Citiraj:
Zavet ćutanja srpskih olimpijaca?
Srpski sportisti moraće da potpišu obećanje da na Olimpijskim igrama u Pekingu neće isticati stavove o Kosovu, prenosi dnevni list “24 sata“. Olimpijski komitet Srbije pripremio je interni ugovor koji bi morali da potpišu svi članovi olimpijskog tima Srbije, kao garant da neće zloupotrebiti sportsko borilište za isticanje političkih ili bilo kojih drugih stavova. Pravila Međunarodnog olimpijskog komiteta nalažu potpisivanje sličnog ugovora, a na isti potez nedavno se odlučio i Britanski olimpijski komitet.
Slučaj Milorada Čavića, koji je diskvalifikovan sa EP u Holandiji, jer je posle osvajanja zlatne medalje na ceremoniji dodele nosio majcu na kojoj je pisalo ’Kosovo je Srbija’, nateralo je rukovodstvo Olimpijskog komiteta Srbije da se osigura od sličnih poteza na Igrama u Pekingu, s obzirom da su kazne MOK-a u takvim situacijama rigorozne.
“Pravilnik MOK-a toliko je precizan da nikakva vrsta šifrovane poruke neće proći nekažnjeno. Sportisti i službena lica na ceremonijama ili takmičarskim poljima moraju da nose uniformu utvrđenu po strogom kriterijumu“, saopšteno je iz OKS.
23. jula, kada se bude znao spisak putnika za Peking, svi članovi srpskog tima će potpisati formular s MOK-om, gde će se naći i zabrana isticanja političkih poruka.
Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Ivan Ćurković u izjavi za „24 sata” potvrdio je da će sportisti dobiti preporuke domaćeg komiteta da svoje nezadovoljstvo zbog nezavisnosti Kosova ne iskazuju na Olimpijskim igrama u Pekingu.
“Svi moraju da se povinuju pravilima olimpijskog pokreta ili će u suprotnom i oni i njihov matični savez ispaštati, bez obzira koliko bili dominantni na sportskom polju”, rekao je Ćurković i dodao da ima razumevanja za Čavićev potez, ali da će i on morati da se povinuje strogim pravilima MOK-a ako želi da osvoji medalju za svoju zemlju.
U isto vreme, veliku mrlju na predstojeće Olimpijske igre u Pekingu bacili su protesti u Londonu i Parizu, tokom prolaska olimpijske baklje kroz ta dva grada, a povodom nepoštovanja ljudskih prava na Tibetu od strane kineskih vlasti.
b92