Поскок у центру града угризао младића за рукуШеснаестогодишњег Бањалучанина М. Б. крајем прошле недјеље угризла је змија отровница за руку и то у улици Крајишких бригада, готово у самом центру града. Младићу је у Хитној помоћи дат серум проти змијског отрова, јер је утврђено да га је напао поскок.

Потврдила то је "Гласу Српске" бака младића, која није жељела да јој се име објави, а која је била очевидац овог несрећног случаја.
- Унук змију није ни примијетио. Она га је вјероватно угризла са оближњег омаленог чемпреса, јер за руку није могла да га дохвати са земље. Тек када је стигао кући, отров је почео да дјелује и он се мајци, која је љекар, пожалио да га рука боли и сврби. Послије њеног прегледа утврдили смо да је ријеч о змијском уједу те смо се одмах упутили у Хитну помоћ - рекла је старица.
У Хитној служби су младићу урадили тест, који је показао да је ријеч о уједу змије отровнице, послије чега су му убризгали серум против змијског отрова.
- Послије тога добили смо упутницу за Инфектолошко одјељење Клиничког центра Бањалука, гдје је задржан неколико часова, а потом и пуштен на кућно лијечење. Мој унук се послије одговарајуће терапије опоравио и није имао никаквих додатних здравствених компликација. Стварно је то био несрећан случаја, јер то је могло да се свакоме деси - рекла је бака, не кријући радост што се све добро завршило.
У бањалучком Дому здравља су потврдили да је младића угризла змија.
- Пацијент је одмах примио серум против змијског отрова којег имамо у довољним количинама. Важно је да се сви пацијенти што прије јаве у Дом здравља или љекару - изјавила је портпарол ове здравствене установе Душица Станковић.
Из предузећа "Еко бел", које је задужено за сузбијање и уништавање змија на подручју града, рекли су да је ова година временски погодовала размножавању гмизаваца и да су у 2010. већ имали више од 120 интервенција, док су прошле године њихове екипе реаговале 200 пута.
- Превентивну акцију девиперизације на територији града имамо једном годишње и тада прелазимо најугроженије дијелове града погодне за размножавање змија, тачније простор око 100.000 метара квадратних - рекао је директор овог предузећа Владимир Шушњар.
Према његовим ријечима, највише се чисте јавне зелене површине, простор уз тврђаву Кастел, приобаље и притоке Врбаса, градски паркови, Долац.
- Уже градско језгро се чисти једном годишње, а наше екипе интервенишу и на захтјев грађана, јер се дешавало да змије уђу у станове, зграде и приватне куће. У таквим случајевима тимови "Еко бела" излазе на лице мјеста и адекватно реагују - рекао је Шушњар.
Уколико су ухваћене змије отровнице одмах се убијају, док се безопасни гмизавци обично пребацују на друго станиште.
- Пракса је да змије које нису опасне односимо на погодна мјеста, на којима не могу да дођу у контакт са људима. Важно је да људи одмах обавијесте наше екипе и оне ће реаговати и уклонити змију - истакао је Шушњар.
AпелПроцес девиперизације почиње обично у прољеће, а највише се ради у периоду од маја до августа, јер је тада топло вријеме, које погодује размножавању гмизаваца.
- Aпеловао бих на грађане да у својим двориштима и баштама косе траву, а они који имају камене зидове простор око њих редовно уређују, све с циљем спречавања појављивања змија и осталих гмизаваца - рекао је Шушњар.
Легла змијаСтручне екипе "Еко-Бела" јуче су уклониле неколико легла змија на Пасколиној циглани, у рупи која је предвиђена за изградњу Централне банке, потврдио је "Гласу Српске" начелник одјељења за Инспекцијске пслове Новак Петраш.
- Инспекцуијске екипе надгледају затрпавање те рупе и уништавање шибља, грања и легла за разне животиње - рекао је Петраш.