BANJA LUKA - Projekat izgradnje najvećeg hidrosistema "Buk Bijela" na Drini neće se sprovesti ako studija uticaja na životnu sredinu pokaže da bi to ugrozilo zaštićene oblasti kanjona Tare, Plive i Sutjeske na koje upozoravaju ekolozi iz Crne Gore, potvrđeno je juče u Vladi Republike Srpske.
Pomoćnik ministra za energetiku RS Zdravko Milovanović kazao je da nema potrebe za spekulacije o mogućoj ugroženosti nacionalih parkova dok se ne završi pomenuta studija, ističući da je projekat tek u fazi ocjenjivanja tehničkih ponuda zainteresovanih kompanija.
"Budući koncesionar neće dobiti građevinsku dozvolu za izgradnju 'Buk Bijele' ako se ne uradi studija, njena revizija i ne ispoštuje kompletan set usvojenih ekoloških zakona", istakao je Milovanović.
Isto je ponovio i Milenko Stanković, savjetnik ministra za ekologiju RS uključen u projekt "Buk Bijela", koji je dodao da izgradnja hidrosistema "ne smije prelaziti dozvoljenu zonu uticaja".
Mnogobrojne ustanove i nevladine organizacije u Crnoj Gori nedavno su intenzivirale kampanju za zabranu izgradnje "Buk Bijele", upozoravajući da će se kroz njenu izgradnju potopiti 12 kilometara najljepšeg dijela kanjona Tare i kompletan kanjon Plive u toj republici, te cijeli kanjon Sutjeske u RS.
Ističući da zvanični organi Crne Gore čitav projekat provode "netransparentno i u mafijaškoj tajnosti", oni navode da su crni scenario bazirali na nezvaničnim informacijama i prethodnoj studiji o "Buk Bijeloj", koji je izrađen prije više godina.
"Ako se to ostvari, onda se potapa kanjon Tare do nadmorske visine od 500 metara i to baš dio sa najvećim bukovima koji je bio razlog njegovog ulaska u baštinu UNESCO-a", rekao je za "Nezavisne" Darko Stijepović, direktor Centra za razvoj Durmitora.
Kaže da je nedavno u Žabljaku boravio predstavnik venecijanske Kancelarije UNESCO-a, koji je, kako kaže, izrazio svoju zaprepaštenost projektom koji se namjerava sprovesti bez uključenja njihovih eksperata i šire javnosti.
Nekoliko stotina crnogorskih ekologa u kampanji "Neću baru, hoću Taru", u koju se uključuju i tamošnje opozicione političke partije, zahtijeva da se u izradu studije o uticaju "Buk Bijele" na životnu sredinu uključe nezavisni eksperti, te raspiše referendum.
"Ako se dozvoli projekat, sa čuvenim raftingom na Tari je definitivno završeno", tvrdi Stijepović.
U Ministarstvu energetike RS kažu da "pretpostavke ekologa" dolaze na osnovu ranijeg projekta kada se samo planirala izgradnja HE "Buk Bijela", te da se upravo zbog zaštite okoline sada planiraju "dvije stepenice" - HE "Buk Bijela" i HE "Foča/Srbinje".
"To će sigurno smanjiti zapreminu akumulacija, ali bi bilo nelogično tvrditi da baš nikakvog uticaja na okolinu neće biti", zaključio je Milovanović.
Projekat izgradnje najvećeg hidrosistema "Buk Bijela" na Drini zajednički rade Republika Srpska i Crna Gora. Na tender za izvođenje radova javila su se tri konzorcijuma na čijem su čelu britanski EFT Vuka Hamovića, slovenački "Vijadukt" i hrvatska "Montmontaža". Izbor najpovoljnijeg ponuđača trebalo bi da bude završen do kraja godine.
P. KLINCOV
Rame uz rame s kanjonom Kolorada
Kanjon Tare kao jedinstvena pojava po svojoj dubini od 1.000, a mjestimično i 1.300 metara, svrstava se odmah iza velikog kanjona rijeke Kolorado u SAD.
Tara, koja na svom kraju čini sastavnicu Drine, ima tok dug 150 kilometra i najduža je crnogorska rijeka. Na dijelu toka kroz nacionalni park Durmitor, Tara ima prosječan pad od 3,6 m/km, uslijed čega postoje brojni vodopadi - bukovi i brzaci.
Zbog kvaliteta vode i jedinstvenog eko-sistema, Tara je 1977. godine uvrštena u program "Čovjek i biosfera" i upisana u ekološki rezervat biosfere svijeta, čime je zaštićena međunarodno usvojenom konvencijom.
_________________ http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..
|