Citiraj:
Orhideje dostupne na tržištu su uglavnom hibridne vrste prilagođene domaćem uzgoju. Kod uzgoja orhideja bitno je:
• Smjestiti biljku na svjetlo mjesto bez izlaganja direktnom jakom suncu (poželjno na sjeverni ili istočni prozor), a ukoliko nema te mogućnosti barem je potrebno zasjenjivati u tom periodu. U suprotnom moglo bi doći do opekotina na biljci. Zimi najbolji smještaj je na južnom prozoru. Ukoliko orhideja nema dovoljno svjetla izostat će cvatnja.
• Zalijevati potapanjem biljke u vodu. Cijela posuda se uroni u vodu i ostavi nekoliko sati da supstrat upija vodu. Nakon toga se ocijedi sva voda kako biljka ne bi stajala u vodi. U suprotnom moglo bi doći do razvoja bolesti ili truljenja.
• Za zalijevanje se koristi kišnica, destilirana voda ili barem nekoliko dana odstajala voda iz vodovoda kako klor ne bi naštetio biljci. Supstrat u kojem raste orhideja nema u sebi dovoljno hranjivih tvari, pa ju je potrebno redovito prihranjivati kroz zalijevanje. U vodu se obavezno dodaje posebno gnojivo za orhideje u omjeru navedenom na ambalaži (ovisi o proizvođaču). U suprotnom cvjetovi orhideje će biti manji, pupovi mogu žutiti i otpadati. Svako toliko orhideje se zalijevaju čistom vodom bez dodavanja prihrane kako bi se s korijena uklonile nakupine minerala.
• Što je veća temperatura i svjetlost, to je potrebno više vlage. U vegetacijskom razdoblju potrebno je orhideje obilnije zalijevati osobito za vrijeme sunčanih i toplih razdoblja, dok tijekom razdoblja mirovanja zalijevanje treba gotovo obustaviti. Pa je općenito pravilo zalijevati orhideje jedanput tjedno u zimi, dva puta tjedno u proljeće i jesen, a ljeti svaki drugi dan. Bitno je da voda bude sobne temperature, a nikako hladna.
Orhideju je moguće prihranjivati i svakodnevnim prskanjem listova i supstrata (nikako po cvijetu) s upola manjom dozom gnojiva od navedene na ambalaži, pa u tom slučaju nije potrebno periodično potapanje cijele posude.
• Nakon cvatnje stabljika koja je nosila cvjetove podrezuje se do ispod prvog cvijeta jer na tom mjestu mogli bi narasti novi cvjetovi. U slučaju sušenja cijele cvjetne stabljike najbolje ju je odrezati pri osnovi. Nakon otprilike 3 mjeseca moguće je očekivati rast nove stabljike s pupovima.
Posude za orhideje su raznolike. Kod prozirnih je prednost kontrola vlage i svjetla za korijen. Ukrasne posude izduljenog oblika mogu nositi u sebi i manji spremnik za vodu pri dnu s kojim posuda s biljkom ne bi bila u izravnom kontaktu ali bila bi joj osigurana vlažnost.
Ovo sa rezanjem stabljike je bitno, jer ako se osuši onda treba više vremena da nova krene rasti i da cvjeta.
Ima i ovdje o tome malo detaljnije.
http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.307 ... -i-raskosiSvašta čovjek nauči zbog tuđih poklona

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.