Trenutno , vodeći ideolog (moderni prorok) univerzalističko – globalističkog pravca , već ranije spominjan , naturalizovani Amerikanac , dijete poljskih diplomata , emigranata i plemića . . . Zbignjev Bžežinski . . . Čovjek , koji vjeruje u „pobjedu razuma nad vjerom“ i u trijumf tehnotronske ere. Zagriženi pobornik rata u Vijetnamu.Jedan od tvoraca Trilaterale na legendarnom skupu u Pokantiko Hilsu jula 1972. godine , nekadašnji savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džimija Kartera , profesor u Školi za napredne međunarodne studije Univerziteta „Džon Hopkins“.
Nekadašnji profesor na Kolumbija univerzitetu , učitelj i mentor mnogim poznatim ličnostima. (Madlen Olbrajt itd.) , koordinator Komiteta za američko vođstvo u Bosni , savjetnik centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu . . .
Njegovo , „vjeruju“ , rasuto je u mnogim studijama i knjigama , člancima i predavanjima. U jednom intervjuu italijanskom nedjeljniku Panorama , Bžežinski ističe sljedeće fundamentalne teze.
Citiram retroaktivno :
1. „Ako Sjedinjene Američke Države ne budu činile ono , što treba da čine , posljedica će biti globalna nestabilnost i svjetska anarhija.
2. Stvarnost Amerike je apsolutno efikasan ustavni sistem , trajan i poštovan , u kome je svako odgovoran pred drugima.
3. SAD treba da udare (vojno) na Irak , samo ako se pojave jedan ili oba preduslova : bliska iračka prijetnja američkoj nacionalnoj bezbijednosti i mandat Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija , za napad kao odgovor na irački izazov.
4. Danas je Evropa dobrovoljni protektorat SAD.Postoji potreba za globalnim partnerom , jer sumnjam da će Amerika htjeti da snosi planetarnu odgovornost na neograničeno dugo vrijeme.Evropa je prirodni , logični , geografski i filozofski partner Americi.Misli se na Evropu širu od postojeće , koja će do 2010. vjerovatno uključiti kako Evropsku Uniju , tako i NATO , tj. sve evropske zemlje koje nisu pripadale SSSR –u , plus baltičke republike.U toj budućnosti , Evropa će već voditi intenzivne pregovore sa Ukrajinom , a možda i sa samom Rusijom, ako se ona bude stabilno demokratizovala.
5. Kina je prirodni saveznik Amerike na istočnom kraju Evroazije.Ne vidim nikakav temeljni strateški sukob između Kine i Amerike , izuzev možda zbog Tajvana , ako Kinezi odluče da silom rješavaju taj problem.Ne pomišljam da bi Kina mogla postati globalna sila tokom života onih , koji čitaju ovaj intervju , jer je to izuzetno siromašna zemlja i potreban je neprekidni rast , tokom nekoliko generacija da bi se onda stvarno preobrazila u napredno i moderno društvo“.
Eto , po tadašnjem (i budućem) mišljenju Bžežinskog najbitniji geostrateški i geopolitički procesi . . . već se uveliko odvijaju na platou Evroazije , koju on naziva „velikom šahovskom pločom“.
U novogodišnjem intervjuu zagrebačkom Nacionalu ( decembra 1997. godine , razgovor vodio niko drugi - do njegov zemljak Januš Bugajski , prohrvatski lobista i saradnik lista Nacional ) on kaže :
„Stvarno je zastrašujuća koalicija koja bi mogla ugroziti američku prevlast , po mom mišljenju nije moguća , ukoliko Sjedinjene Američke Države ne budu postupale trajno glupo. Ako bi , međutim uspjeli udružiti Kinu , Rusiju , Iran , da ne spominjem i ostale u neki oblik koalicije protiv nas , naša bi pozicija baš bila ugrožena.Ali glavnom i vjerovatnijom prijetnjom mi se čini američki umor , nezainteresovanost , nedostatak strateške vizije što bi za posljedicu imalo progresivnu fragmentaciju globalne saradnje , kao i fragmentaciju globalne stabilnosti“.
Početak bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije , od strane NATO , Bžežinski naziva „kampanjom“ , kao što su u 19. vijeku , kolonizatori svoja osvajanja nazivali istim imenom. U londonskom Taueru , osvajanje Indije je nazvano „Indian Campaign“.
Bžežinski je, kao i uvijek borben , do posljednje kapi . . . tuđe krvi.
