Citiraj:
Žestoki rock preselio se iz zagušljivih klubova i blatnjavih stadiona u sterilne operacijske dvorane. Tako je, naime, pokazala anketa provedena prošlog tjedna u Velikoj Britaniji. Devedeset posto kirurga potvrdilo je da slušaju glazbu dok operiraju, a polovica odabire upravo rock. Njih 17 posto preferira pop glazbu, a 11 posto ispitanih kirurga vjerno je klasicima. Anketa je pokazala i da se glazbi najviše okreću estetski kirurzi, dok otorinolaringolozi više vole tišinu dok u rukama drže osjetljive instrumente., objavio je Guardian.
Učinci glazbe na dobrobiti tijela i duha nisu nepoznati pa tako su i kirurzi napomenuli da omiljeni taktovi stvaraju harmoničnu i opuštajuću atmosferu. Trećina je, pak, dodala kako ih glazba spašava da "ne umru od dosade" za vrijeme operacije.
Znanstvenici su tijekom godina mnogo puta istraživali povezanost glazbe i medicine.
Studija iz 1994. godine obuhvatila je 50 kirurga u dobi od 31 do 61 godine koji su običavali slušati glazbu. Mjerili su im otkucaje srca, tlak, te koliko im treba da reagiraju u stresnim situacijama. Rješavali su postavljeni problem, a mogli su sami odabrati glazbu. Kasnije je postupak ponovljen no kirurzima je puštena poznata smirujuća melodija Pachelbelove skladbe u d molu.
Rezultati su pokazali da kirurzima bolje odgovara glazba koju su sami odabrali. Problem su riješili točnije i brže slušajući "svoju stvar". Također, istraživanjem je utvrđeno da je bolje slušati išta nego ništa pa je i Pachelbova melodija dala bolje rezultate kod onih kirurga koji su radili slušajući nju nego li kod onih koji su radili u tišini.Glazba je u oba slučaja smanjila stres i poboljšala učinkovitost.
Iako je istraživanje iz 1976. označilo rock kao odličnu glazbu za operacije, prošlogodišnja studija sugerira kako je smirujuća glazba vjerojatnije bolja nego hard rock ili heavy metal.
Učinak je neupitan, no izbor najviše odvisi o osobnim preferencijama kirurga. Bitno je i da glazba nije preglasna.
Ben Challacombe, 38-godišnji urolog iz Londona pojasnio je kako glazbenu pozadinu odabire prema raspoloženju i operaciji koju izvodi, a najviše voli miks staroga i novoga. Album Dire Straitsa i malo Eltona Johna, a zatim nešto novije, kao na primjer Coldplay ili Kings of Leon, naveo je primjer.
Bitno mu je, kaže, da čuje poznatu melodiju, ali da ga ona ne ometa previše.
Challacombe je na svom primjeru pokazao i kako mu glazba praktično koristi. Na liniji pusti šest petominutnih pjesama koje mu daju zvučne signale prema kojima operira što mu je posebno koristi u operaciji raka bubrega koja traje maksimalno pola sata. Glazba mu omogućava da zna u kojem je točno trenutku operacija i kada ju mora završiti.
Bitna je stavka, osim odabira glazbe koja neće smetati ostalom medicinskom osoblju koje pomaže kirurgu, da glazba ne bude preglasna kako bi se mogli čuti instrumenti i kako bi se mogao voditi normalan razgovor. Neovisno o glazbenom ukusu, trebalo bi izbjegavati pjesme koje sugeriraju ružan kraj, kao na primjer "Killing me softly".
Izvor: nepoznati forumaš s našeg foruma
Ipak,
klik
_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik