Učenice ne bi trebalo da nose kratke suknje i bluze dubokog dekoltea, a šminka mora biti diskretna i kosa svezana, stoji u Pravilniku o oblačenju, koji je već na snazi u banjolučkoj Ekonomskoj školi, a od naredne školske godine mogao bi da zavlada i u drugim srednjim školama.
Uvođenje takvih pravilnika, tvrde profesori, osiguralo bi da učenici, ali i nastavno osoblje, dolaze na časove u urednoj i pristojnoj odjeći.
Oni kažu da je zavladalo oblačenje neprimjereno obrazovnim ustanovama, pa su učenici u mini suknjama, kratkim hlačama, štiklama i papučama postali svakodnevna slika iz škola.
Slavica Nježić-Ivošević, direktor banjolučke Gimnazije, smatra da bi od naredne školske godine trebalo preduzeti nešto konkretno.
"Za ove djevojčice i dječake, prije svega, nije zdravo da golišavi i neprimjereno obučeni sjede po sedam časova u hladnim učionicama", kaže Nježić-Ivoševićeva.
Dušan Durić, pedagog u Elektrotehničkoj školi, zabrinut je zbog nepoštovanja pravila pristojnosti od strane nekih đaka, ali i nastavnog osoblja.
"Nikakvog pravilnika za sada nemamo, pa se sve svodi na savjetodavno upozoravanje učenika o određenim odjevnim predmetima", kaže on.
Durić smatra da jednom srednjoškolcu, ali i profesoru, ne priliči da na nastavu dolaze obučeni kao za plažu, odnosno u ljetnim šortsevima i japankama na nogama.
Većina direktora, nastavnika i pedagoga se slaže da bi u holovima trebalo istaći pravilnike o oblačenju, a da bi najbolje bilo da se jedan takav jedinstven donese na republičkom nivou.
Duška Golić, portparol Ministarstva prosvjete i kulture RS, kaže da ne postoji za sada pisani zakon koji bi se ticao oblačenja u obrazovnim ustanovama.
Međutim, stav Ministarstva je, ističe, da se svakako mora poštovati jedno nepisano pravilo o sveukupnom pristojnom ponašanju u školama, a između ostalog i odijevanju.
"Ministarstvu prosvjete i kulture RS za sada iz škola nisu upućivane nikakve inicijative za promjene u načinu oblačenja. Ako bi do toga došlo, onda bi se prvo morale sprovesti ankete među učenicima, njihovim roditeljima i zaposlenima u školama", navodi Golićeva.
