Sada ce nam i za pustene pse naplacivati, tako i treba
Banjalučani koji imaju pse čuvare moraju da ih drže u boksovima ili dvorištima iz kojih ne mogu izaći, a na ulazu u dvorište treba da stoji upozorenje "čuvaj se psa", navodi se u Odluci o držanju i zaštiti životinja na teritoriji grada.
Za nepridržavanje ovih pravila predviđene su kazne od 90 KM. Takođe, prema izmijenjenoj Odluci o držanju i zaštiti životinja, koja je usvojena na posljednjoj sjednici Skupštine grada, objekti u kojima se životinje drže moraju biti udaljeni najmanje deset metara od stambenog ili poslovnog objekta na susjednoj parceli.
Takođe, prema pravilu pse mogu izvoditi samo na kratkom povodniku dužine do 1,5 metara sa zaštitnom korpom na njušci. Bez zaštitne korpe na odgovarajućem povodniku mogu se izvoditi psi malih i srednjih rasa koji po svojoj prirodi nisu agresivni, kao i štenad do četiri mjeseca starosti.
Većina vlasnika pasa kaže da će se pridržavati takvih pravila, ali se žale da u gradu ne postoje dijelovi javnih površina na kojima mogu puštati pse da se slobodno kreću bez povodnika i zaštitne korpe.
Zbog toga je i česta pojava da vlasnici svoje ljubimce slobodno šetaju u parku "Mladen Stojanović", rizikujući kaznu od 90 KM.
"Park 'Mladen Stojanović' svakako nije površina na kojoj se psi mogu slobodno kretati bez povodnika i zaštitne korpe, mada grad još nema površinu određenu za tu namjenu", rekao je Milenko Šajić, portparol Administrativne službe grada.
On je naveo da su se u Administrativnoj službi grada vodili razgovori na tu temu i da će u budućnosti to biti jedan od projekata koji će se realizovati.
Iz Administrativne službe su istakli da Komunalna policija u posljednje vrijeme sve češće vrši kontrolu izvođenja pasa i kažnjava one koji svoje ljubimce izvode ili drže na nepropisan način.
Slaven Grbić, vlasnik Veterinarske organizacije "Slaven", rekao je da će zajedno s Administrativnom službom realizovati projekat edukacije vlasnika kućnih ljubimaca.