http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=15038
Lobiranja i pritisci na Univerzitetu u Banjaluci
Profesori optužuju, rektor Stanić negira
Autor: Darija Filipović | 04.10.2007 - 09:39
BANJALUKA - „Nakon 32 godine od osnivanja Univerziteta u Banjaluci, počelo je njegovo urušavanje... Ugušen je svaki vid demokratije i pojedini politički moćnici ovu javnu visokoškolsku ustanovu tretiraju kao privatno vlastništvo“, navodi se, između ostalog, u pismu „grupe profesora“ upućenog na adresu „EuroBlica“.
Profesori su, kako u pismu navode, insistirali da ostanu anonimni jer strahuju za posao i bezbednost svojih porodica.
U pismu, profesori optužuju prorektora za naučnoistraživački rad na Univerzitetu u Banjaluci i poslanika u NS RS Gordanu Đurić i njenog supruga dekana Poljoprivrednog fakulteta Nikolu Mićića da lobiraju ostale dekane i nastavno osoblje Univerziteta.
„Ovo dvoje moćnika žele da po svaku cenu proguraju odluku o matičnosti naučnih polja za pojedine fakultete koji je samo u njihovom interesu, a na štetu visokog obrazovanja. Takođe, rektora Stanka Stanića prilikom svake odluke dovode pred svršen čin jer su prethodno izlobirali ostale dekane“, navodi se u pismu.
Rektor Stanić tvrdi da pritisaka na njega nema i da se „na banjalučkom Univerzitetu sve odluke donose demokratski i slobodno“. On, međutim, kaže da je „lobija bilo i biće“.
„Ipak, to je preuveličano. Nema tog dekana ni rektora na koga može uticati mišljenje dvoje ljudi, niti oni mogu kreirati politiku Univerziteta“, kaže Stanić.
Ipak, on priznaje da je trenutno najveći problem na Univerzitetu pitanje odluke o matičnosti pojedinih fakulteta za odgovarajuće naučne oblasti.
„To je pitanje oko kojeg se najviše sporimo i zbog kojih se dešavaju nesporazumi između fakulteta... Međutim, odnos nije toliko zaoštren i ne može se reći da se Univerzitet urušava“, smatra Stanić.
Prozvani dekan Poljoprivrednog fakulteta Nikola Mićić kaže da on ne lobira ostale dekane, „nego insistira da se doslovno primenjuje Zakon o visokom obrazovanju RS“.
„To znači da profesor sociologije ne može biti dekan Medicinskog fakulteta ili profesor mašinstva dekan Filozofskog fakulteta. Ključni problem je pitanje matičnosti za pojedine naučne oblasti“, rekao je Mićić.
I prorektor za naučnoistraživački rad Gordana Đurić, koju anonimni profesori optužuju za lobiranje, kaže je da je pismo napisano „jer je pojedinim profesorima ugrožena interesna grupacija“ u koju su se, kako kaže, udobno smestili u proteklih 15 godina i doveli Univerzitet u katastrofalno stanje.
„Novi Zakon o visokom obrazovanju RS traži utvrđivanje matičnosti za pojedine uže naučne oblasti, kako bi se omogućila primena principa univerzitetskih studija koje treba da zamene u svetu prevaziđen oblik fakultetskih studija. Međutim, upravo to ne prihvataju zagovornici starog sistema“, rekla nam je Đurićeva.
Ona objašnjava da je „apsurd starog sistema to što su se obavljali izbori za sve predmete koji su bili u nastavnim planovima i programima nekog odseka, bez obzira na naučnu oblast kojem ti predmeti pripadaju“.
„Tako je profesor fizike biran na Medicinskom fakultetu, a profesor matematike na fakultetu koji matematiku ima samo u svom nastavnom planu i programu. Profesor fizike mora da se bira na katedri za fiziku za koju je matičan Prirodno-matematički fakultet, a profesor etike na Filozofskom fakultetu“, objašnjava Đurićeva. Ona navodi da je za zagovornike starog sistema, u koje spada ova grupa profesora, apsurdno još mnogo toga iz Zakona o visokom obrazovanju RS.
„Ključni problem je što je prema novim standardima neprihvatljivo da član Senata sa Medicinskog fakulteta bude profesor fizike ili sa PMF profesor sociologije. Po novom zakonu, članovi Senata ne mogu da budu dekani i tu nastaje problem“, rekla je Đurićeva.
Ministar pozvao profesore da dokažu optužbe
Resorni ministar Anton Kasipović rekao nam je da je „upoznat sa pismom“ neimenovane grupe profesora i pozvao ih da argumentuju svoje tvrdnje.
„Ako dokažu da je tačno sve što se navodi u pismu, preduzećemo konkretne mere. Takođe, ako se ispostavi da su tvrdnje netačne, neće snositi nikakve posledice“, rekao nam je Kasipović.
Međutim, on smatra da je Poljoprivredni fakultet jedan od najorganizovanijih u Banjaluci i da je angažman profesorke Đurić takav da ona želi da unapredi odnose i saradnju na Univerzitetu u Banjaluci