Citiraj:
Povećanje plata budžetskim korisnicima – korak u pogrešnom pravcu?Povodom najave Vlade Republike Srpske o vraćanju plata svim budžetskim korisnicima na nivo iz 2008. godine želimo da ukažemo na nekoliko činjenica vezanih za ovu odluku.
Prije svega, Republika Srpska se po realnoj vrijednosti BDP-a nalazi značajno ispod nivoa iz 2008. godine, što stavlja prvi upitnik na opravdanost ove mjere.
Pored toga, Republika Srpska u poređenju sa svim evropskim zemljama u tranziciji već duže vrijeme ima rekordnu razliku između plata u javnom i privatnom sektoru.
Prosječna plata u javnoj upravi u januaru ove godine je iznosila 1.050 KM i bila je veća za cijelih 60,3% u odnosu na prosječnu platu u privatnom sektoru, koja je iznosila 655 KM .
Citiraj:
Koristimo ovu priliku da još jednom podsjetimo na negativne posljedice ovog stanja:
1. Stvoreno je visoko opterećenje republičkog budžeta rashodima za lična primanja, koji već učestvuju sa čitavih 44,2% u ukupnim budžetskim rashodima RS za 2014. godinu. Ovim je značajno ograničen prostor budžetskim stavkama sa drugim namjenama.
2. Atraktivnost zaposlenja u javnom sektoru je dovela do suzbijanja preduzetničke inicijative, posebno kod mladih, koji često navode zaposlenje u javnom sektoru kao prvu opciju u poslovnoj karijeri.
3. Javni sektor kao daleko najveći poslodavac je postao nefer konkurencija privatnom sektoru i otežao razvoj zdravog pregovaranja između poslodavaca i sindikata u privatnom sektoru.
Citiraj:
da li je 27 miliona KM, koliko će koštati najavljeno povećanje plata, trebalo iskoristiti za neku drugu namjenu? Da li je ova mjera zaista prioritet? Predlažemo da se razmotri korišćenje ovih sredstava za neku od sljedećih namjena:
- Povećanje socijalnih naknada (novčana pomoć licu nesposobnom za rad trenutno iznosi 121 KM mjesečno). Pomozimo najugroženijima.
- Povećanje neoporezivog dijela dohotka radi stimulisanja zaopošljavanja, stvaranje prostora za povećanje plata u privatnom sektoru i smanjenja rada na crno.
- Finansiranje dodatnih programa zapošljavanja i samozapošljavanja mladih (trenutna stopa zaposlenosti mladih u RS je samo 12,3%).
Ostatak na:
http://www.gea.ba/latn/?page=7&kat=19&vijest=294