Citiraj:
DODIK: Poslije Škotske neka se pripremi Republika Srpska
18/09/2014/18:16 1
PODIJELI Facebook Twitter
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da bez obzira na to kakav bude ishod današnjeg referenduma u Škotskoj, Europska unija nema više prava da bilo kome osporava upotrebu institucije referenduma u cilju zaštite svojih prava, te dodao “neka se spremi Republika Srpska.
‘Referendum o neovisnosti Škotske, koji se gradio kroz čitav niz zakonskih i drugih aktivnosti desetinama godina, od 18. rujna 2014. godine prestaje da bude samo lijep san Škota i noćna mora britanskih političara, već postaje i nova realnost Europske unije’, naveo je Dodik u razgovoru za “Nedeljnik”.
On je istaknuo da je referendum u Škotskoj svojevrsna potvrda prava Rusa u Ukrajini da odluče kako i gdje će živjeti, ali i potvrda ispravnosti opredjeljenja političkog vodstva Republike Srpske po kojem instituciju referenduma treba permanentno graditi i jačati.
‘Nije važan ni rezultat. Jedino važno je da se institucija referenduma koji podrazumijeva dezintegraciju jedne od najmoćnijih zemalja svijeta lagodno ušetala pod briselske svodove. Dakle, bez obzira na rezultat, Europska unija nema više prava da osporava bilo kome upotrebu institucije referenduma u cilju zaštite svojih prava, uključujući pravo na bolji život’, rekao je Dodik.
Predsjednik RS naglasio je da referendum osigurava i mir i demokraciju i neotuđiva prava naroda priznata svim relevantnim međunarodnim dokumentima.
‘I dok se u Španjolskoj spremaju da referendumsko pitanje iz Škotske prevedu s engleskog na katalonski, ja Škotima i ostatku Britanije želim miran i dostojanstven 18. rujna, koji će sasvim sigurno postati još jedan povijesni datum. A svima poručujem – neka se spremi Republika Srpska’, kazao je Dodik.
On je istaknuo da se “svijet ove godine našao na novoj prekretnici kao i prije 100 godina, da se Krim referendumski pripojio Rusiji, kao i da njegovo insistiranje na referendumu nije nacionalizam, kao što tvrde neki u Sarajevu i Beogradu”.
(Fena)
Citiraj:
03/04/2016 | 16:16 ⇒ 21:19 | Извор: РТРС | Коментара: 0 Хоће ли се референдум у Британији одразити на БиХ Док се у Великој Британији воде жучна дебата пред најављени референдум о изласку из ЕУ, влада те земље и даље снажно подржава и усмјерава БиХ на европском путу. На ову контрадикторност, у изјавама за Телевизију РС, указали су угледни аналитичари из Лондона. Велика БританијаФото: РТРС На предстојећи референдум који ће одредити судбину Уједињеног краљевства али и ЕУ, гледа се као на највеће демократско дистигнуће. Иствремено, референдум о Суду и Тужилаштву БиХ у Републици Српској изазива фрустрације код британских политичара попут бившег високог представника Педија Ешдауна. Британско друштво подијељено је о питању останка у ЕУ. Износе се аргументи за и против. Уредник дневног листа Гардијан Дејвид Волкер очекује да ће се грађани Велике Британије на Брегзиту изјаснити за излазак из ЕУ што ће ослабити утицај Брисела на БиХ. - Страхујем да улазимо у период слабости ЕУ и питање је колико ће се одржати присутност на Балкану, посебно у БиХ. Постојећи аранжман који имате са ЕУ не може трајати дуго, с обзиром на пријетњу за опстанак ЕУ, рекао је Волкер. Уредник Фајншел тајмса Нил Бакли пак сматра да је проширење ЕУ на земље Западног Балкана реалност која ће допринијети миру и просперитету региона. Увјерава да Брисел неће условљати БиХ било каквим уставним промјенама. - Разумијем забринутост руководства Републике Српске, али све што чујем од бриселских званичника да у потпуности препознају структуру БиХ, успостављену Дејтонским споразумом. Нема захтјева за промјенама те структуре у процесу приступања БиХ ЕУ. То је јасна порука Брисела, истакао је Бакли. О недавном шкотском али и предстојећем британском референдуму на Острву говори се као о највећем демократском достигнућу. Потпуно другачији став британске политике према референдуму о Суду и Тужилаштву БиХ у РС. - Мислим да је тај рефендум катастрофалан за БиХ. Само се сјетите референдума из '92 године, како је почело, рекао је Педи Ешдаун, лорд и бивши високи представник Најављени референдум о напуштању или останку Уједињеног Краљевства у ЕУ, те предсједнички избори у САД, доминатне су теме на Острву. То не значи да БиХ није и даље у фокусу британске политике посебно у контексту заједничке борбе против терозима и илегалне трговине оружјем. То потврђује и недавна посјета министра унутрашњих послова РС Драгана Лукача „Hомме officе„ гдје је са својим колегама договорио размјену информација о повратницинма са сиријског ратишта.