За Клинички центар 80 милиона евра
Недавним постављањем камена-темељца за јужно крило Клиничког центра Бања Лука на Паприковцу, почела је свеукупна реконструкција највеће здравствене установе у Републици Српској, у коју ће у наредне двије године бити уложено око 80 милиона евра. Планирани радови учиниће Клинички центар најмодернијим центром у овом дијелу Европе, а у њему ће све бити подређено комфору пацијената.
Према ријечима директора, Мирка Стенетића, јужно крило Клиничког центра састојаће се од двије ламеле. У подруму ламеле А биће смјештан Центар за радиотерапију, док ће у другој ламели бити дневне болнице и цијели низ амбуланти. Тиме ће коначно бити ријешена једна од највећих бољки Клиничког центра, а то је стално мијешање оних пацијената који долазе на преглед и оних који леже на клиникама.
- На етажи изнад тога биће проширен операциони блок и јединица интензивне његе, који ће обухватати и садашњи централни медицински блок. Јединица интензивне његе коју сад имамо на доњој локацији је малог капацитета и има само десет кревета. Ми ћемо је проширити на 24 кревета, од којих ће два бити за велике опекотине, које се данас не лијече нигдје у РС и БиХ - рекао је Станетић и додао да градња јужног блока мора бити готова у наредних осам мјесеци.
Оперативни блок у централној згради имаће десет операционих сала, док ће у јужном крилу бити двије компликоване операционе сале, које ћу у неком будућем времену обезбиједити услове за кардиохирургију или врхунску неурохирургију.
- Наш задатак је да направимо оперативни блок који ће по распореду и опреми бити најбољи оперативни блок у Јужној Европи. С његове јужне стране биће хируршке интензивне његе, а са сјеверне стране интернистичке интензивне његе. То ће бити комплексна цјелина и срце Клиничког центра, у којима ћемо бринути о најтежим болесницима. Операционе сале биће грађене без зидова, односно с покертним панелима, тако да ћемо једну салу лако моћи претворити у другу. За њихову градњу биће потребно седам мјесеци - нагласио је Станетић.
У будућем Клиничком центру све оперативне гране биће груписане на једном мјесту, што ће омогућити рационално кориштење људства које је сада раштркано на пет локација - на Хирургији у граду, четвртом и петом спрату Клиничког центра, на Гинекологији и Дјечјој хирургији.
Други дио реконтрускције, тврди директор Клиничког центра, односи се на стационарни дио централног медицинског блока и обухвата пет спратова на којима су смјештени болеснички кревети.
- Будуће собе биће једнокреветне и двокреветне, а свака ће имати свој тоалет и купатило. У том простору ништа неће бити као што је сада. Сви преградни зидови и инсталације иду ван, остаје само гола бетонска конструкција, на којој ће бити уграђени нови бетонски зидови, нове инсталације, нови информациони систем, болничка сигнализација, прозори, кров и фасада. Извођач тих радова одабран је на међунардном тендеру и за дан или два очекујемо одлуку Владе РС, како би с извођачем радова потписали уговор - истакао је Станетић.
Као и све врхунске здравствене установе у свијету, и Клинички центар ће имати одређени број такозваних ВИП соба, у којима ће болесници, уз посебну цијену, моћи добити дадатни комфор.
Испод садашњег приземља биће изграђен први центар ургентне медицине у РС, по угледу на америчке и врхунске европске центре. Центар ће бити опремљен с двије врхунске сале гдје ће радити хирурзи, два анестезиолога с врхунском кардио-пулмоналном анимацијом, што ће представљати Клинички центар у малом.
- Реконструкција подразумијева и проширење Завода за радиологију, изградњу квалитеног простора за патологију и нуклеарну медицину, који су сада на привременим локацијама. На сјеверном дијелу Клиничког центра биће студентски амфитеатар, складиште и патологија - нагласио је Станетић.
Колико ће све то прецизно коштати, за сада је немогуће рећи. За досадашње радове резервисано је 20 милиона марака. Оно што је већ сада познато јесте да ће оперативни блок коштати око 30 милиона, а стационар око 40 милиона марака.
- Не можемо прецизно говорити ни о времену завршетка радова. Уговор за градњу стационара јесте у фази потписивања, а ако до краја године завршимо процедуру јавне набавке за оперативни блок, одговорно тврдим да ће већина радова бити готова до краја идуће године - истакао је Мирко Станетић.
Техничко-економски блокПаралелно с реконструкцијом централног медицинског блока, тећи ће радови на техничко-економском блоку, у који у посљедњих 30 година није уложена ниједна марка.
- Одлучили смо да ћемо пронаћи приватно предузеће које ће за нас радити вешерај, уз обавезу да преузме раднике и у машине уложи три милиона марака. По моделу јавно-приватног партнерства ријешићемо и питање гријања - каже Станетић.
Такође, донијет је и стратешки план за исхрану пацијената у наредних 50 година.
- Сада то радимо тако да храну кувамо у пробушеним лонцима старим 30 година, које носимо кроз ходнике и болесницима сипамо храну у тањир, што за нас представља нужно зло. У будућем Клиничком центру наш ће болесник добити тацну на којој ће писати његово име и презиме и он ће знати да је та храна припремљена за њега - рекао је Станетић.