Usponi i padovi velikih zvijezda
Opšte je poznato da svaka holivudska zvijezda ima svoje uspone i padove. Kao što je neko pametan rekao da je ’’Holivud jedan bordel’’ tako se može reći da je Holivud i jedna nemilosrdna moneymaking mašina u kojoj ti karijera ovisi o svakom uspjehu ili promašaju, i to uglavnom komercijalnom, ali još je veća tragedija kada glumac orone i istruli tokom vremena otkad te publika gleda po filmovima. Zato evo otvaram novu temu na kojoj možemo raspravljati o propastima i glupim potezima nekih zaista velikih imena, svakakve urnebesne trivijalnosti postoje iza svega toga. Dakle, da krenemo, i to od onih najomiljenijih.
Sylvester Stallone O ovoj legendi sve se zna, u doba svoje najveće popularnosti mogao je birati na stotine karakternih uloga, koje nisu nužno u akcijskom žanru, i uopšte iskoristiti svoj nezanemarivi glumački potencijal, ali nažalost holivudski vrag nije mu dao mira, pa je umjesto kvaliteta publiku radije privlačio igranjem jedne te iste uloge u teškim blokbasterčinama koje su donosile na stotine miliona dolara. To je cijena koju je tokom 1990-tih i protekle dekade prisiljen plaćati, jer zub vremena je nemilosrdan. Ali dobri stari Sly ipak se uspio uzdići iz pepela poput feniksa, na vrijeme realizirajući dugoočekivani povratak bivše bokserske legende i traumatiziranog vijetnamskog veterana. Rocky 6 i Rambo 4 donijeli su mu i kritičarske pohvale i dobru zaradu, a fanovima se odužio hvalevrijednim poklonom – retro spektaklom Expendables koji će, po svemu sudeći, prerasti u trilogiju. U privatnom životu uživa sa ženom i petoro djece.
Arnold Schwarzenegger Druga velika legenda akcijskog žanra prošla je puno, PUNO bolje od svojeg najvećeg suparnika, tim prije zbog pametnog izbora uloga i skromnosti što se tiče vlastitog ’’glumačkog talenta’’. Švarci je sam priznao da nema pojma o glumi, da nikada neće biti Kirk Lazarus niti će dobiti Oscara, ali tajna njegovog uspjeha jest što je naišao na ljude koji su njegovu dominantnu pojavu znali iskoristiti (Cameron, McTirenan, Verhoeven). Nažalost, i on nije bio pošteđen velike holivudske scenarističke krize u 1990-tim. Zanemarimo li pojedine ’family friendly’ komedijice koje je volio snimati, nakon zadnjeg velikog uspjeha sa Istinitim Lažima, reciklažna ostvarenja uglavnom su mu propadala (npr. Eraser), kao Dr. Freeze dočekan je s podsmjehom i zapamćen po zlu, a samim time propali su mu brojni planirani projekti, koje će kasnije eventualno neko drugi potpisati (Kingdom of Heaven, I Am Legend, With Wings as Eagles, King Conan, Inglourious Basterds... trebao je biti dr. Octopus u nerealiziranom Cameronovom Spider-Manu). U 2000-tim prvo je doživio komercijalne neuspjehe s Početkom Kraja, 6-tim Danom i Kolateralnom Štetom, a spektakularno najavljivani povratak u Terminatoru 3 prošao je bijedno i uostalom najavio čime će se baviti narednih godina. Ipak, cameo nastupom u Stalloneovim Expendablesima najavio je da će se kad-tad vratiti ’’glumi’’ što je uostalom i njegov James Cameron nedavno objavio, a hoće li se pojaviti u Terminatoru 5, Istinitim Lažima 2 i Avataru 2 zasad je čisti sf.
