http://www.facebook.com/groups/pak.summit "PAK "SUMMIT" Banja Luka je sportski klub, osnovan 26. avgusta 2010. godine, koji svoj rad zasniva na aktivnostima od značaja za unapređenje i razvoj planinarstva, alpinizma, sportskog penjanja i MTB brdskog biciklizma.
Klub ima četiri sekcije:
1. PLANINARSTVO
Planinarstvo je za čovjeka u današnjem vremenu najzdravija fizička aktivnost koja se odvija u prirodi. Termin planinarstvo je samo širi pojam za brojne aktivnosti i sportske discipline koje potpadaju pod planinarstvo, a to su: razni izleti i ture na lako pristupačne planine (izletništvo), visokogorstvo, speleologija (pećinarstvo), Gorska služba spasavanja (GSS), Vodička služba, orjentacija, turno-skijanje, tradicionalno planinarenje (planinarske transverzale), alpinizam i sportsko penjanje.
Planinarstvo je način i stil života, čitav niz aktivnosti koje savremenom čovjeku život čine ugodnijim, zanimljivijim i nadasve ljepšim. Biti planinar znači obilaziti i upoznavati ljepote Zemlje, uživati u prekrasnim gorskim vidicima, sticati nove prijatelje.
Odlazak u prirodu i kretanje na čistom planinskom vazduhu predstavlja aktivan način odmora, koji uprkos uloženom fizičkom naporu, čovjeka ispunjava novom snagom i zadovoljstvom.
2. ALPINIZAM
Alpinizam je poseban vid planinarske aktivnosti i sastoji se u tehničkom savladavanju prepreka u planinama i nosi naziv vrhunskog sporta.
Alpinizam je krajnji oblik planinarenja (najveći stepen dostignuća u planinarstvu), koji podrazumjeva uspone u suhoj i zaleđenoj stjeni uz upotrebu dodatne opreme – boltova, ekspanzivnih klinova, užadi, karabinere, sigurnosnih pojaseva te poznavanje različitih tehnika penjanja sa težim elementima i drugih faktora neophodnih za sigurno i uspješno izvođenje penjačkog uspona.
Bavljenje alpinizmom zahtjeva stalnu, odličnu fizičku kondiciju, psihičku stabilnost i veliko iskustvo.
3. SPORTSKO PENJANJE (FREE CLIMBING)
Sportsko penjanje je proisteklo iz alpinizma i nastaje kao očekivani razvoj već dugo prisutnog penjanja "suhih" stijena u okviru alpinističkih uspona, te svladavanje sve težih detalja "suhe" stijene. Osnovna razlika koja razdvaja ova dva sporta jeste što u slobodnom penjanju nije dozvoljeno korištenje opreme (uže, klinovi, spitovi, karabineri, frendovi i ostala oprema) za napredovanje, već se koristi vlastita snaga i spretnost, a oprema služi isključivo za osiguravanje od padova.
Popularizacijom slobodnog penjanja 1980-ih godina povećava se težnja za slobodno ispenjavanje dotad nezamislivih težina, a uvođenjem ekspanzivnih klinova omogućava se lakše i sigurnije penjanje ploča, prevjesa i stropova. To otvara nove i šire mogućnosti penjanja smjerova u suhoj stijeni, za razliku od klasičnih smjerova koji su dotada uglavnom pratili pukotine i bili ispresjecani mnogim prečnicama.
4. BRDSKI BICIKLIZAM (MOUNTAIN-BIKING)
Brdski biciklizam se odnosi na svaku vožnju terenskim biciklom izvan izgrađenih prometnih pravaca. To se prije svega odnosi na brdske i šumske puteljke, ali i na urbana područja gdje god se zahtijeva vještina terenske vožnje. Popularnost ove relativno mlade grane biciklizma u stalnom je porastu.