Citiraj:
Da komšiji crknu hidroelektrane
Izdavanje koncesija za izgradnju hidroelektrana na Drini u isključivoj je nadležnosti Republike Srpske budući da Komisija za koncesije BiH daje saglasnost, uz konsultaciju s entiteima, samo u izuzetno rijetkim slučajevima kada koncesija prelazi međuentitetsku liniju, pojasnili su nadležni. Stoga je nejasno koji su motivi Nermina Nikšića, premijera Federacije BiH, pa pokušava minirati dogovore Vlade RS s italijanskim kompanijama, koje bi trebalo da budu strani partner elektroprivredama Srbije i RS za izgradnju važnih kapitalnih objekata na toj rijeci.
Posebno je indikativno to što većina planiranih hidroelektrana, prvenstveno četiri kapitalne koje su najavljene - Paunci, Sutjeska, Foča i Buk Bijela uopšte nisu na granici RS i Srbije, odnosno BiH i Srbije, budući da su za izgradnju u potpunosti planirane na teritoriji RS, s obzirom na to da Drina u tom pojasu nije granica. U Zakonu o koncesijama BiH jasno se navodi da koncesije mogu davati u sektorima koji su, po Ustavu BiH i zakonima BiH, u zajedničkoj nadležnosti, i u slučaju predstavljanja međunarodnog subjektiviteta zemlje.
- Koncesije se daju i kada se koncesiono dobro prostire na teritoriji FBiH i RS - navodi se u zakonu. Upućeni su jasno podvukli da energetika jeste u isključivoj nadležnosti entiteta, te da energetski objekti na Drini ni na jednom mjestu ne prelaze međuentitetsku liniju razdvajanja.
- Istovremeno, izgradnja objekta poput hidroelektrane nijednim dijelom ne spada u predstavljanje međunarodnog subjektiviteta zemlje. Sve i da jeste tako, Republika Srpska, zahvaljujući ustavnim mogućnostima da sa susjednim zemljama samostalno sklapa sporazume o specijalnim i paralelnim vezama, nosi i dio međunarodnog subjektiviteta. Upravo Sporazum o specijalnim vezama RS i Srbije predviđa saradnju u svim oblastima koje su u nadležnost entiteta, a energetika jeste jedna od ključnih nadležnosti Republike Srpske, pa tako i ekonomski projekti koji iz toga proističu - objasnili su nadležni.
Predrag Aškrabić, predsjednik Komisije za koncesije RS, rekao je da nadležnosti BiH apsolutno ne postoje na gornjoj Drini, dok je situacija ista i na srednjoj Drini, ali se o tome eventualno može teoretisati.
- Kada se uzme Ustav BiH, kao i Ustav RS, jasno se vidi da čak ni na srednjoj Drini nema nadležnosti BiH. Jednostavno, nigdje ne piše da je za to nadležna BiH. Oni brkaju granicu s vlasništvom. Ako Granična služba BiH kontroliše neki pojas, to nikako nema veze s vlasništvom, odnosno teritorijom Republike Srpske - kaže Aškrabić koji upozorava da je RS već dijelom zakinuta za 49 odsto teritorije, kako je definisano Dejtonskim sporazumom, pa je više nego jasno da granični pojas jeste teritorija entiteta.
- Postoji nekakva Komisija za koncesije BiH koja do sada nije uradila nijedan predmet za dodjelu koncesija. Razlog za to leži u činjenici da nemaju nikakve suštinske nadležnosti - rekao je Aškrabić i dodao da Drina u gornjem dijelu uopšte nije granična rijeka pa nema nikakve bojazni da nadležnosti RS za izdavanje koncesija mogu biti dovedene u pitanje. Dušanka Majkić, poslanica SNSD u Predstavničkom domu parlamenta BiH, rekla je da bi predstavnicima federalne vlasti bilo mnogo bolje da se bave obezbjeđivanjem investicija za vlastiti entitet nego što na raznorazne načine pokušavaju blokirati one do kojih dođe RS.
