FRANKFURT - Fabrikanti automobila BMW, „Dajmler-Krajsler“ i „Folksvagen“, četvrta najveća finansijska insitucija „Komercbanka“ i najveći evropski proizvođač čipova „Infineon“ - pet vodećih nemačkih firmi sa vrha berzanskog indeksa Daks-30 - duboko su utonuli u korupcionaške skandale.
Otkrića o mitu, pranju novca i plaćenom seksu šokirala su zemlju koja se trudi, i ne uspeva, da se prilagodi padu sa pijedestala evropske privrede.
Niz direktora, uključujući Petera Harca, šefa personala „Folksvagena“ i tvorca reformi Zakona o radu, podneo je ostavke. Drugi su pod kriminalističkom istragom. Čak se širi uverenje da je korupcija postala sastavni deo nemačke poslovne kulture.
„Normalno je da afere izbiju na svetlost slučajno i da su ‘crne’ brojke veoma visoke. Ali, sazna se za samo pet do 10 odsto slučajeva,“ izjavio je Peter fon Blomberg, iz nemačke podružnice „Transparensi internešenel“, londonskom „Gardijanu“ .
„Govorimo o vrhu ledenog brega, ali problem je u tome što mi ne znamo koliko je veliki.“
Fon Blomberg ukazuje na istaknutog državnog tužioca koji tvrdi da je korupcija toliko rasprostranjena da samo u sektoru građevinarstva - na koji navodno otpada 40 odsto slučajeva - šteta za privredu iznosi pet milijardi evra godišnje.
Profesor Manuel Tajzen, sa minhenskog Ekonomskog fakulteta, kaže da je korupcija široka, ali ukazuje da je povećana transparentnost, naročito posle skandala u SAD kao što su „Enron“ i „VorldKom“, odigrala ključnu ulogu u slučajevima otkrivanja.
Tajzen veruje da je teška ekonomska situacija ohrabrila ljude, uključujući ulagače, da izađu sa optužbama, i da nije slučajno što su tri od pet afera pogođenih firmi vezane za automobilski sektor.
„Svaki osmi Nemac je zaposlen u industriji automobila, koja je zato politički najosetljivija. Verovatno nije slučajno da se u ‘Folksvagenu’, gde političari sede u nadzornom odboru, vodi borba između socijalista i demohrišćana.“
Nadzorni odbori su često deo mreže bratije „starih momaka,“ čiji članovi često nemaju hrabrosti da izađu sa alternativnim stavom ili su skloni da zažmure na ono što se događa u izvršnom odboru firme - kome su nekad možda i sami pripadali.
Ovo je najočitije u „Foksvagenu“, gde vođe sindikata u radničkim savetima ne samo da pregovaraju o platama i uslovima rada, već sede u odboru i izgleda da su sasvim zadovoljni što bivaju nagrađivani besplatnim putovanjima, poklonima, naplatama lažnih obračuna troškova, pa čak i prostitukama koje je platila firma.
U „Folskvagenu“ ostavke su podneli trojica direktora i predsednik radničkog saveta.
„Komercbanku“ potresa navodno prikrivanje pranja novca za rusku telekom kompaniju.
U „Infineonu“ izvršni direktor je podneo ostavku jer je navodno primio 259.000 evra za potpisivanje odgovarajućih ugovora i sponzorisanje motociklističkih trka.
„Dajmler-Krajsler“ je otpustio šefa prodaje „Mercedesa“ u Nemačkoj jer je navodno novcem kompanije svojoj devojci sagradio kuću na Majorki. U BMW, direktor nabavke, navodno je primio 100.000 dolara mita od snabdevača, a njegova žena platu za izmišljen posao.
|