BANJALUKA – Ne postoji realna osnova za dalji rast cijene akcija većine preduzeća na Banjalučkoj i Sarajevskoj berzi, ukazuju ekonomski analitičari u BiH.
Stručnjaci na tržištu kapitala kažu da su cijene akcija na obje berze u BiH premašile sva predviđanja do kojih se može doći praktičnim analizama koje koriste iskusni strani investitori.
Analitičari tvrde da je to posljedica činjenice da je u regionu cirkuliše veliki kapital nakon prodaje jakih kompanija kao što su “Pliva” i “Hemofarm”, te zbog osnivanja investicionih fondova u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji koji novac usmjeravaju u akcije.
Većina je, ipak, mišljenja da postojeći vrtoglavi trend rasta cijena akcija zapravo sve više počinje diktirati armija “običnih” građana koji se upuštaju u kupovinu akcija sa poprilično niskim nivoom znanja i bez prethodne analize finansijskih izvještaja preduzeća u koja ulažu novac.
U Banjalučkoj berzi smatraju da je ogroman broj malih ulagača na tržište kapitala ušao ponukan zaradom kakva se dešavala u ranijem periodu ne analizirajući profitabilnost preduzeća koja su im “zapala za oko”.
“Moguće je da investitori očekuju da će profit preduzeća u koje ulažu novac u budućnosti biti značajno uvećan, ali je teško očekivati da se on u kratkom roku može višestruko povećati”, ističe Darko Lakić, rukovodilac Sektora za listing, razvoj i odnose sa javnošću Banjalučke berze.
Fundamentalna analiza koju koriste ozbiljni investitori pri razmatranju ulaganja pokazuje koliko je godina potrebno za povrat investicije u slučaju da dotično preduzeće čitav profit isplaćuje kroz dividendu (pokazatelj P/E koji je količnik tržišne vrijednosti akcija preduzeća i ostvarene dobiti u toj godini). Investicija se smatra opravdanijom što je period za povrat ulaganja kraći, odnosno pokazatelj P/E manji.
Na Njujorškoj berzi, primjera radi, pokazatelj P/E za najveće kompanije, kao što su “Microsoft” iznosi 19,7, odnosno, uloženi novac će se isplatiti za 19,7 godina. Na primjer uloženi novac u “Coca Colu” će se isplatiti za 19,2 godina a u “McDonalds” 17,3 godine.
Na našem tržištu, pak, taj pokazatelj praktično nema granice pa za Hidroelektrane na Trebišnjici iznosi 543,4 godina a za HE na Vrbasu nevjerovatnih 138.540 godina.
Ekonomisti posebnu zabrinutost izražavaju podatkom da se sve više građana zadužuje podizanjem kredita u bankama.
"Berza nije mjesto gdje će se neko zaduživati očekujući veći prinos od otplate rate kredita. Berza je mjesto gdje će ulagati oni koji imaju višak novca", upozoravaju analitičari.
Svetlana Cenić, ekonomski stručnjak, kaže da rast cijena akcija mnogih preduzeća definitivno nije odraz njihovog poslovanja već spekulacija o tome kako će ona, navodno, u budućnosti biti vrlo uspješna.
"Zarada na spekulacijama iznosi od 30 do 40 odsto i zato nije čudo što ljudi dižu kredite za kupovinu akcija očekujući brzu zaradu, pogotovo što kod nas nema poreza na kapitalnu dobit", ističe Cenićeva napominjući da BiH u tom smislu nije izuzetak već da se slična dešavanje bilježe i u zemljama regiona.
Ona smatra da će ovakva situacija na tržištu kapitala potrajati još neko vrijeme, a da će nakon toga doći do pada cijena akcija.
Tržišna vrijednost
Berzanska vrijednost «BH Telecoma» iznosi četiri milijarde KM, pokazuju aktuelni podaci sa trgovanja.
Vrijednost BH Telekoma, odnosno njegova tržišna kapitalizacije dobije se množenjem prosječne cijene dionice od 63,95 KM sa ukupnim brojem dionica tog preduzeća.
Tržišna kapitalizacija «Elektroprivrede BiH» iznosi šest milijardi KM, «Telekoma Srpske» 1,7 milijardi, a hidroelektrana na Trebišnjici i Drini po 1,3 milijarde KM.
Blokirano trgovanje akcijama 60 firmi
Banjalučka berza saopštila je da od utorka, 10. aprila, suspenduje trgovanje akcijama 60 preduzeća koja Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) nisu dostavili finansijske izvještaje za 2006. godinu.
Među njima su FAM «Jelšingrad» i «Krajina Borac» iz Banjaluke, gradiška «Levita», paljansko «Oslobođenje» i Vazdušna banja iz Kneževa.
Na internet stranicama Banjalučka berze dostupni su finansijski izvještaji za 645 preduzeća koji su predali finansijske izvještaje.
_________________ Zasto je Partizan najbolji?Zato sto Partizan nije samo fudbal.Zato sto imamo najvise titula(372).Zato sto imamo najvise kupova(180).Zato sto imamo najvise Evropskih trofeja (8).Zato sto smo najbrojnije Sportsko Drustvo na Svetu...
|