Jeste da je jako teško smoći snage pa AIV-a ozbiljno shvatiti, ali hajde da probamo...
AIV-e, dakle ovako:
Iako su ti podešavanja ista, ne mora to raditi kako treba. Naime, na ovim našim prostorima gdje su nam već poznati provajderi i gdje se default postavke pop3 servera i smtp servera suštinski ne mijenjaju, nije teško podesiti mail u nekom od programa namijenjenim za to na kućnom računaru.
Ali to ne znači da su navedeni serveri uvijek isti. POP3 server je dolazni server pošte i on je uvijek pop3 server provajdera kod kojeg imamo mail. U konkretnom slučaju ako koristimo blicov e-mail, pop3 server će biti pop3.blic.net.
S druge strane, smtp server je odlazni server i u našim prilikama bez promjene portova, taj smtp server će skoro uvijek biti smtp server provajdera čije internet usluge koristimo, odnosno provajdera preko kojeg obezbijeđujemo pristup internetu.
E sad, ako pretpostavimo da u konkretnom slučaju prvi računar koristi i blicov mail i blicov internet, onda će i smtp biti smtp.blic.net. Međutim drugi računar je možda na drugoj lokaciji gdje ti i dalje želiš da primaš blicovu poštu, ali možda internet nije preko blica, već preko nekog drugog. Pa ako je to recimo m:tel, onda se za smtp server unosi smtp.teol.net, bez obzira što se radi o blicovom e-mailu. Pored toga, neki od provajdera i za jedan i za drugi server koristi generalisan pristup sa mail.
provajder.net
I na kraju, potrebno je u takvim situacijama otići da dodatna podešavanja:
i tamo čekirati opciju da na serveru ostaje kopija poruka barem nekoliko dana jer u protivnom će jedan računar povući novopristigle poruke i skinuti ih sa servera pa ih neće biti na drugom računaru.
Eto... Da ne kaže kako ga stalno provociramo i ignorišemo.