Svojevremeno predlaže da Zapad , „odlučno naoruža OVK (Albansku stranu) jer je ta odluka moralno i politički opravdana“. I onda , uzvišeno upozorava da . . . „ako riječi - never again - stvarno imaju neko značenje , civilizovana Evro – atlanska zajednica ne može tolerisati genocidni varvarizam u svom središtu“! (Vašington post 30. mart 1999. godine).
I nešto ranije , u oštro intoniranom članku , objavljenom u francuskom dnevniku Le Figaro krajem januara 1999. godine , Bžežinski kritikuje jedan piratski sajt na Internetu , koji se drznuo da prozbori kako je . . . „Trilateralna komisija“ namijenjena da promoviše stvaranje velikih ekonomskih prostora i nestanka državnih nacija , u ime novoga svijeta“.
On , objašnjavajući „pravu ulogu Trilaterale“ u istom članku kaže :
„Mogu da shvatim da je dobronamjernost nekog *surfera* zloupotrijebljena tom prevarom (koja se u međuvremenu našla pred sudom u Americi) ali mi je zaista teško da povjerujem da me jedan bivši ambasador može optužiti - mene - poljskog katolika koga su beskonačno mnogo puta napadali da podržavam stavove Ivana Pavla Drugog , a Moskva da sam glavni podstrekač propasti Sovjetskog Saveza i da sam 1973. godine osnovao , zajedno sa Dejvidom Rokfelerom , Trilateralnu komisiju s namjerom da iskorijenim evropsku civilizaciju koja je hrišćanski opredijeljena.O čemu se tu radilo i o čemu se još uvijek radi? Jednostavno rečeno , o priznavanju činjenice da se jedan određeni broj demokratskih i industrijalizovanih zemalja suočava sa sve većim brojem istovjetnih problema - finansijskih , ekonomskih i geostrateških , a da je sve manje u prilici da ih riješi bez zajedničkog dogovaranja , kako u sopstvenom tako i u interesu ostatka svijeta (u kome ove zemlje predstavljaju istinski stub prosperiteta i slobode). Odatle i ideja o stvaranju jedne nevladine grupe za razmišljanje , koja okuplja stotinjak muškaraca i žena - državnika , ali i poslovnih ljudi , sindikalnih i univerzitetskih radnika - koja bi mogla da nas uči zajedničkom radu i da nam pruži priliku da zajednički uskladimo naše politike. Svidjelo se to ljubiteljima zavjera ili ne , istina je daleko prozaičnija. Trilaterala je po meni , svojevremeno mnogo učinila na našem međusobnom približavanju. Najprije nas Amerikanaca , Evropljana i Japanaca.Mnogo je učinila (u to sam se i sam uvjerio u Bijeloj kući) u pogledu iznalaženja načina za usklađivanje naših politika.Jedno od njenih čeda je i Grupa sedam najrazvijenijih zemalja (G-7) koja se trudila a i još se trudi , da između naših država organizuje saradnju , koja ne ugrožava - naše - suverenitete već ih naprotiv učvršćuje putem međusobnog dogovaranja“.
Govoreći za slovački list , Nacional preporod , o tadašnjim pregovorima predstavnika Srbije i lidera albanske nacionalne manjine sa Kosova , Bžežinski je tada rekao :
„NATO je demokratski savez demokratskih država i smatramo da u njemu postoji jedinstvo mišljenja u rješavanju kosovskog problema.U interesu evropskog i svjetskog mira , na Kosovu je potrebna intervencija.Potrebno je shvatiti da su SAD jedina velika sila na svijetu , a kao takva ispunjava zadatke koje smatra važnim za očuvanje mira.Uloga Amerike je danas , svidjelo se to nekom ili ne , jedinstvena.Niko ne planira napade usmjerene protiv civilnih objekata.Svrha eventualnog bombardovanja biće paralizovanje oblasti dislokacije srpskih oružanih snaga , komandnih punktova , sistema upravljanja i saobraćaja , elektroenergetske mreže , dakle svega što neće srpskoj armiji omogućavati sprovođenje vojnih operacija.Nema ni govora o nekoj direktnoj podršci kosovskoj armiji“.
Maja 2001. godine , Bžežinski u - Internešenel herald tribjunu - upozorava da . . . „svaka država za koju se smatra da je poželjan član Evropske unije mora automatski imati isti status u okviru NATO , pod uslovom da je spremna da doprinese svojoj sopstvenoj odbrani , kao i da učestvuje u kolektivnim bezbjednosnim misijama NATO“.
Tako je govorio Bžežinski.
Kao „savremeni prorok globalizma“ ni on . . . nije nepogrešiv.
|