Nakon konsultacija sa kućnom bibliotekom:
Literatura: "Lečenje biljem", Jovan Tucakov.
(E sad, da neko ne postavi pitanje ko je on. Čovjek je na našim prostorima bio najveći stručnjak za ljekovito bilje, profesor i osnivač instituta dr. Jovan Pančić;
pogledati ovdje. )
"Zova se daje u obliku toplog čaja za znojenje protiv nazeba, zatim kao diuretik i emolijens. Ulazi u sastav lanksantnog čaja. U narodnoj medicini se upotrebljava mnogo više nego u školskoj za liječenje svih bolesti organa za mokrenje, nazeba i organa za disanje."Nigdje ništa ne piše o potenciji ili o tome da se ne uzima kod muškaraca koji imaju problema sa prostatom.
Što se pripreme tiče, različiti čajevi se različito pripremaju što zavisi od građe i sastojaka koji sadrže.
Oni koje svakodnevno uzimamo se poklapaju jer sadrže etarska ulja koja isparavaju (nana, kamilica, ovi voćni sa različitim aromama) i ti se ne kuvaju, nego se preliju kipućom vodom, poklope i ostave nekoliko minuta, potom ocijede i piju.
Čajevi od kore i ostalih grubih dijelova biljke se takođe ne kuvaju nego se pripremaju tako da se pola sata drže na temperaturi 90C potom procijede i piju.
Korijen bijelog sljeza se opet priprema na poseban način: prokuvanom i ohlađenom vodom se prelije korjen i tako ostavi barem pola sata, najbolje par sati. Ne ide kipuća ili vruća voda.
Čajevi za stomačne tegobe se ne zaslađuju. Čajevi za iskašljavanje se uvijek zaslađuju (medom po mogućnosti).
AKo se koriste cvjetovi i listovi ili zeleni dijelovi biljke, onda na 2 dl vode ide jedna supena kašika čaja. Ako se koriste kora, korjenje i plodovi, na 2 dl vode ide čajna kašika.
I to o mijenjanju čajeva nije baš tačno. Neki se ne smiju koristiti duže od 3 mjeseca (npr. ako se svakodnevno, nekoliko puta na dan pije žalfija) a svi ostali čajevi se smatraju dopunom standardnoj medicinskoj terapiji i inače se uzimaju duže vrijeme da bi mogli da ispolje svoje djelovanje. Barem kada govorimo o onome što se pije kao čaj, a ne recimo o biljkama tipa bunike i mnogih drugih koje se ne smiju piti kao čajevi zbog opasnih supstanci koje sadrže. Zamislite koliko ljudi dnevno, godinama pije zeleni i crni čaj.
Evo i citat:
"Ovo blago bilje djeluje sporije a dugotrajnije i stoga se i znaci poboljšanja bolesti javljaju kasnije. Zbog toga se, osobito hroničnim bolesnicima, preporučuje da budu istrajni i strpljivi prilikom upotrebe ovih lekova.Nadam se da sam bar malo pomogla!
