Kada bude zanimljivih vijesti iz ekonomije vezano za Srbiju, da budu u jednoj temi.
Zanimljiva dešavanja ovih dana.
Prvo, 100% vlasništva Telekom Srbija u vlasništvu države.
Citiraj:
Za finansiranje otkupa akcija Telekom Srbija je uzeo kredit od 470 miliona evra, od konzorcijuma banaka. Od ukupne sume tog zajma, 320 miliona evra namenjeno je otkupu 20 odsto akcija OTE-a u korist Telekoma, a 150 miliona evra za refinansiranju postojećeg kredita Telekoma.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=577344Drugo, EBRD pokušao da postane većinski vlasnik Komercijalne banke. MMF pritiskao vladu Srbije da se odustane od investicija, jer treba štediti... i na kraju
Citiraj:
Vlada Srbije odlučna je da ostane pojedinačno najveći akcionar Komercijalne banke, pa će izvršiti dokapitalizaciju banke u iznosu od 110,5 miliona evra.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=577550Treće, U. S. Steel ili Steal, nisam siguran

, najavio zatvaranje fabrike. Direktno za fabriku vezano preko 5000 radnika i još barem tri puta toliko indirektno. Mada država je i ranije pokazivala koliko ima obzira prema radnicima, ali izgleda izborna godina pa su odlučili intervenisati. I kupitu za 1USD. Ali trebaće i tu milioni da barem trenutno stanje održi... Ne bi se stari vlasnik povukao da nije u gubitku.
Citiraj:
Cvetković je na konferenciji za novinare rekao da Ju Es stil napušta Srbiju i da je razlog tome ekonomska kriza.
"Nemamo nameru da u dugom roku budemo vlasnici Železare, već ćemo tražiti strateškog partnera", rekao je Cvetković. Vlada će oformiti tim koji će voditi Železaru u narednom periodu, moguće da u njemu budu i strani stručnjaci.
On je rekao da je Vlada otkupom Železare dobila kompletna osnovna sredstva za rad u vrednosti od 250 miliona dolara i neto obrtna sredstva u vrednosti od 100 miliona evra. "Železara nema nikakva zaduženja i kredite prema bankama", rekao je Cvetković.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=577735Malo ekonomskog predizbornog marketinga po cijenu dodatnog zaduživanja, dobri poslovi, postaju svjesni da od ulaska u EU i time riješavanja ekonomskih problema nema ništa, ili nešto deseto? Ali ako svijet klizi u ekonomsku katastrofu, USA balon mora ili da pukne ili da ispiri, možda je i dobro se zaduživati. Kada puknu baloni naduvani hiljadama milijardi USD, naše milijarde niko neće ni primjetiti

Pitanje je kakav je vlasnik država. Barem na ovim našim prostorima. Ali ima primjera u Srbiji gdje su državna preduzeća preuzimali druga i održala ih u životu. Na primjer Srbijagas preuzeo Azotaru iz Pančeva. Da li su slični primjeri samo kupovanje socijalnog mira, ili biti optimista pa misliti da u Srbiji napokon shvaćaju da moraju sami nešto uraditi, a ne čekati da drugi dođu i sređuju i da prodavanjem mogu ići naprijed.
Za početak dovoljno...
_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.