili, seksualna igra naspram razmene emocija.
Šta su najčešći razlozi za prevaru? Nezadovoljstvo partnerom, dosada, potreba za uzbuđenjem, dokazivanjem...?
- Razlozi zavise od same osobe, kvaliteta partnerstva u kome se nalazi, životnog doba... Prevare na fizičkoj, odnosno seksualnoj osnovi, verovatno su više vezane za eksperimentisanje, potrebu za uzbuđenjem, dokazivanjem, za seksom..., dok su prevare sa uplivom emocija vezane za nerealizovanost osobe u partnerskoj relaciji, za nedostatak adekvatnog emotivnog odgovora. Sva očekivanja osobe u emotivnom smislu su opet vezana za strukturu ličnosti same osobe, kao i za njen razvojni put. Neko ima naglašenu potrebu za ljubavlju, neko za poštovanjem, neko za pripadanjem, neko je zavisna struktura ličnosti... Sve te osobenosti određuju pravac emotivnog razvoja, a samim tim i očekivanja od partnera.
Zbog čega najčešće varaju ONI, a zbog čega ONE? Čija prevara ima veću težinu?
- Ukorenjeno je verovanje da žene varaju iz emocija, odnosno ljubavi, dok muškarci to rade nevezano za emocije. Čini mi se da je danas situacija drugačija. Za prevaru nije presudan pol kome osoba pripada. Prevara više nema društvenu težinu i osudu (koliko sam upoznata, prevara se više ni ne dokazuje tokom brakorazvodnih parnica), tako da je o tome bespredmetno govoriti. Prevara ima težinu za samu osobu i njeno partnerstvo. Indikator je ili problema same osobe ili nekvalitetnog i problematičnog partnerstva.
Stara dilema: šta teže podnosimo, emocionalnu prevaru ili fizičko neverstvo? Zašto?
- Smatram da je emocionalna prevara težak teret za vezu, teret kako za prevarenu osobu, tako i za onu koja je prevarila. Fizička prevara često ostaje na nivou fizičkog uživanja u kome nema emocija, naravno, ukoliko se vremenom ne pretvori u vezanost i specifičnu bliskost
za jednu osobu, što bi govorilo da su se i tu uplela osećanja. Emocionalne prevare nose u sebi potrebu za samom osobom, za bliskošću, nedostajanje, čežnju, smeh, suze i sve ostale fenomene vezane za ljubav prema osobi. Na kraju, takva stanja postanu jako komplikovana za sve aktere u ljubavnom trouglu.
Svetsko iskustvo pokazuje da su neverstva u porastu, te da sve više varaju i žene. Jesu li i Srpkinje tokom poslednjih decenija promenile ponašanje?
- Nemam istraživačke podatke o brojkama, ali terapeutska i socijalna iskustva govore o tome da sve više naših žena ispoljava ponašanje koje vodi većoj seksualnoj slobodi. Čini mi se da su žene sebi dale dozvolu za "muška" ponašanja. Dalje, one više pričaju kako o svojim bračnim, tako i o vanbračnim iskustvima. Mlađe generacije su još otvorenije.
Novo svetsko istraživanje pokazuje da mnogi na "Fejsbuku" tragaju za bivšim ljubavima. Smatra li se i to prevarom?
- Pa, zavisi od situcije u kojoj se osoba nalazi i njenih namera. To može biti i čista i krajnje prijateljska znatiželja, a može biti i namera osobe da ponovi neke "nezaboravne" trenutke.
Od svih najnovijih vrsta neverstava, kojima je kumovao napredak tehnologije, koje je najopasnije?
- Svako koje razvija zavisnost i time utiče na normalno personalno i socijalno funkcionisanje, kao i delovanje osobe koja upražnjava "tehnološki" seks. Pored toga, iz "tehnološke" prevare može se lako uplivatni i u konkretnu prevaru, sa samo malo truda i sa adekvatnom motivacijom.
U koliko slučajeva četovanje, razmenjivanje poruka, "kopanje" po Internetu, vodi ka fizičkom kontaktu?
- Ne znam u koliko slučajeva. Neke osobe se na ovaj način bore sa dosadom, a neke imaju motivaciju da sretnu pravog ili pravu.
Kada je reč o neverstvu i kada dođe do seksualnog čina, sa kim i gde se ono najčešće počini – sa kolegom, bivšim dečkom, u komšiluku..?
- To je pitanje za posebno istraživanje – zavisi od mnogo faktora. Pravila nema. Nekada presudi momenat, situacija, ambijent, splet okolnosti, a nekada presude mnogo dublja osećanja.
Kada se prevara otkrije, ko teže prašta, on ili ona? I, treba li uopšte praštati takve stvari?
- Sve to zavisi od aktera u ljubavnom trouglu i njihovih ličnosti, kao i od cele situacije. Nije jednostavno odgovoriti na ovo pitanje, jer su uzroci prevara veoma različiti. Ne verujem da bilo ko misli da je zaslužio prevaru, a da li to treba da bude razlog rastanka odlučuju oni koji dožive takve situacije.
Koji je najpouzdaniji znak da vas partner vara? Šta ga odaje?
- Ja to zovem "ispadanje iz ritma" – radi stvari koje nikada nije radio, odnosno ispoljava vidljivu promenu ponašanja. Neko se promeni u negativnom smislu i bude gori prema partneru, a neko postane čak i bolji. Sve to opet zavisi od dotadašnjeg funkcionisanja veze u "stabilnoj" fazi. Prve posledice prevare su primetne u komunikaciji, a potom i u seksualnom životu.
Koje godine braka, veze ili života su kritične?
- Ako je partnerstvo nekvalitetno, sve godine su kritične, a neki momenti tada imaju presudnu ulogu. Često se navode periodi kriza – ulazak u roditeljske uloge, krize srednjih godina i sve druge lične krize u kojima su naglašene potrebe – od čisto seksualnih do onih za emotivnom razmenom.
Ako neko nema "herca" da prevari partnera, a to jarko želi, da li takvu osobu možemo smatrati vernom ili samo kukavicom?
- Kada se nešto žarko želi, onda to ukazuje na veliku potrebu koja traži zadovoljenje i realizovanje. To je kao kada gledate veliku, sočnu, crvenu jabuku koja je baš onakva kakvu volite, a ne smete da probate. Pa, zaključite sami...
NEKIMA „PIŠE NA ČELU“
Ko bolje sakriva neverstvo – muškarci ili žene?
Nemam precizne podatke, ali i među ženama i među muškarcima postoje oni na kojima se prevara "ne vidi", kao i oni kojima kao da "piše na čelu" šta su uradili. Doduše, nedavno sam čitala neke podatke koji govore da su žene mnogo obazrivije kada je prevara u pitanju. Naime, one dobro prikrivaju sve tragove, jer su pod većim strahom od kazne (i osude) ako budu otkrivene. A prirodno i shodno svom polu, više pažnje obraćaju na detalje koji ih mogu odati
http://www.novosti.rs/code/navigate.php ... %2C%20zene