shoole je napisao:
Тема за покушај неке анализе:
1. колико је до Бога, а колико до власти (локалних, републичких, државних)?
2. колико се могло урадити превентивно (колико претходних година, а колико уочи самих поплава)?
3. да ли се могло проћи боље (мање људских жртава, мање материјалне штете)?
4. шта урадити да се овако нешто не понови?
1. Svima je jasno da su ove vode koje su protutnjale preko nas blize 1000-gosidnjim ciframa nego 100-godisnjim. Klima je otisla do djavola: negdje cunami, negdje poplave. Sa druge strane, u drzavnoj kasi vec duze vrijeme nema ni cvonjka, vlast zaduzuje narod da bi plate isplatile budzetskim korisnicima. Znaci gruba procjena: 50 -50 krivica.
2. Opreme nema i para za kupovinu nove opreme nema. Preventivno je moglo samo ljudstvo da se osposobi, napravi plan djelovanja i organizacije u slucaju nepogoda po opstinama, te nacini mobilizacije civila, raspolozive gradjevinske mehanizacije i opreme. Iz godine u godinu, odredjeni dijelovi opstina, koje su i sada stradale, je u ovo doba poplavljen; nije da poplava nikako nije bilo od 2010.
3. Jeste da je ista iz odgovora na drugo pitanje uradjeno.
4. Sve navedeno u odgovoru na 2. pitanje. Takodje, trenutno je potrebno po pogodjenim opstinama napraviti analize i preglede stanja, sta je sve unisteno i procijeniti stetu. Aplicirati sa Srbijom i Hrvatskom za pomoc iz EU fondova. I kada te pare legnu pametno ih iskoristiti. Primjer: most u centru Celinca nije na dovoljnoj koti da izbjegne 100-godisnje vode po starim racunicama, a kamoli po ovim novim (sve 100-godisnje vode se uvecavaju za 30-50% zavisno od rijeke). Plus mu je konstrukcija takva da se za vrijeme poplave od njega prakticno napravi vjestacka brana (da nije bilo onog bagera na mostu koji je satim potapao debla i smece da prodju ispod mosta bila bi jos veca havarija, most je dobro kumovao poplavama u tom dijelu grada). Celincanima treba novi most sa pametnijom nivelacijom i takvog oblika da ne redukuje proticajni profil Vrbanje. Takodje, prije poplava je bilo u jeku regulisanje obala Vrbanje sto je jedan od nacina kolikog-tolikog krocenja vodotoka.
Da rezimiram za one kojima se nije dalo sve citati:
- organizacija i plan po opstinama u slucaju nepogoda
- regulacija korita rijeka
- analiza kriticnih tacaka gdje su suzeni proticajni profili
- plan izgradnje mobilnih nasipa za kriticna podrucja
- i jednom za svagda: postovanje negradnje u zastitnom pojasu rijeka