Kada je pravo vrijeme za dijete
Roditi u dvadesetima i biti mlada mama, koja će jednog dana biti super prijateljica svojoj djeci, ili pričekati dok ne napravite poslovnu karijeru pa se onda posvetiti odgoju djece – zadnjih je dvadesetak godina dilema svih žena...
Slučaj Rumunjke koja je nedavno rodila blizance u 67. godini života i time postala najstarija rodilja na svijetu, pomalo je bizaran dokaz kako danas ne postoji granica do kada žene mogu rađati. Ili, gledano s moralne i zdravstvene strane, ona ipak postoji?
Roditi u dvadesetima i biti mlada mama ili pričekati zbog karijere dilema je velikog broja žena.
Ako u tu dilemu uključimo poraznu činjenicu da je sve manje rođenih u Hrvatskoj, da je sve teže stvoriti normalan život i pronaći dobar (da ne govorimo siguran) posao, a povrh svega da plodnost žena opada s godinama, žene su pritisnute sa svih strana. Kako zadovoljiti sve strane, ali prije svega samu sebe? Teško, a pravila o tome kada je dobro roditi nema.
Trend sve kasnijeg rađanja
Ako bismo promatrali količinu pažnje koja se u medijima poklanja ženama koje su rodile, primijetili bismo kako se većinom piše o ženama koje iza sebe imaju karijeru, a rodile su nakon 35. godine. Taj svojevrsni trend zahvatio je i mnoge slavne, svjetski poznate osobe, a gotovo status ikona stvorile su one koje su rodile nakon 40. godine, poput, primjerice, Madonne, Cherie Blair ili Jerry Hall. Osim što su te žene planetarno poznate, zajedničko im je što su prvo stvorile zavidnu karijeru, a potom se odlučile na materinstvo.
Svojevrsni trend sve kasnijeg materinstva u svijetu posljedica je (ako se može smatrati posljedicom) činjenice da sve više žena u svijetu prvo studira i odlučuje pronaći posao, a tek se potom odlučuje srediti i privatni život. Naime, suočene sa sve težim životnim standardom i neizvjesnošću koja vlada na tržištu rada, žene su primorane prvo srediti poslovni život, da bi u miru i što bezbrižnije mogle uživati u odgoju djece.
Za razliku od naših baka, pa čak i majki, koje su se morale odreći vlastitih karijera, kako bi podržavale mušku glavu obitelji (iako su u njihovoj sjeni odigravale kudikamo značajnije uloge u obitelji) te preuzele brigu o podizanju djece, danas su žene emancipiranije i samosvjesnije i teško pristaju biti 'rob' kuće. One, prije svega žele preispitati svoje snage na tržištu, uspjeti u poslu koji su odabrale, steći materijalnu (a time i duhovnu) sigurnost, a tek se potom posvetiti majčinstvu.
Prednosti i mane rađanja u 30-ima
Ako je suditi prema nedavnim istraživanjima, danas je prosječna dob žena koje rađaju oko 28 godina, dok je, primjerice, 1970. godine, ta dob bila 24 godine. Sve je više žena koje rađaju između 35. i 39. godine života, a smanjuje se broj mladih mama, između 20. i 24. godine.
Mnogi kao prednost rađanja iza 30. godine ističu činjenicu da je žena samosvjesnija, sigurnija u sebe, zadovoljnija jer radi i stječe vlastita primanja te ima više živaca podizati dijete. Naime, jednom kada steknu određena (vrlo dobra) primanja, žene lakše prihvaćaju manji osobni dohodak za vrijeme porodiljskog, ali se i lakše vraćaju na posao nego mlade mame.
Osim toga, žene nakon 30 godine, pomnije biraju životnog partnera, nemaju iluzija da je sve u životu ružičasto i svjesne su da je život jedan veliki kompromis u kojem moraju odgajati i vlastito dijete.
Stoga ne čudi da je danas sve više žena u tridesetim godinama koje su vrlo uspješne u svojim karijerama, ali zato neudane i bez djece. Ili se, što je još jedan trend, odlučuju na samohrano majčinstvo. Naime, nakon što izgrade karijeru, a potom rode djecu, žene su puno zadovoljnije jer se osjećaju ispunjene na oba životna polja. One su učvrstile svoju položaj na poslu, imaju dovoljno novca da djeci omoguće što im je potrebno, a s rođenjem djeteta dobivaju i novi životni polet i motiv za nove uspjehe.
Roditi u dvadesetim godinama
S druge strane, žene u dvadesetim godinama života, posebno ako ne mogu naći posao ili se ne odlučuju na daljnje školovanje, u udaji i rođenju djece vide svoju 'karijeru'. Osobe koje zagovaraju da se što ranije rodi, osim što se oslanjaju na medicinske dokaze kako su žene plodnije što su mlađe, ističu kako mlade mame imaju više energije posvetiti se djetetu koje će im kroz desetak i više godina postati pravi prijatelji.
No pitanje je koliko je to doista tako, jer smo nažalost svjedoci kako su mlade mame nezadovoljne jer se nisu izgradile na drugim planovima. Nezadovoljne su jer financijski ovise o životnom partneru pa im je često dijete 'krivo' jer nisu uspjele u životu. Jedino one majke koje fazu podizanja djeteta iskoriste da bi pronašle svoje prave afinitete i pri tome se doškolovavaju za budući posao, moći će lakše pronaći posao i biti zadovoljnije sobom. Naime, one se, nakon što podignu djecu, mogu slobodno okrenuti vlastitim željama i više posvetiti građenju naknadne poslovne karijere.
Jedinstvenog pravila o tome kada je najbolje roditi doista nema.O tome ovisi puno faktora, no jedno je sigurno: imati dijete je najbolje kada se VI osjećate spremni za majčinstvo, kada ste dovoljno zreli da znate kako u odgoju djece treba iznimno puno strpljenja i ljubavi i kada ste koliko-toliko financijski neovisni da im možete priuštiti najnužnije. No ni to uvijek nije pravilo, zar ne?
Možda je ipak dovoljno samo puno, puno ljubavi kojom ćete prevladati sve nedaće koje vas čekaju...
|