- Za sve dobre stvari koje se dešavaju u RS nailazimo na podozorenje s druge strane. To je dio uhodanog mehanizma, kojim se pokušava uvući sumnja i nevjerica u inostrane partnere. Žele uzdrmati njihovu želju da investiraju u RS, plasirajući navode kako za te investicije, eto, još neko mora dati saglasnost, a ne samo RS. Gdje god su mogli nešto pokvariti, pokušali su da to urade. Koristeći čak i mehanizme zajedničkih institucija, naročito Ministarstvo spoljnih poslova BiH, špijuniraju sve tragove predstavnika Vlade RS, ma o kakvim investicijama da se razgovara po svijetu - ukazala je Majkićeva. Ona je navela da u ostvarenju scenarija "da komšiji crkne krava" ne prezaju da na sve načine dođu do toga, jer se u tome nijedna od bošnjačkih partija ne razlikuju.
- Vidjeli smo to do sada bezbroj puta. Ipak, naše je da radimo i dalje - zaključila je Majkićeva. Vladimir Vladičić, izvršni direktor za razvoj i investicije u Elektroprivredi RS, rekao je da elektrane - Paunci, Sutjeska, Foča i Buk Bijela jesu u potpunosti na teritoriji RS, dok se na srednjoj Drini u pograničnom djelu nalaze planirane elektrane Rogačica, Dubrava i Tegare.
- Donja Drina, koja je takođe pogranični dio, obuhvata planirane elektrane Kozluk, Drinu 1, 2 i 3 - rekao je Vladičić.
NIKŠIĆ: "Opasne" najave o gradnji
Nikšić je potvrdio da je nedavno prilikom susreta s Katijom Polidori, državnim sekretarom Ministarstva za ekonomski razvoj Republike Italije, upozorio na "opasnost" najava predsjednika RS, Milorada Dodika, o osnivanju zajedničkog preduzeća RS, Srbije i Italije na projektu izgradnje hidroelektrana na Drini. U ovom projektu RS, Srbije i Italije, tvrdi Nikšić, u potpunosti su zaobiđene nadležnosti države BiH, koja jedina može odlučivati o njegovom odobravanju. Dodik, ali i Ministarstvo spoljne trgovine BiH, s ministrom Mladenom Zirojevićem na čelu, potpuno su ignorisali činjenicu da je za isti projekt prije dvije godine Elektroprivreda BiH uputila samoinicijativnu ponudu za dobijanje koncesije.
- Visokoj gošći iz Italije skrenuo sam pažnju da smo iz medija saznali da je predsjednik RS najavio formiranje tog zajedničkog preduzeća. Rekao sam da se FBiH tome protivi i da ćemo insistirati na zakonitosti, a prema našem mišljenju, jedino ko o tome može odlučivati jeste Savjet ministara BiH. Ona je izrazila svoje čuđenje tim saznanjima, zahvalila i rekla da nije znala za to - rekao je Nikšić. On dodaje da se nada da do realizacije projekta mimo države neće doći.
Albanija postaje energetska supersila
Dok se federalni premijer Nermin Nikšić i SDP bave podmetanjem u izgradnji razvojnih projekata, albanski premijer Sali Beriša najavljuje da Albanija planira da izgradi 443 nove hidrocentrale i tako postane regionalna energetska supersila. Na promociji prve faze obimnog energetskog projekta izgradnje hidroelektrane "Ašte" kod Bušata na sjeveru zemlje, Beriša je rekao da je albanska vlada do sada izdala 220 dozvola za izgradnju hidrocentrala, od kojih se na 36 radi intenzivno.
- Energija je temelj svih temelja u razvoju jedne zemlje i predstavlja pokretačku snagu u svim oblastima - naglasio je Beriša.
FOKUS
_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у
Републику Српску!