Nervira i mene mnogo toga u životu, pa iskuliram. Šta ću.
Ergo, da se vratimo temi. Pomenuo/la si homoseksualnost kod životinja? Evo jednog zanimljivog članka sa tportala. Nemojte me napadati za tačnost ili netačnost podataka, jer samo prenosim:
Životinjski nas svijet svakoga dana sve više fascinira i iznenađuje. Osim što postoje vrste koje s jednim partnerom provedu cijeli život, brinući se zajedno oko obitelji, pojava homoseksualnosti u životinjskom carstvu već desetljećima intrigira znanstvenike i izaziva burne reakcije
Ženka majmuna nogama obavija drugu ženku trljajući svoj spolni organ o njen, ispuštajući pritom zvukove zadovoljstva. Istraživači objašnjavaju: to je oblik pozdrava. Ili pomirbe. A možda i izmjena hrane. U svakom slučaju, to sigurno nije seks. Pogotovo ne homoseksualni odnos.
Skupina od šest ovnova se njuška, trljaju se i penju jedan po drugom. Agresivno seksualno ponašanje, objašnjavaju biolozi, način da pokažu dominaciju.
Pingvin u zoološkom vrtu prilazi drugom zavodeći ga. Budući da izgledaju jednako, zaposlenike zanima kako će raspoznati mužjaka od ženke. Znanstvenici odgovaraju da je rješenje u ponašanju: Eric se udvara Dori. Čuvar uskoro dolazi s novostima: Eric je izlegao jaje!
Eric i Dora, kasnije Erica i Dora, poznat su primjer iz zoološkog vrta u Edinburghu s početka 20. stoljeća koji je promijenio mišljenje znanstvenika da se spol pingvina može odrediti prema njihovom ponašanju. Pingvini za koje su mislili da zasnivaju obitelj kao mužjak i ženka, ispali su – samo ženke.
Jako je teško uopće govoriti o spolnim i seksualnim navikama neke životinjske vrste budući da se malo zna o seksualnom životu većine životinja. Mnoge vrste nikad nisu ulovljene na djelu, koliko god dugo istraživanje trajalo, a parenje, primjerice, ženke i mužjaka geparda u divljini snimljeno je samo pet puta!
GREŠKA? U ČEMU?
Linda Wolf je nakon fakulteta polovicom sedamdesetih godina prošlog stoljeća otputovala u Japan u namjeri da prouči skupinu majmuna makakija. Nakon kratkog vremena znanstvenici je postalo jasno da ženke međusobno prakticiraju seksualni odnos. I to nije bilo samo slučajno, one su danima, tjednima bile u paru, radeći sve zajedno, a u pauzama između intimnosti satima bi čistile jedna drugu. Kad je, međutim, rezultat svog istraživanja podastrla nadležnima, njihov je komentar bio da te ženke nisu znale što rade, da je to bila greška.
Bruce Bagemihl, samostalni znanstvenik, proveo je 10 godina kopajući po literaturi i sam istražujući seksualnost životinja, da bi objavio 700 stranica studije pod nazivom Bilogical Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity. U drugom poglavlju pod nazivom A Wondrous Bestiary (Čudesni zvjerinjak) opisuje nekonvencionalno seksualno ponašanje kod gotovo 200 vrsta sisavaca i ptica – majmuna, kitova, bradavičastih svinja, nekih vrsta šišmiša, zeba itd.
Premda Bagemihl dokazuje da izljevi nježnosti ponekad imaju jasnu seksualnu i erotsku konotaciju, a ponekad su to čiste prijateljske veze u kojima se partneri međusobno brane, čiste, putuju, većina znanstvenih priručnika još uvijek ovu pojavu objašnjava kao izraz dominacije, test izdržljivosti, agresiju, zbunjenost i neprepoznavanje spola, igru i, najbolje od svega – vrstu pozdrava! Ali, pojava homoseksualizma kod životinja još uvijek je za njih zabluda i pogrešna interpretacija.
HOMOSEKSUALNI BESTIJARIJ
Od silnih primjera životinjskih vrsta koje su bile pristupačne i pogodne za istraživanje, izdvojit ćemo samo neke. Bagemihlov omiljeni primjer je neuobičajen obrazac udvaranja nojeva u homoseksualnim interakcijama.
Naime, čak dva posto nojeva ignorira ženski spol i udvara muškom spolu plesom, što uključuje trčanje prema odabraniku brzinom od 48 km/h, klizanje prije teatralnog zaustavljanja pri kojem radi piruetu, sagiba se, njiše, trese perje i izvija vrat. Udvaranje ženki puno je jednostavnije. Međutim, mužjaci nojeva nisu nikad viđeni da se stvarno pare, kao primjerice kod ptica flamingo.
Mužjaci crnog labuda, na primjer, udvaraju jedan drugom i čine čvrste parove. Ne samo da na taj način mogu braniti veći dio teritorija nego drugi labudovi, već često ukradu jaje iz tuđeg gnijezda i postaju roditelji, jednako uspješni kao heteroseksualni parovi.
Premda znanstvenici, ako i priznaju seksualni kontakt životinja istih spolova, to uglavnom pripisuju mnogim već navedenim razlozima, vrsta majmuna bonobo, srodna čimpanzama, zasigurno će odagnati svaku skepsu. Jedna je od glavnih odlika ove majmunske vrste, koja živi u velikim skupinama, vrlo niska stopa agresije. Naravno, određena skupina istraživača to pripisuje čestim seksualnim odnosima, koji su velikim dijelom homoseksualni.
Primatolog Robin Dunbar ustvrdio je kako su seksualni odnosi među njima naprosto skandalozni, oni će se pariti apsolutno s bilo kime, bez obzira na spol i dob. Najrealnije objašnjenje ovakvog ponašanja je reduciranje konflikta unutar skupine i održavanje grupe na okupu. Budući da žive u skupinama po 20 i više majmuna, dok se druge vrste ograničavaju na brojku pet, morali su razviti mehanizam protiv razornih posljedica konkurencije.
Zanimljiv je i slučaj rijetke vrste čigre. Znanstvenici su otkrili da čak 12 posto gnijezda čuvaju lezbijski parovi, ženke koje se izmjenjuju u inkubaciji tri do četiri jaja.
Bagemihl zaključuje da su znanstvenici zaslijepljeni prevladavajućom okupacijom da pronađu prikladna objašnjenja za svako ponašanje. Čak i najprihvatljivije realno objašnjenje da do pojave homoseksualnosti kod životinja dolazi u nedostatku partnera suprotnog spola Bagemihl odbacuje budući da je radio i sa skupinama u kojima je bilo nekoliko ženki i samo jedan mužjak. Mužjak je ostao uspješno ignoriran!
_________________ 
|