Nastavak III
Suha pseća hrana
Sve u jednom suha hrana prikladan je način hranjenja vašega psa, ali nije nužno i najukusnija. Ta je hrana pripremljena pod tlakom i potom osušena. Mast je dodana da poveća ukusnost, međutim, budući da se mast može pokvariti, suhoj se hrani dodaju konzervansi.
Tvari nazvani antioksidansi izvrsni su konzervansi, i posebno su dobri jer u organizmu psa uništavaju slobodne radikale - reaktivne molekule u tijelu psa koji oštećuju stanične membrane. C vitamin (askorbinska kiselina) i E vitamin (tokoferol) su antioksidansi koji se često koriste kao konzervansi.
Posebna hrana
Proizvođači poput lAMS-a, Walthama, Hill'sa i Purine proizvode hranu dostupnu kod veterinara za prehranu pas koji ima probleme s bubrezima, mokraćnim mjehurom, srcem, jetrom, crijevima, kožom ili alergijama. Te tvrtke nude ukusnu hranu za oslabljene pse ili za pse nakon kirurških zahvata. Izbor je izuzetno velik. Alternativa pripremljena kod kuće u obliku kuhane piletine ili ribe i riže izvrsna je za osjetljiv želudac.
Hrana u konzervi
Hrana u konzervi jako je ukusna, ali ne predstavlja vježbu za desni i sklona je kontaminaciji ako se ne potroši odmah nakon otvaranja. Sterilizacija toplinom i vakumiranje sprečavaju kvarenje pseće hrane u konzervi, stoga konzervansi nisu potrebni. Većina hrane u konzervi nutritivno je cjelovita.
Vegetarijanska prehrana
Psi mogu preživjeti na vegetarijanskoj hrani, jer mogu biljne bjelančevine i masti pretvoriti u sastojke nužne za sve tjelesne funkcije. Taj put, međutim, nerado slijede. Vegetarijanstvo je ljudska etička odluka, koja je nekim psima, možda nepravedno, nametnuta. Ako vi mislite da je važno da vaš pas dijeli
vaša etička načela o jedenju mesa, nastojte od psečeg nutricionista dobiti profesionalni savjet kako svome psu pripremiti uravnotežen obrok.
Kuhanje kod kuće
Uravnotežen obrok pripremljen kod kuće za vas, vjerojatno je dobar i za mladog, zdravog psa. Zapamtite, međutim, da psi ne žvaču hranu poput ljudi, stoga hranjive tvari koje treba prožvakati prolaze neprobavljene. Izbjegavajte grahorice kao sastojak hrane, posebice kod pasmina s dubokim grudima, poput njemačke doge ili bilo koje pasmine setera. Takvi sastojci potiču stvaranje sluzi i povećavaju rizik nastanka dilatacije i torzije želuca, bolesti koja može ugroziti život. Budite oprezni s mliječnim proizvodima - oni mogu izazvati proljev kod nekih pasa.
Kosti?
Kosti su najvjerojatnije i najčešći uzrok prijeloma zuba. Glodanje kosti ipak ima i dobrih strana, jer pomaže u masaži desni i skidanju ostataka hrane sa zuba, ali ako namjeravate svome psu dati kosti, započnite što ranije, kako bi mogao razviti naviku odgovornog jedenja kostiju. Psu ponudite samo najtvrđe kosti, poput goveđih, i nemojte dopustiti razvoj posesivnosti nad njima. Kao alternativu, pokušajte s jako zbijenim biskvitima, na kojima štenad može raditi danima. Prilikom žvakanja kostiju pas može ozlijediti zub, razmislite o alternativi.
|