Bruce Willis Završni dio akcijskog ’svetog trojstva’ jedini je koji se obreo i izvan svog matičnog žanra, dokazao se kao dosta dobar dramski glumac, ali i neuspjesi su mu se opraštali više negoli ikome u Hollywoodu. Obzirom da je za razliku od Slyja i Schwarzija ipak prosječnog izgleda, Bruceovo najveće oružje ipak je oštar jezik i hladnokrvno bacanje viceva oko sebe (’’Šta delfin radi kod fotografa? Slika se!’’), tako da se publici lako uvukao pod kožu, iako ga nije moglo mimoići odabiranje loših uloga.Inače, Bruce je poznat po tome što se nakon nekoliko smeća (npr. Hudson Hawk, Ubica mekog srca, Povratak ubice mekog srca, Hostage...) vrati u nekom kult-ostvarenju (Pulp Fiction, Sin City). Besmrtna uloga policajca Johna McClanea na kojeg se teroristi lijepe ko muve na govno obilježila mu je karijeru, premda je šteta što joj se u kasnijem stadiju karijere ponovo vratio (loši Umri Muški 4). U više je navrata spasio svijet (Peti Element, Armageddon) i odglumio negativca ’’sa srcem’’ (Banditi), ali najpametniju stvar napravio je krajem 20. vijeka kada je dao sjajnu ulogu u Shyamalanovom Šestom Čulu, dok je kasnije uslijedio nastup u originalnom, takođe Shyamalanovom Neslomljivome (teško je danas povjerovati da je dotični indijski reditelj onomad bio originalan). Ipak, Bruce se neće tako lako odreći kruha svoga nasušnog, pa cameo nastupom u Expendablesima najavljuje eventualni nastup u nastavku. Ove jeseni akcijska komedija Red ostvarila je dobru gledanost u Americi, a u budućnosti ga očekuje Umri Muški 5 (OPET!), kao i par manje bučnih ostvarenja kako i dolikuje svestranom umjetniku. Nije ono što je nekad bio, ali opet je to Bruno, stari ćelavac (zabranio je da ga se naziva ćelavim).
Jean Claude Van Damme Još jedna legenda akcijskog žanra čiju zaleđinu moraš ponavljati neupućenima. JCVD preko trnja je dospio do zvijezda, a njegove demonstracije borilačkih vještina zaista su bile unikatne i fanovi ih se sa sjetom prisjećaju. Sam je priznao da je glumački limitiran, ali bio je dovoljno simpatičan da bude ljubimac žena i publike. Do A-liste i podrške kritičara došao je nastupima u kvalitetnim B-akcijadama (Kickboxer, Krvavi sport), a prvi veliki uspjeh ostvario je kolaboracijom sa Johnom Woom koji se preselio u Ameriku (Teška meta). Tokom 1990-tih, kada su akcioni filmovi značili nešto, snimio je i danas rado gledanog Univerzalnog vojnika, Vremenskog policajca, Dvostruki napad, Maksimalni rizik, Dream Team, a odličan je niz narušio tek trashoidnim Street Fighterom. Bio je zaista popularan. Nažalost, u doba najveće popularnosti otkrio je kokain i alkohol, usljed čega smo o njemu mogli čitati kao nasilniku, zlostavljaču u porodici, seksistu, a fanovi su opravdano bili razočarani kao i holivudski producenti. Uslijedili su mahom bijedni filmovi i kvalitetno i komercijalno (npr. Univerzalni vojnik 2) da bi u novom milenijumu bio otjeran u ambis C produkcije gdje je snimio gomilu smeća zvučnih naslova (Replicant, The Order... nisam ih ni gledao puno), dok je od reditelja najviše sarađivao s Tsuijem Harkom, Ringom Lamom i Sheldonom Letitchem. Ipak, imao je i dalje neke fanove, a to mu se pokazalo korisnim nešto kasnije, negdje oko 2008. Dogodio se jedan neobičan preokret u Van Dammeovoj karijeri – filmovi su mu i dalje bili ekskluzivni ’direct-2-video’ projekti u francuskoj produkciji namijenjeni policama videoteka, ali sve bolji i gledljiviji (In Hell, Wake of Death, The Hard Corps), zbog kritičarskih hvalospjeva krimi-akcija Until Death puštena je i u kina, a u Cannesu 2008. gromoglasnim je pljeskom kritičara dočekana njegova poluautobiografija jednostavno nazvana ’’JCVD’’. Otad se Van Damme naprosto preporodio i privatno i u karijeri. Stallone mu je nudio ulogu u Expendablesima, koju je odbio (na kraju ju je preuzeo Rodney Couture) navodeći da nakon trijumfa u JCVD potražuje za karakterne uloge, jedino nije bilo jasno zašto je odmah potom prihvatio nastup u Univerzalnom vojniku 3 s Lundgrenom. Od budućih projekata izdvaja mu se davanje glasa u nadolazećem Kung Fu Pandi 2.
