Ferrari testira prednje krilo sa integrisanom baterijom?
Švicarski autosportski magazin Motorsport Aktuell je objavio informaciju da je Ferrari nedavno testirao modificirani KERS s inovativno pozicioniranim baterijama na prednjem kraju.
Motorsport Aktuell tvrdi da su baterije bile integrirane u samo prednje krilo F60, a specijalno za Ferrari ih je izradio nezavisni dobavljač, koji baterije inače izrađuje i za NASA-u.
Ukoliko su Motorsport Aktuellove informacije točne, onda bi težina baterija mogla biti razlog zbog kojeg se prednje krilo na F60 tijekom testiranja na Mugellu pod jačim opterećenjima opasno primicalo podlozi.
Baterije su na prednjem kraju smještene zbog povoljnijeg rasporeda težine, s obzirom da konvencionalno pozicioniran KERS tezulju pomiče prema stražnjem kraju.
Osim što bi integracija baterija u prednje krilo bila iznimno skupa, predstavljala bi i potencijalnu sigurnosnu prijetnju, budući da bi baterije sa ostalim dijelovima KERS-a morale biti povezane kablovima, kroz koje bi prolazila struja jačine od oko 800 volti, a kablovi bi prolazili kroz kokpit.
Prednja su krila u 2009. vidljivo šira u odnosu na prošlogodišnja i vozači očekuju da će u novoj sezoni biti više lomova u startnim situacijama i u situacijama bliskog i izjednačenog utrkivanja. No, ukoliko se Ferrari odluči koristiti ovo rješenje, to će značiti da korist performansi koje sa sobom donosi nadmašuju troškove razvoja i, eventualnih, lomova.
Procjene govore da troškovi razvoja inicijalnog KERS-a stoje oko 31.5 milijuna eura, a vjeruje se da je Ferrari na unaprijeđenje sistema do sada potrošio gotovo dvostruko. Osim što KERS razvijaju s Magneti Marellijem, Talijani su još u listopadu, javlja Motorsport Aktuell, osnovali vlastiti, in-house, odjel sa zadatkom razvoja i pripreme sistema za obnovu kinetičke energije koji, čini se, eksperimentira s egzotičnim i inovativnim rješenjima.
Ferrari bi u 2009. tako (potencijalno) mogao postati momčad s najskupljim prednjim krilom u povijesti. Kao kuriozitet, osvrnut ćemo se na trenutni rekord najskupljeg krila ikad napravljenog kojeg, naravno, opet drži Ferrari. A priča zvuči gotovo nevjerojatno.
Ferrari je 2007. na turskom GP vikendu započeo testiranje izuzetno napredne sintetičke površine kojom su impregnirali prednje krilo na F2007. Supstanca koju su nanosili na prednje krilo bila je nevidljiva golom oku i najviše nalik prozirnoj foliji koja se koristi u domaćinstvu.
A ako bi ju izložili i najsitnijem električnom impulsu, sasvim bi se naborala na mikroskopskoj razini, što znači da se njezina efektivna površina povećava.
U praksi to znači da Ferrari na ravnim dijelovima na prednjem krilu F2007 ima samo prozirne, i skupocijene, naljepnice, no u zavojima bi do njih došao električni impuls, a one bi povećale svoju površinu. U krajnjoj liniji, vozači su imali extra downforce u zavojima, a da za to nisu morali platiti cijenu veće vrijednosti otpora zraka koju bi imali s uzdignutijim prednjim krilom.
Ferrari je svoju super naprednu foliju povezao sa živinim senzorom, koji je reagirao pod lateralnim opterećenjima i tada zatvarao strujni krug, električki podražavajući prednje krilo čija je površina naglo rasla.
Massa i Raikkonen gotovo nisu vjerovali u mogućnosti koje im folija nudi i teško su se navikavali na umjetni downforce kakvog nisu imali nikad prije u karijeri.
Ferrari je te 2007. foliju testirao i na svim preostalim utrkama, dok je u 2008. više nisu koristili. Razlog? Čak je i njima takvo nešto bilo preskupo. Pokušali su još umjesto svemirskih materijala koristiti i neke na bazi kalcija, ali rezultati su bili skromniji.
No, svakako je riječ o konceptu koji bi u budućnosti mogao naći primjenu pri brzinama do 380 km/h. Danas je, pak, daleko ispred svog vremena.
|