Citiraj:
БАЊАЛУКА, Република Српска могла би постати подручје које ће увозити радну снагу ако политика образовања не буде прилагођена потребама тржишта рада, закључци су округлог стола о теми “Незапосленост у БиХ - неефикасност постојећег тржишта рада”, који је јуче одржан у Бањој Луци.
Радници одређених квалификација све теже налазе посао, па је појава вишегодишње незапослености и даље присутна. То се посебно односи на раднике који су у процесу стечаја остали без посла, а нови послодавци траже квалификовану и младу радну снагу, истичу уз Савеза синдиката РС.
- Систем школства мора бити прилагођен тржишту рада, што значи да треба да се школују они кадрови који ће сигурно имати радно мјесто. Комуникација између привреде, тржишта рада и образовног система мора да постоји - рекла је Ранка Мишић, предсједник Савеза синдиката РС.
Према њеним ријечима, треба радити и на доквалификацији и преквалификацији радника, те запошљавању истих који су у процесу стечаја и приватизације остали без посла.
Замјеник предсједника Уније послодаваца РС, Здравко Остојић, истиче да ће, ако се нешто не предузме, посебно лоше проћи бранше као што је текстил, кожарска индустрија, трговина и туризам, те угоститељство, јер је процес транзиције изазвао значајна помјерања у економској структури од сектора индустрије ка сектору услуга, што је довело до тражње за новим занимањима и квалификацијама.
- Једно од рјешења јесте и смањење стопе ПДВ-а, која је већа него што треба да буде, па су и плате буџетских корисника веће, што генерише потрошњу и ствара инфлацију. У посљедње вријеме добијамо све више људи с дипломом који не знају да обављају посао за који су се школовали. Нема оних који знају стварати новац - каже Остојић.
С једне стране тржиште рада биљежи дефицит високообразоване радне снаге, посебно у областима фармације, ИТ сектору, образовању и тако даље, а с друге послодавци у РС исључиво траже занатлије грађевинске струке и програмере који знају да раде овај посао и не морају да имају факултет, којих такође нема, истакли су учесници округлог стола и нагласили да је неопходно наставити реформу законске регулативе из области рада и запошљвања, како би се усагласили интереси свих страна на тржишту.
- Ми нисмо богата земља која може школовати омладину која неће наћи посао. Они ће ићи у иностранство, онда извозимо производ који је веома скуп, а не можемо да га наплатимо - нагласила је Мишићева.
Трговци и економисти незапослени
Портпарол Завода за запошљавање РС, Ђорђе Марчета, рекао је да су на евиденцији Бироа рада константно најбројнији трговци, продавци, матуранти гимназије, машински техничари. Када је ријеч о високој стручној спреми, посао највише траже дипломирани економисти, правници, машински инжењери и пољопривредници.