Bagra. Njima plaćamo RTV taksu. Zato se opstruiše imenovanje direktora RAK-a. Odlaganjem neće ništa postići, kazna je skoro pa neminovna. RTRS glumi zakon nad zakonom.
RTRS opstruira proces digitalizacije
Proces digitalizacije u BiH, projekat od kapitalnog značaja za našu zemlju, sprovodi se samo u jednom njenom entitetu. Kako saznajemo, u Federaciji BiH uveliko se radi na prvoj fazi digitalizacije što nije slučaj u manjem bh. entitetu - RS-u.
Kao što smo ranije pisali, montaža DVB-T UHF sistema na Humu je završena, a tokom ove sedmice vršena su mjerenja signala kao i demonstracija rada opreme instalirane na Humu u Sarajevu. Također, konfiguracija linkovske opreme na RTV domu je završena i vršena su testiranja iste.
Na lokacijama u Mostaru, Planinica i Fortica, završeno je postavljenje potrebne opreme na predajnicima nakon čega slijedi mjerenja i demonstracija rada DVB-T opreme u saradnji sa Javnim servisom BiH.
Ono što zabrinjava jeste činjenica da se do sada ništa nije uradilo na planiranim predajnicima u RS-u - RTV dom RTRS-a i Kozara-Lisina. Radnicima koji su trebali vršiti instalaciju digitalne opreme nije dozvoljen pristup pomenutim lokacijama kao niti bilo kakvi radovi na predajnicima. Instalateri nisu bili u mogućnosti izvršiti radove budući da čelnici RTRS-a ne odobravaju instaliranje DVB-T opreme na predajnicima na Kozari i Trebeviću. Prema našim saznanjima radnicima je na pomenutim predajnicima rečeno da ne mogu vršiti bilo kakve radove, a naredba je stigla sa RTRS-a.
Jedan od problema koji prati proces digitalizacije u BiH jeste i nepostojanje Korporacije javnih servisa. Kao što je poznato, Vlada RS-a je još u aprilu usvojila Informaciju o aktivnostima koje se vode u pravcu formiranja Korporacije javnih RTV servisa Bosne i Hercegovine. Vlada manjeg bh. entiteta smatra da nisu ispunjeni formalno-pravni uslovi za formiranje Korporacije javnih servisa BiH, te je inicijativa za njeno osnivanje neprihvatljiva. Ministarstvo saobraćaja i veza RS-a je tada zaduženo da obavijesti Ministarstvo komunikacija i transporta BiH o ovom zaključku, te da ukaže na potrebu izmjene Zakona o javnom RTV sistemu BiH, zbog njegovog usklađivanja sa Ustavom, u dijelu koji se odnosi na osnivanje Korporacije.
Također, TeVe Portal saznaje da su sve dosadašnje radove obavljali radnici domaćih kompanija, a ne firme Odašiljači i Veze koja je u martu ove godine izabrana za izvođača prve faze digitalizacije televizije u BiH, ugovorom vrijednim 6.657.300 KM. Radove je uglavnom obavljala mostarska kompanija Unis Telekom te još neke druge firme. Stručnjaci OiV-a, zajedno sa proizvođačima potrebne opreme, boravili u našoj zemlji početkom maja ove godine kada su obišli sve lokacije na kojima je trebala biti instalirana oprema za digitalizaciju. Nakon toga samo jedan uposlenik OiV-a boravio je u BiH tačnije na humskom predajniku prije nešto više od mjesec dana.
Izvor:
