Republika Srpska
Sedam kandidata za gradonačelnika
Obećanja za bolji život prigradskim naseljima
Autor: Nedeljka Breberina, Siniša Vujanović | 14.07.2008 - 06:50
U trku za gradonačelničku fotelju ove jeseni kreće sedmoro kandidata: Dragoljub Davidović (SNSD), Trivo Marinković (PDP), Radmila Trbojević (SDS), Novo Grujić (SRS RS), Ostoja Barašin (DNS), Dubravko Prstojević (SRS Dr V. Šešelj) i Damir Miljević (nezavisni kandidat).
Mada kampanja zvanično još nije počela, kandidati se za nju uveliko spremaju, ali niko ne otkriva detalje i poteze na osnovu kojih nameravaju da pridobiju simpatije Banjalučana.
Sasvim je sigurno da im je najinteresantnije biračko telo u prigradskim naseljima, jer je u tim delovima grada najviše problema.
•Inače, stanovnici najvećeg grada Srpske podvlače i projekte koji već godinama nisu završeni, kao što su vodosnabdevanje seoskog područja i viših gradskih zona, rekonstrukcija Kastela i „Incelovog“ bazena, izgradnja kolektora za otpadne vode, popravka vrelovodne mreže...
Što se infrastrukture tiče, mnogobrojni su zahtevi za izgradnju kanalizacije i rasvete u svim naseljima, a čeka se i završetak izgradnje Istočnog tranzita, te škola i vrtića u svim naseljima.
Podsećamo, na teritoriji grada registrovano je oko 160.000 birača, a izmenama izbornog zakona predviđeno je da na jednom biračkom mestu ne sme da glasa više od 800 građana. Tako će 5. oktobra biti otvoreno oko 250 biračkih mesta, a Gradskoj izbornoj komisiji je na raspolaganju oko 550.000 KM.
Izmenom i dopunom Izbornog zakona predviđeno je da raseljeni u BiH po automatizmu pravo glasa imaju u opštini gde su bili prijavljeni 1991. godine, osim ako se ne preregistruju.
- Osoba koja je raseljena, a sada živi u Banjaluci, svoje biračko pravo ima u opštini iz koje je raseljena ako ne izvrši promenu biračke opcije u sobi 15 u upravi grada - kažu u GIK.
Prema istraživanjima Agencije „Prime communications“ iz maja ove godine, od 750 anketiranih građana, oko 45 odsto sigurno će glasati na oktobarskim izborima, dok je 26 odsto, uglavnom studenata i nekvalifikovanih radnika, odgovorilo da neće izaći na birališta.
Istraživanje je takođe pokazalo da Banjalučani smatraju kako su funkcioneri gradske vlasti opterećeni svojim interesima i privilegijama, a da je lokalna vlast opterećena korupcijom u svojim redovima.
Osim prvog čoveka grada, pune ruke posla imaće odbornici lokalnog parlamenta, u kojem će od ovih izbora sedeti i predstavnik nacionalnih manjina. Time je ispoštovana zakonska odredba, po kojoj u svim lokalnim zajednicama u kojima ima više od tri odsto pripadnika nacionalnih manjina mora biti obezbeđeno mesto za njihovog predstavnika.
Podsećamo, u Skupštini Banjaluke je trenutno 31 odbornik, a najbrojniji su članovi SNSD, koji imaju čak 20 mesta, dok je ostalim partijama - SDS, PDP, SRS i DNS - pripalo 11 mesta.
Prioriteti kandidata za gradonačelničko mesto
Radmila Trbojević - SDS
Zalagaću se za reformu gradske uprave, koja će biti otvorena prema građanima i u njihovoj službi. Novac iz gradskog budžeta treba trošiti transparentno, a prioriteti su zaštita Vrbasa i rešavanje problema vodovoda i grejanja. Banjaluci su potrebne opera, filharmonija, veća pozorišna scena, bolja sportska dvorana i nova muzička škola.
Ostoja Barašin - DNS
Nastaviću sa započetim razvojem gradskog područja, ali prioritet je rešavanje infrastrukturnih i komunalnih problema prigradskih naselja. Preispitao bih iznose komunalnih i drugih naknada, zalagao se za rešavanje stambenih problema mladih, otvorio kancelarije u udaljenijim delovima grada, koje su bitne za rešavanje administrativnih potreba građana.
Dubravko Prstojević - SRS Dr Vojislav Šešelj
Neću se razbacivati na asfaltiranje nego se zalagati za bolji život penzionera i omladine, kojoj bih omogućio da radi na uređenju grada, u akcijama koje bi im bile plaćene. Sada se ulepšava samo krug oko zgrade Opštine, a ostali delovi su zapušteni, pa čim se krene preko gradskog mosta ulazi se u zonu sumraka.
Damir Miljević - nezavisni kandidat
Tri su prioriteta. Prvi je zapošljavanje, jer je malo urađeno na ekonomskom razvoju, a tu ne mislim na institucije već na preduzeća i na otvaranje novih radnih mesta. Drugo je zaštita grada od ovakvog način gradnje, te posvećenost razvoju prigradskih naselja. Treća stvar je vratiti Banjaluci epitet „grada zelenila“.
Trivo Marinković - PDP
Banjaluci su potrebne promene. Građani moraju pre svega da znaju kako se troši novac iz gradske kase i da odlučuju o njegovoj nameni. Takođe, direktnim izjašnjavanjem moraju da odlučuju o korišćenju svih značajnih resursa grada, a posebno o uređenju i raspolaganju gradskim građevinskim površinama. Mi ćemo za to ponuditi realna rešenja.
Dragoljub Davidović - SNSD
S obzirom na to da je u poslednjih osam godina postignut evidentan napredak u skoro svim oblastima u gradu, prioriteti i u mom budućem radu u naredne četiri godine biće kao i do sada: da obezbedimo što ugodniji život građanima, a da Banjaluku još više razvijamo i izgrađujemo. Novo Grujić - SRS RS
Zalagaću se za decentralizaciju Banjaluke - na podelu na više opština i smanjenje dažbina za stambenu izgradnju. Onemogućiću stalne izmene regulacionih planova i zabraniti gradnju na zelenim površinama koje su predviđene za zajednički prostor stanara. Planski treba urbanizovati centar i produžiti radno vreme lokala.
Izvor: www.blic.co.yuKo bi po vama bio od ovih sedam kandidata najbolji za nas grad???