04.01.2012. - Сви руски тв канали ће престати емитовати сигнал на кабловском мрежама у Републици Српској почевши од 4.1.
Руски државни тв и радио канали у Републици Српској ће бити угашени у периоду од 48 часова у знак протеста против злоупотребе овлашћења једног од министара из Владе Републике Српске, a у погледу гушења медијских слобода и покушаја затрашивања. Искључење ће трајати 48 часова. Гледаоци у Републици Српској ће ипак моћи да прате Божићну литургију из Москве, јер ће суспензија трајати до 20 часова, 6.1. Сазнајемо да у наведеном периоду суспензије сарадње, неће бити емитоване информације из РС на руским медијима који се емитују у Русији и путем сателита у свету.
Русија је једна од ретких, ако не и једина земља чији медији позитивно односе према Републици Српској, те пропагирају ставове исте у свету. У случају да се ситуација не нормализује Република Српска би остала ускраћена за великог медијског савезника што би значајно отежало њене тежње на међународном плану.
До сада нисмо успели да добијемо више детаља о разлозима протеста, али из добро обавештених дипломатских извора, сазнајемо да се ради о протесту руских медија поводом
поступака министра МУП-а Републике Српске, Станислава Чађе, којег руски политички и безбедносни кругови сматрају човеком који извршава наредбе које се доносе у САД-у, а не у Бањалуци.
Чађо је неколико пута упадао у очи руске и српске јавности, а нарочито 2008. године, јер је наредио истрагу против организатора и људи који су носили портрете Владимира Путина на најмасовнијим демонстрацијама против владавине Високог представника у Бањалуци. Појава портета Путина се тада догодила први пут ван граница Русије и изазвала је својеврсну узбуну у западним политичким и медисјким круговима.Тада су привођени предсједник удружења бораца, логораша и осталих невладиних организација. Претпоставља се да је истрагу наручио амбасадор једне западне земље, са којом министар одржава добре односе.
Исти министар Чађо се 2010. кандидовао да постане директор престижне руске државне нафтне компаније у Републици Српској, али је због ранијих притисака на руске инвеститоре и истраге о „Путиновим фотографијама“ одбијен као веома неподобан. Министар Чађо је највеће домете у својој министарској каријери имао у погледу притиска на породице хашких оптуженика који су били у бекству, те су му за те успехе изречена многа признања западних дипломата.
По мишљењу политичких експерата у Републици Српској, владајућа странка у Републици Српској држи Чађу на тој позицији, како би задовољила и америчку страну, која је веома незадовољна економским, културним и политичким приближавањем Републике Српске и Русије. Министар Чађо се прије 10 дана вратио из седмодневне посјете САД-у, али је још непознаница на чији је позив тамо боравио, и са ким се састајао.
Противници из опозиције му приписују учешће у трговини златом и фалсификованим цигаретама, мада те тврдње до сада нису доказане.
Sjećam se ovoga, ali ovo je bilo što kažu prije 100 godina i ako tada nisu reagovali, ne znam šta sada hoće.
A Čađo je posebna priča.