Davno, davno probao na tri različite kartice, sva tri puta uspjelo.
Ali to nije rješenje. Najčešće se to radilo sa NVIDIA GeForce 8000 serijom, jer su upravo one najčešće stradavale. Ali postupak je mogao da posluži i seriji 9000, ali i mnogim novijim. NA nekim ATI karticama takođe.
Zašto to nije rješenje? U čemu je uopšte problem? Radi se naime o takvom kvaru grafičke kartice u kojem se GPU čip usljed žestokog pregrijavanja dijelom odvoji od ploče odnosni neki pinovi izgube kontakt sa osnovom. Najčešće žrtve su bile grafičke kartice sa pasivnim hlađenjem, čuvene "Silent" varijante. One jesu bile tihe jer naravno nisu imale pokretnih dijelova (ventilatora) već samo ogroman hladnjak. Taj hladnjak nikad nije mogao proizvesti adekvatan odvod toplote sa čipa.
"Pečenje u rerni" je zapravo najprimitivniji pokušaj zaliječenja tog kvara. Sa grafičke kartice se ukloni kompletan sistem za hlađenje (hladnjak i ventilator ako ima). Sa GPU-a i memorijskih čipova se pažljivo uklone ostaci termalne paste i termalnih gumica. Preostalu nešistoću očistiti alkoholom. Ukoliko je grafika low-profile pa je VGA ili DVI izlaz spojen malim flat-kablom, skinuti i njega. Karticu pažljivo umotati u alu-foliju. U prethodno zagrijanoj pećnici na nekih 190 stepeni Celzijusa ubaciti karticu. Najbolje na rešetku jer tako ima najmanje kontakta sa drugim površinama. Ostaviti nekih 7-8 minuta, 10 maksimalno. Nakon toga pogasiti pećnicu, otvoriti vrata i ostaviti karticu da se postepeno, lagano ohladi. Izvaditi nakon nekih 5 minuta, odmotati i ostaviti da se hladi i "odmara" barem sat vremena. Za plastične dijelove na kartici ne brinite. Ta plastika popušta tek na 220 stepeni.
Šta je poenta? Poenta je da se usljed vanjskog termalnog djelovanja na čip postigne to da se podnožje čipa ugrije taman toliko da kalaj popusti i da se odvojeni pinovi ponovo uhvate za ploču i ostvare kakav-takav kontakt. Nakon što je kartica odstojala, na čip se nanese kvalitetna termalna pasta, a ako su na memorijskim čipovima bile termalne gumice, moraju se nabaviti i one (jesu skupe, ali pasta neće ostvariti potreban kontakt). Hladnjak se vrati na mjesto, a ukoliko je bio pasivni (u većini slučajeva jeste) improvizacijom se mora pretvoriti u aktivni, odnosno na hladnjak je potrebno nekako navrnuti ventilator koji će odvoditi vreo vazduh sa hladnjaka. Ventilator prilagoditi veličini hladnjaka, a može poslužiti i oni koji se spajaju na ploču i oni koji se spajaju na molex napojnu granu. Sve ovo je potrebno jer se ovako "obrađen" čip sada daleko lakše i brže grije te bi bez ventilatora vrlo brzo ponovo "produvao", a ponavljanje ovog procesa nema baš puno smisla.
Ovako "zaliječena" kartica više ne može slušiti za pokretanje PC igara ili ne daj Bože za 3D modeliranje ili video-rendering. Tako da se ne zanosite. Kao što rekoh ovo je najprimitivnija metoda, ali je zato svakom dostupna. Malo "ljepša" varijanta je korištenje duvaljke vrelog vazduha umjesto rerne, naročito ukoliko se čip prije obrade iglom i špricom prvo malo podlije rastvorom tinola radi boljeg efekta cjelokupne operacije. Brener nije preporučljiv zbog otvorenog plamena gdje je teško kontrolisati temperaturu.
Svaka sličnost sa čuvenim "duvanjem čipa na laptopu" nije ni slučajno slučajna. Radi se o identičnoj problematici, ali daleko težoj varijanti. Grafički čip u laptopu je integrisan u ploču i tamo se mora i obrađivati (dakle, rasturanje cijelog laptopa) s tim što je pospješivanje hlađenja tako obrađenog čipa praktično nemoguće jer u laptopu nemate prostora za improvizaciju sa dodatnim ventilatorom. Sv ešto se može je nakon operacije zamijeniti pastu i termalne gumice, eventualno ubaciti neku pločicu bakra za bolje hlađenje, ali tu je kraj. I u laptopima po pravilu to "zaliječenje" ne drži dugo.
Pravilan servis ovakvog kvara se popularno naziva "Reballing" koji podrazumijeva zamjenu svih kalajnih kuglica kojima se ostvaruje kontakt između pinova čipa i ploče. Zapravo, puni servis bi značio i promjenu čipa, ali da ne pretjerujemo sad. Oprema za solidan reballing je papreno skupa. Oprema za kvalitetan reballing je *ebeno skupa. Toliko da se na našim prostorima ne isplati. Uostalom, ukoliko nekoga interesuje, može ovdje pronaći sve što ga zanima:
Reballing čipova na matičnim pločamaNadam se da su stvari sada malo jasnije.
Lekcija je završena. Hvala na pažnji. Laku noć i prijatno!
