BiH spava na 50 milijuna tona nafte
Četvrtak, 07 April 2005
MOSTAR - Geolozi tvrde da se u sjevernom dijelu Republike Srpske nalazi blizu 50 milijuna tona nafte. Nafta bi se u Posavini mogla eksploatirati oko 20 godina i godišnje donositi oko 300 milijuna američkih dolara.
Ako je vjerovati tvrdnjama vodećih stručnjaka iz područja geologije, budućnost Republike Srpske i Bosne i Hercegovine i nije tako crna, jer, ma koliko to fantastično zvučalo, naša zemlja počiva na nalazištima nafte.
Prva geološka istraživanja u cilju pronalaženja "crnog zlata" na području Bosne i Hercegovine su otpočela još prije sto godina, ali se, kao i većina ambicioznih projekata nisu slavno završila, osim što je jedno kratko vrijeme na području Tuzle eksploatirana nafta.
Prema proračunima u jedinoj bh-rafineriji nafte u Bosanskom Brodu, samo s teritorije Posavine moglo bi se godišnje crpsti blizu milijun tona nafte na kojoj bi se moglo zaraditi 300 milijuna američkih dolara što bi pak za proračun značilo 400 milijuna konvertibilnih maraka po poreznim osnovama.
S obzirom na činjenicu da Republika Srpska svake godine jedva 'sklepa' proračun od milijardu maraka, a još kada se zna da se od ove godine prihodi od indirektnih poreza slijevaju u državnu blagajnu, vrtoglavih 400 milijuna maraka godišnje zvuči kao neslana šala. Stručnjaci međutim tvrde da su istraživanja ozbiljna, te da u Rafineriji već imaju moguće modele financiranja eksploatacije od kojih je najrealniji partnerstvo sa stranim ili domaćim investitorima.
Istraživanja započeta još prije rata nisu u potpunosti dovršena i za ista bi, prema procjenama Ministarstva privrede, energetike i razvoja Republike Srpske, trebalo platiti 37 milijuna dolara. Svjesna da novca za nastavak istraživanja nema Rafinerija je, navodno, još prije dvije godine uputila zahtjev za davanje koncesije, koji je, prema tvrdnjama iz resornog Ministarstva završio kod Komisije za koncesije Republike Srpske koji opet tvrde da takav zahtjev ''nikada vidjeli nisu''. I priča bi se slobodno mogla nazvati školskim primjerom kako je birokracija ''pojela'' budućnost.
U Vladi Srpske i Rafineriji Brod ipak su optimisti, te pozitivan epilog priče o koncesiji očekuju do jeseni ove godine, osim što se u kuloarima šuška kako bi se problem mogao pojaviti u činjenici da se potencijalno nalazište nafte proteže na teritoriji oba entiteta s tim što se veći dio nalazi u Republici Srpskoj.
Dosadašnja istraživanja su pokazala da u Bosni i Hercegovini Posavine nije jedino potencijalno nalazište nafte, nego su u ''igri'' i područje istočne Hercegovine, koje je, prema neslužbenim tvrdnjama najbogatije, ali i najkompliciranije za eksploataciju.
Nafte bi, tvrde geolozi, moglo biti i u dolini rijeke Tinje, kao i kod Sanskog Mosta u Federaciji BiH i kod Trebinja u Srpskoj. Alkalne vode sa ph vrijednošcu koja ukazuje na postojanje naftnih nalazišta pronađene su i u blizini Novog Grada.
Da ne dođe do zabune, Bosna i Hercegovine nema nikakve šanse da postane europski Kuvajt, a lokalni zemljoposjednici mogu se slobodno odreći nade da će jednog dana živjeti kao arapski šeici, budući da su naftne zalihe u ovom dijelu svijeta inače skromne.
Bosanskohercegovački naftni potencijal je u rangu nalazišta u susjednim Hrvatskoj (u Slavoniji) i Srbiji (u Vojvodini) i ne odskače bitno od europskog prosjeka. To ipak ne znači da ne treba iskoristiti ono što je priroda poklonila i siromašnoj zemlji osigurati respektabilan prihod u trajanju od najmanje dvadeset godina.
Za naftu u BiH su, navodno, zainteresirani ''British Petroleum'' čiji je dio i tvrtka ''Amoco'' koja je prije rata bila ozbiljno angažirana na ovim prostorima po pitanju istraživanja naftnih nalazišta, a spominju se i neke američke kompanije.
Pozitivan korak Vlade RS je i nedavno formiranje stručnog tima za rekonstruiranje Rafinerije sirove nafte Bosanski Brod koji bi posrnulog privrednog giganta trebalo ''osoviti na noge'', te da se potom eventualno ide u proces privatizacije ili sklapanja partnerstva sa nekom perspektivnom kompanijom.
|