Tom Cruise I evo ga! Cruise je već krajem 1980-tih, nakon dva svjetska megauspjeha zaredom (Top Gun i Kišni Čovjek) bio smatran holivudskim nacionalnim blagom koje će tek u budućnosti postati megazvijezda za svaki studio i producenta koji drži do sebe. To je dokazivao blockbusterima poput Nemogućih Misija i Intervjua s vampirom, svaki naredni film donosio mu je preko 100 miliona $ samo u Americi, a samim time je imao pravo tražiti i do 25 milja $ honorara. Uloga u Kubrickovom Eyes Wide Shut pomalo ga je predstavila u okrutnom svjetlu, no to je ispravio svojim najboljim nastupom u karijeri, u Andersonovoj Magnoliji. Nakon teške uloge u groznom remakeu Vanilla Sky i smušenom Spielbergovom Minority Reportu postao romantični heroj u teško patetičnom Posljednjem Samuraju, ali i negativac u kvalitetnom Mannovom Collateralu. I to je bio kraj energičnog i cool Cruisea kakvog poznajemo. S Ratom Svjetova dogodilo se i ludovanje kod Oprah što je pamtljivije od većine njegovih ranijih uloga, holivudski moćnici su ga se na sve načine pokušavali riješiti a filmovi su mu bili sve manje i manje prihvatani i od publike i od kritike (Lions for Lambs, Valkyrie). Ipak, pozitivne utiske ostavio je komičnim cameo nastupom u Stillerovoj satiri Tropic Thunder (njegov producent Les Grossman dobiće i svoj vlastiti film uskoro), međutim u 2010. doživio je svoj prvi veliki komercijalni debakl. Knight & Day ostvario je jadnu zaradu i zasjenila ga je Angelina Jolie kao Salt, što je bio projekat izvorno namijenjen Cruiseu. Jesu li mu slavni dani odbrojani, sad kad je Robert Downey Jr. veća faca od njega i kad se pojavio Taylor Lautner kojeg smatraju njegovim ’’duhovnim nasljednikom’’? Nemoguća Misija 4 trenutno se snima i doživjeće premijeru krajem 2011., pa će se još vidjeti.
Brad Pitt Većina se sad trenutno pita, otkud je Halpert sad stavio ovog papka na ovu listu kada dotični ima naizgled savršen i privatni život i karijeru? Najviše zbog toga što ni on sam ne zna ko je i šta je, podcjenjen glumac ili holivudski megastar koji je samo simpatični dio ondašnje garniture. Opšte mišljenje o Bradu Pittu glasi otprilike ovako: ’’Tek solidan glumac koji je imao sreću snimiti gomilu sjajnih filmova u karijeri’’, međutim meni je on oduvijek, a posebno u poslednje vrijeme, svojom pojavom dizao šećer (iako nisam dijabetičar). Prava romansa, Kalifornija, Se7am, 12 Majmuna, Fight Club, to su sve neki od mojih omiljenih filmova, ali Pitt nikada neće biti priznat kao ozbiljan glumac prije svega jer nije u stanju sa sebe sprati smrad titula najseksipilnijeg muškarca koje je stekao u 1990-tima. Kao Jesse James bio je tek solidan, Benjamin Button ipak mu nije uloga života, a Lt. Alda Rainea u Tarantinovim Basterdsima mogao je igrati bilo ko drugi a ne samo on. Obzirom da mu nedostaje ozbiljnosti da bi za 20 godina bio cijenjen kao Robert Redford, traga u 7. umjetnosti mogao bi ostaviti eventualno tumačenjem sporednih ili za sebe netipičnih uloga, najviše u nezavisnim ostvarenjima.
Vin Diesel Odlično izgrađeni bivši izbacivač iz noćnih klubova probio se u filmskom svijetu svojim kratkim rediteljskim i scenarističkim uratkom ’Multi-Facial’ u kojem je igrao i glavnu ulogu, baveći se problemima glumaca sa multirasnim zaleđem i njihovim odabirima uloga (Dieselu je otac crnac a majka bjelkinja Talijanka). Dotični je filmić, inače primjećen na Cannesu, pogledao i Steven Spielberg ponudivši Dieselu malu ulogu u Spašavanju vojnika Ryana, a nakon što su odradili dotični ratni spektakl Spielberg je nazvao šefove nekih studija preporučujući Diesela kao potencijalno veliku i isplativu zvijezdu. Uslijedila je SF horor-akcija Pitch Black gdje je Diesel ostvario najpoznatiju ulogu karijere, intergalaktičkog kriminalca Richarda B. Riddicka. Potom je ostvario solidan nastup u Boiler Roomu, da bi 2001. nastupio u velikom hitu Brzi & Žestoki, otkad kreće njegov vrtoglav uspon prema zvijezdama. Uslijedio je sumanuti adrenalinski xXx koji ga je pretvorio u zvijezdu akcijskog žanra, ali odmah potom Diesel je napravio i prvu pravu grešku – zbog neslaganja oko honorara odbio je nastupe u nastavcima obje uspješnice, B&Ž i xXx, i snimio je dva slabo primljena uratka (Knockaround Guys, A Man Apart). U ljeto 2004. izišao mu je skuplji i veći nastavak Pitch Blacka, Chronicles of Riddick, kojim je pokušao revitalizirati karijeru, ali film je (pomalo nepravedno) doživio neočekivani neuspjeh u kinima. Diesel se brzo strmoglavio dolje, snimio je uspješni ali sramotni Disneyjev The Pacifier, ostvario je simpatičan dramski nastup u slabom Lumetovom Find Me Guilty, a SF triler Babylon A.D. imao je problematičnu produkciju pa nije ni prošao dobro. Zbog svih tih neuspjeha Dieselu nije preostalo ništa drugo nego zajedno sa svojim kolegama, takođe propalim glumcima (Paul Walker, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster) vratiti Brzim i Žestokim i to tek u 4. nastavku, ali on je u proljeće 2009. neočekivano ostvario golemi uspjeh u Americi, bez obzira na unaprijed loše kritike i prognoze. To je ujedno poboljšalo njegovu krvnu sliku u Holivudu, pa sad nakon (naravno) petog nastavka Brzih i Žestokih (gdje će dijeliti ekran sa svojim puno uspješnijim akcijskim suparnikom Dwayneom Johnsonom) snimiti nastavak xXx-a i trećeg Riddicka koji su već najavljeni. Ipak, činjenica je da je puno, PUUUNO bolje mogao iskoristiti svoju popularnost.
Nicole Kidman Nakon razvoda od Cruisea i megauspješnim nastupima u Moulin Rogueu i The Others, Kidmanica je automatski postala jedna od vodećih glumica svoje generacije, potpuno zasluženo osvojivši Oscara za solidne Sate. Premda je imala i protivnika koliko i fanova, ostvarivala je odlične nastupe u Birthday Girl i Studengori, da bi poslednji put privukla publiku tamo negdje 2005. nastupom u Prevoditeljici pokojnog Sidneyja Pollacka. Nicole je najbolju ulogu karijere ostvarila 1995. u Van Santovoj Ženi za koju se umire, a dok je još trpjela onog paranoičnog psihopata znala je zasjati u određenim ostvarenjima poput zajedničkog Kubrickovog Eyes Wide Shut. Nažalost, baš u doba kada je smatrala da je na vrhu holivudskog carstva, svoj je aristokratski lijep izgled upropastila intervencijama kod plastičnog hirurga i injekcijama botoxa pritom postavši ženska albino verzija Michaela Jacksona. Samim time što je obogaljila svoje lice, tako važno svakom glumcu koji drži do sebe, nanizala je podosta komercijalnih promašaja od Prevoditeljice (Bewitched, Invazija tjelokradica, Zlatni kompas...) zbog čega su je prozvali ’’box office otrovom’’, a da ne govorimo kako je dobila očajne kritike za nastupe u Luhrmanovoj Australiji i Marshalovom mjuziklu Nine. A imala je zaista goleme potencijale i pažnju publike jer, iako je priznala da je svjesna svojih mogućnosti, po srijedi je vrlo solidna karakterna glumica. Dok je nizala loše skupe filmove znala je nastupiti i u Rođenju (Jonathan Glazer, 2004.), Margot at the Wedding (2006.) i recentno u Rabbit Hole (John Cameron Mitchell, 2010.) kojim će krenuti u pohod na drugog Oscara.
Nastaviće se...
_________________ ''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati ''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev Prezir dolazi kada sve shvatiš!
Poslednji put menjao Halpert dana 17 Nov 2010, 11:39, izmenjena 2 puta
|